Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taliban-regime vindt arrestatiebevelen ICC politiek gemotiveerd

Taliban-regime vindt arrestatiebevelen ICC politiek gemotiveerd

KABUL (ANP/AFP) - Het Taliban-regime in Afghanistan heeft de aangekondigde arrestatiebevelen tegen leiders van de beweging door het Internationaal Strafhof (ICC) afgedaan als een politiek gemotiveerde zet. De hoofdaanklager van het hof in Den Haag zei donderdag dat er arrestatiebevelen zijn opgesteld.

De arrestatiebevelen zijn gericht op de Taliban-leider en feitelijk alleenheerser in Afghanistan, Haibatullah Akhundzada, en de justitiechef van 'het Islamitische Emiraat Afghanistan', Abdul Hakim Haqqani. Zij zouden zich schuldig maken aan misdaden tegen de menselijkheid met hun discriminerende beleid tegen vooral vrouwen en meisjes.

Volgens hoofdaanklager Karim Khan hebben "Afghaanse vrouwen en meisjes, maar ook de lhbti-gemeenschap, te maken met een ongekende, gewetenloze en voortdurende vervolging door de Taliban". Het Afghaanse ministerie van Buitenlandse Zaken noemt het strafhof een organisatie die elke wettige basis mist, politiek bedrijft en een dubbele standaard hanteert.

De Taliban zijn een beweging van de Pashtun (Pathanen) uit het oosten en zuidoosten van het land. Ze hangen een extremistische versie van de soennitische islam aan. De Taliban kwamen in 2021 opnieuw aan de macht nadat ze in 2001 door de Amerikaanse invasie waren verdreven als machthebbers. Vrouwen hebben weinig rechten en bewegingsvrijheid. Ze worden uit het openbare leven geweerd en mogen enkel naar de lagere school.

Meer uit Buitenland

Toparchitect Frank Gehry (Guggenheim Bilbao) overleden

NEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.

1 uur geleden
Bolsonaro steunt oudste zoon als presidentskandidaat in 2026

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.

2 uur geleden
Europarlementariërs: 'gestoord' plan VS is aanval op EU-waarden

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.

4 uur geleden
Ierland onderzoekt drone-incident rond aankomst vlucht Zelensky

DUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.

5 uur geleden
Soedanese stad el-Fasher 'enorme plaats delict'

LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.

8 uur geleden
België doet mee aan Eurovisie Songfestival

BRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.

8 uur geleden
Bronnen: Europa moet aandeel VS in verdediging in 2027 overnemen

BRUSSEL/WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen dat Europa in 2027 al grotendeels zichzelf verdedigt, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Dat is veel sneller dan waarop Europese NAVO-landen mikken.

8 uur geleden