
Taliban vallen Islamitische Staat aan in Kabul na aanslag moskee
KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Taliban zeggen dat ze een groep extremisten van terreurgroep Islamitische Staat (IS) hebben uitgeschakeld in Kabul. Dat gebeurde enkele uren nadat er meerdere doden waren gevallen door een bomexplosie bij een moskee in de hoofdstad van Afghanistan.
Een Taliban-woordvoerder zei dat de aanval op IS zondagavond plaatsvond. Hij noemde de operatie erg succesvol. Getuigen en journalisten hoorden schoten en explosies. Een omwonende zei tegen persbureau AFP dat speciale eenheden van de Taliban zeker drie huizen bestormden in zijn buurt. "De gevechten duurden uren."
De Taliban hebben nog niet bevestigd dat er een verband is tussen de operatie van zondagavond en de aanslag op de moskee. Die heeft volgens een anonieme overheidsbron aan zeker vijf mensen het leven gekost, onder wie ook Talibanleden. De Taliban hebben wel gezegd dat het vermoeden bestaat dat "aan IS gelinkte groepen" achter de ontploffing zitten.
Zowel de Taliban als de lokale tak van Islamitische Staat ('IS-K') bestaan uit soenitische extremisten. De groepen liggen al langer met elkaar overhoop en dat leidt tot bloedige gevechten. De Taliban hebben in Afghanistan uiteindelijk de overhand gekregen. Ze konden afgelopen zomer na een bliksemoffensief de macht in Afghanistan overnemen.
Meer uit Buitenland
NEWCASTLE (ANP) - In Noord-Engeland zijn twee mannen schuldig bevonden aan het omkappen van een beroemde boom, meldt de BBC. Het vellen van de 'Sycamore Gap Tree' leidde twee jaar geleden tot veel woede en verdriet.
7 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - De nieuwe paus Leo heeft in de Sixtijnse Kapel zijn eerste mis gehouden. Hij ging voor in het gebed voor alle kardinalen, die hem donderdag in diezelfde zaal kozen als leider van de Rooms-Katholieke Kerk.
38 minuten geledenOSLO (ANP) - Ook de Verenigde Staten vinden nu dat er een staakt-het-vuren moet komen voordat het overleg over het beëindigen van de oorlog van Rusland tegen Oekraïne verder kan, zeggen Noord-Europese leiders. Bovendien zouden de VS volgens hen bereid zijn tot sancties als Moskou niet instemt met een staakt-het-vuren. Oekraïne zegt al langer dat er pas te onderhandelen valt als Rusland akkoord gaat met het Amerikaanse plan voor een bestand van dertig dagen.
53 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Mike Huckabee, de Amerikaanse ambassadeur in Israël, meldt dat er een nieuw mechanisme komt om humanitaire hulp te verlenen in de Gazastrook. Israël, dat al ruim twee maanden alle noodhulp blokkeert, zal geen rol spelen bij de leveringen, maar wel bij de veiligheid in het gebied. Ook Hamas zou buiten de regeling worden gehouden.
55 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Rusland heeft drones getoond tijdens de militaire parade in Moskou, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het is volgens Russische staatsmedia voor het eerst dat dergelijke technologie op deze manier is gepresenteerd.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland viert dat tachtig jaar geleden nazi-Duitsland werd verslagen in de Tweede Wereldoorlog. Net als voorgaande jaren vindt de grootste militaire parade plaats in Moskou. Die optocht is inmiddels bezig in het bijzijn van president Vladimir Poetin en buitenlandse leiders.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense veiligheidsdienst zegt een spionnennetwerk te hebben ontmanteld dat werd aangestuurd door de Hongaarse staat, een lidstaat van de Europese Unie. De geheim agenten zouden in het zuidwesten van het land informatie hebben verzameld over de Oekraïense defensie.
3 uur geleden