Taliban sluiten 'niet meer noodzakelijke' mensenrechtencommissie
KABUL (ANP/AFP) - Afghanistan heeft de onafhankelijke mensenrechtencommissie in het land ontbonden omdat die volgens de Taliban-autoriteiten "niet meer noodzakelijk" is. De werkzaamheden van de opgedoekte commissie behelsden onder andere het documenteren van burgerslachtoffers van de oorlog die twee decennia in Afghanistan woedde.
Toen de Afghaanse regering afgelopen weekend haar eerste begroting presenteerde, meldde ze al de sluiting van de Nationale Veiligheidsraad en een verzoeningsraad die de vrede moest bevorderen. "Deze afdelingen worden niet nodig geacht, dus zijn ze ontbonden", aldus een regeringswoordvoerder. "Maar als ze in de toekomst nodig zijn, kunnen ze hun activiteiten hervatten."
Sinds de fundamentalistische Taliban in augustus de macht grepen hebben ze meerdere instanties gesloten die de rechten en vrijheden van burgers beoogden te beschermen, zoals de kiescommissie en het ministerie van Vrouwenzaken.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn recent boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.
10 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.
3 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.
3 uur geledenNEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Volgens internationale waarnemers is er momenteel geen hongersnood meer in de Gazastrook. Dit komt door de verbetering van de aanvoer van goederen sinds het bestand tussen Israël en Hamas dat 10 oktober inging. Maar de toestand blijft nog steeds kritiek. Bij hervatting van de vijandelijkheden kan het risico op hongersnood half april weer terug zijn.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - In de Gazastrook zijn in de afgelopen anderhalf jaar meer dan duizend mensen overleden die in afwachting waren van een medische evacuatie, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) op X. Topman Tedros Adhanom Ghebreyesus roept meer landen op om "hun deuren te openen voor de patiënten uit Gaza".
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst een schip van de Russische schaduwvloot aangevallen op de Middellandse Zee, meldt een bron van de Oekraïense veiligheidsdienst SBOe. Het vaartuig zou flinke schade hebben opgelopen, maar leeg zijn geweest op het moment van de droneaanval.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Bij boerenprotesten zijn donderdag dertien mensen aangehouden in Brussel, meldt de politie daar. In zeven gevallen gaat het om een aanhouding waarbij de demonstranten ook strafrechtelijk kunnen worden vervolgd. Vier agenten raakten gewond.
6 uur geleden