Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taliban ontkennen executies Afghaanse veiligheidstroepen

Taliban ontkennen executies Afghaanse veiligheidstroepen

KABUL (ANP/AFP) - De Taliban in Afghanistan ontkennen het executeren van voormalige leden van de veiligheidsdiensten. De Verenigde Staten, de Europese Unie, individuele EU-lidstaten (waaronder Nederland) en Groot-Brittannië lieten zaterdag in een verklaring weten ernstig bezorgd te zijn over het geweld tegen leden van het leger, politie en inlichtingsdiensten waar Human Rights Watch eerder deze week over berichtte. Meer dan honderd mensen zouden gedood zijn of verdwenen.

Het Talibanregime spreekt de beschuldigingen zondag tegen. "Deze rapporten en beweringen zijn niet gebaseerd op bewijzen", zegt een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken. "We verwerpen dergelijke claims." Volgens hem zijn er wel moorden geweest op voormalige leden van de veiligheidstroepen, maar die zijn volgens hem gedood "vanwege persoonlijke rivaliteiten en vijandschappen". De woordvoerder herhaalde dat er een amnestieregeling geldt voor veiligheidsmedewerkers van het voormalige regime.

In een rapport van 25 pagina's heeft Human Rights Watch de dood of het verdwijnen gedocumenteerd van voormalige Afghaanse officials die de toenmalige regering steunden. Al deze personen zijn gevangengenomen door strijdkrachten van de Taliban tussen 15 augustus en 31 oktober, meldde de organisatie eerder deze week.

De VS en de EU zeiden zaterdag zeer bezorgd te zijn over de rapportage van de mensenrechtenorganisatie. "We bevestigen dat de vermeende acties serieuze mensenrechtenschendingen zijn en indruisen tegen de amnestie die de Taliban aangekondigd hadden. We roepen de Taliban op de amnestie voor voormalige leden van de Afghaanse veiligheidsdiensten en voormalige overheidsmedewerkers effectief af te dwingen, om te zorgen dat de belofte in het hele land en in alle rangen van de Taliban nageleefd wordt."

Meer uit Buitenland

NASA vermindert aantal bemande vluchten Starliner

WASHINGTON (ANP) - NASA heeft maandag aangekondigd dat het aantal astronautenmissies onder Boeing's Starliner-contract wordt teruggeschroefd. Het programma kampt met technische problemen en loopt achter op SpaceX van Elon Musk. De volgende missie van het ruimtevaartuig naar het internationale ruimtestation ISS zal zonder bemanning vliegen.

20 minuten geleden
Pentagon onderzoekt senator na oproep illegale orders te negeren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Pentagon is een onderzoek gestart naar de Democratische senator Mark Kelly nadat president Trump hem had beschuldigd van opruiing. Kelly en vijf andere Democraten hadden de inlichtingendiensten en het leger erop gewezen dat orders mogen worden genegeerd als die in strijd zijn met de wet. Zij deden dat in een videoboodschap.

3 uur geleden
RSF-paramilitairen Soedan roepen eenzijdig staakt-het-vuren uit

KHARTOUM (ANP/AFP) - De Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) roept eenzijdig een staakt-het-vuren voor drie maanden uit in Soedan. RSF-leider Mohamed Hamdan Dagalo kondigde in een videotoespraak het bestand aan "als reactie op de internationale inspanningen, met name het initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump en de bemiddelaars".

5 uur geleden
Rechter verwerpt vervolging van twee Trump-tegenstanders

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft een streep gezet door de vervolging van voormalig FBI-directeur James Comey, die geldt als fel criticus van president Trump. Volgens de rechter is de benoeming van de bewust door Trump uitgekozen aanklager Lindsey Halligan ongeldig. Om dezelfde reden beëindigde de rechter ook de vervolging van de New Yorkse procureur-generaal Letitia James, die eveneens tegen Trump strijdt.

5 uur geleden
Omstreden organisatie stopt hulpverlening in Gazastrook

GAZA (ANP/AFP/RTR) - Een omstreden organisatie die werd ondersteund door Washington en Israël, is gestopt met noodhulp in de Gazastrook. De particuliere Amerikaanse Gaza Humanitarian Foundation (GHF) meldt haar missie in het Palestijnse gebied na zes maanden te hebben beëindigd.

7 uur geleden
Kremlin: tegenvoorstel over Oekraïne werkt niet voor Rusland

MOSKOU (ANP/AFP) - Het Europese tegenvoorstel op het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne is "op het eerste gezicht niet constructief en werkt niet" voor Rusland, stelt Joeri Oesjakov, topadviseur van het Kremlin.

9 uur geleden
Tusk: overeenkomst mag veiligheid Polen en Europa niet aantasten

LUANDA (ANP) - Een eventuele overeenkomst over de toekomst van Oekraïne mag niet ten koste gaan van de veiligheid van Polen en Europa, benadrukt de Poolse premier Donald Tusk. Hij reageert daarmee op het Amerikaanse vredesplan, waarin grote concessies van Oekraïne worden gevraagd.

10 uur geleden