'Taliban aanvaarden meerderheidsregering'
KABUL/DOHA (ANP) - De Taliban zullen volgens een van hun leiders een regeringsstelsel aanvaarden waar een meerderheid van de Afghaanse bevolking voor is. Dit zei de politieke leider van de extremistische beweging Taliban, Sher Mohammad Abbas Stanikzai, in een reactie op het akkoord tussen de VS en de beweging.
Dit akkoord moet na bijna 20 jaar strijd de weg openen naar een wapenstilstand, terugtrekking van buitenlandse troepen uit het land en vredesonderhandelingen tussen alle betrokken partijen.
De Taliban willen een streng islamitische staat of emiraat. Ze voerden een schrikbewind van 1996 tot in 2001 toen het Talibanregime door de Amerikaanse invasie werd gestopt. Daarbij vielen ook andere Afghaanse bevolkingsgroepen de Taliban-overheersers aan. De Taliban worden gedomineerd door soennitische extremisten van de Pathaanse bevolkingsgroep. Die vormt naar schatting bijna de helft van de bevolking van 37 miljoen mensen. Andere groepen zijn onder meer etnische Tadzjieken, Oezbeken en de sjiïtische Hazara's.
Meer uit Buitenland
BERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
14 minuten geledenNEW YORK (ANP) - The New York Times begint een procedure tegen het Pentagon, dat de Amerikaanse grondwet zou schenden met een reeks beperkingen voor journalisten in het defensiedepartement. Dat heeft recent verslaggevers opgedragen een verklaring van ruim twintig pagina's te ondertekenen waarin hun werkzaamheden worden beperkt.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.
1 uur geledenKHERSON (ANP/RTR) - Een warmte- en elektriciteitscentrale in de Oekraïense stad Kherson kan geen energie leveren door Russische aanvallen. Daardoor zitten circa 40.500 mensen zonder verwarming, meldt de lokale overheid.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - De Indiase Sarwagya Singh Kushwaha is met drie jaar, zeven maanden en twintig dagen de jongste schaakspeler ooit om een FIDE-score te krijgen. Die telling geeft de sterkte van schaakspelers aan. Om een score te krijgen, moet een schaakspeler minstens één speler verslaan die al een FIDE-score heeft.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India gaat een Russische kernonderzeeër huren. De opkomende Aziatische grootmacht betaalt omgerekend zo'n 1,7 miljard euro voor de onderzeeboot, waarmee de marine kan oefenen totdat eigen kernonderzeeërs klaar zijn, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenMOSKOU/NEW DELHI (ANP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft voor zijn vertrek voor een staatsbezoek aan India gezegd dat het gesprek met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner vruchtbaar was. Hij zei dat de Amerikaanse regering een puntenplan nu heeft verdeeld in vier pakketten die afzonderlijk zullen worden behandeld, meldden Russische media.
4 uur geleden