Taliban ontkennen executies Afghaanse veiligheidstroepen
KABUL (ANP/AFP) - De Taliban in Afghanistan ontkennen het executeren van voormalige leden van de veiligheidsdiensten. De Verenigde Staten, de Europese Unie, individuele EU-lidstaten (waaronder Nederland) en Groot-Brittannië lieten zaterdag in een verklaring weten ernstig bezorgd te zijn over het geweld tegen leden van het leger, politie en inlichtingsdiensten waar Human Rights Watch eerder deze week over berichtte. Meer dan honderd mensen zouden gedood zijn of verdwenen.
Het Talibanregime spreekt de beschuldigingen zondag tegen. "Deze rapporten en beweringen zijn niet gebaseerd op bewijzen", zegt een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken. "We verwerpen dergelijke claims." Volgens hem zijn er wel moorden geweest op voormalige leden van de veiligheidstroepen, maar die zijn volgens hem gedood "vanwege persoonlijke rivaliteiten en vijandschappen". De woordvoerder herhaalde dat er een amnestieregeling geldt voor veiligheidsmedewerkers van het voormalige regime.
In een rapport van 25 pagina's heeft Human Rights Watch de dood of het verdwijnen gedocumenteerd van voormalige Afghaanse officials die de toenmalige regering steunden. Al deze personen zijn gevangengenomen door strijdkrachten van de Taliban tussen 15 augustus en 31 oktober, meldde de organisatie eerder deze week.
De VS en de EU zeiden zaterdag zeer bezorgd te zijn over de rapportage van de mensenrechtenorganisatie. "We bevestigen dat de vermeende acties serieuze mensenrechtenschendingen zijn en indruisen tegen de amnestie die de Taliban aangekondigd hadden. We roepen de Taliban op de amnestie voor voormalige leden van de Afghaanse veiligheidsdiensten en voormalige overheidsmedewerkers effectief af te dwingen, om te zorgen dat de belofte in het hele land en in alle rangen van de Taliban nageleefd wordt."
Meer uit Buitenland
HOUSTON (ANP/RTR) - Een maand eerder dan gepland zijn vier bemanningsleden van ruimtestation ISS begonnen aan hun terugkeer naar de aarde. Een van hen heeft medische klachten gekregen tijdens het verblijf in de ruimte. Om wie het gaat en wat de kwaal is, wordt om privacyredenen niet gedeeld. Ruimtevaartorganisatie NASA meldt alleen dat de toestand stabiel is.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt uitgebreid te hebben gesproken met de nieuwe interim-leider van Venezuela, Delcy Rodríguez. "We hebben vandaag een geweldig gesprek gehad en ze is een fantastisch persoon", verklaarde hij tegenover de pers.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
5 uur geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
7 uur geleden