Taliban-regime vindt arrestatiebevelen ICC politiek gemotiveerd
KABUL (ANP/AFP) - Het Taliban-regime in Afghanistan heeft de aangekondigde arrestatiebevelen tegen leiders van de beweging door het Internationaal Strafhof (ICC) afgedaan als een politiek gemotiveerde zet. De hoofdaanklager van het hof in Den Haag zei donderdag dat er arrestatiebevelen zijn opgesteld.
De arrestatiebevelen zijn gericht op de Taliban-leider en feitelijk alleenheerser in Afghanistan, Haibatullah Akhundzada, en de justitiechef van 'het Islamitische Emiraat Afghanistan', Abdul Hakim Haqqani. Zij zouden zich schuldig maken aan misdaden tegen de menselijkheid met hun discriminerende beleid tegen vooral vrouwen en meisjes.
Volgens hoofdaanklager Karim Khan hebben "Afghaanse vrouwen en meisjes, maar ook de lhbti-gemeenschap, te maken met een ongekende, gewetenloze en voortdurende vervolging door de Taliban". Het Afghaanse ministerie van Buitenlandse Zaken noemt het strafhof een organisatie die elke wettige basis mist, politiek bedrijft en een dubbele standaard hanteert.
De Taliban zijn een beweging van de Pashtun (Pathanen) uit het oosten en zuidoosten van het land. Ze hangen een extremistische versie van de soennitische islam aan. De Taliban kwamen in 2021 opnieuw aan de macht nadat ze in 2001 door de Amerikaanse invasie waren verdreven als machthebbers. Vrouwen hebben weinig rechten en bewegingsvrijheid. Ze worden uit het openbare leven geweerd en mogen enkel naar de lagere school.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP) - Qatar heeft 313 mensen gearresteerd voor het delen van beelden en "misleidende informatie" tijdens de dagenlange aanvallen van Iran, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Iran voert vergeldingsaanvallen uit op landen in het Midden-Oosten na de Amerikaans-Israëlische aanvallen van vorige week.
17 minuten geledenWENEN (ANP) - De directeur van de Oostenrijkse omroep ORF is per direct afgetreden, twee maanden voor het Eurovisie Songfestival dat de omroep organiseert. Dat heeft de ORF maandag bekendgemaakt. Roland Weissmanns vertrek volgt op een beschuldiging van seksuele intimidatie aan zijn adres, laat de omroep weten.
19 minuten geledenLUIK (ANP/BELGA) - De burgemeester van het Belgische Luik, Willy Demeyer, noemde de aanval bij een synagoge in de nacht van zondag op maandag een "extreem gewelddadige daad van antisemitisme, die in strijd is met de Luikse traditie van wederzijds respect." Bij de explosie vielen geen gewonden. Wel zijn de ramen aan de voorgevel van het gebouw weggeblazen, evenals de ramen van gebouwen ertegenover.
20 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is van plan de komende dagen een zogeheten partnerschap voor defensie te ondertekenen met Australië, IJsland en Ghana. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag in een toespraak op een conferentie van EU-ambassadeurs. De EU sloot eerder al soortgelijke partnerschappen met Canada en het Verenigd Koninkrijk.
22 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP/AFP) - De burgemeester van het Zwitserse Crans-Montana, Nicolas Féraud, wordt onderzocht vanwege de dodelijke brand tijdens de jaarwisseling in een bar in de stad, melden Zwitserse media. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Naast de burgemeester worden volgens Zwitserse aanklagers ook vier andere voormalige en huidige lokale functionarissen onderzocht.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP/DPA) - In Istanbul is het proces begonnen tegen de oud-burgemeester van die stad, Ekrem İmamoğlu. Het Turkse OM heeft 142 aanklachten tegen de voornaamste rivaal van president Erdogan ingediend, onder meer voor het leiden van een criminele organisatie, omkoping en witwassen. Hem hangt 2000 jaar cel boven het hoofd. Naast İmamoğlu staan meer dan vierhonderd mensen terecht, van wie er meer dan honderd net als İmamoğlu in voorarrest zitten. Onder anderen İmamoğlu's advocaat, woordvoerder en enkele journalisten staan terecht.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet kritisch kijken of haar besluitvorming over het buitenlandbeleid nog wel houdbaar is in het licht van alle geopolitieke spanningen, stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
1 uur geleden