Talentcoach Zijerveld vreest verloren wielergeneratie
AMSTELHOEK (ANP) - De jacht op wielertalent wordt bemoeilijkt door de coronamaatregelen. Het afgelopen jaar ontbraken wedstrijden voor nieuwelingen en junioren op de kalender, terwijl het maar de vraag is wanneer er dit jaar weer gekoerst wordt. Bij scouts, zoals talentcoach Peter Zijerveld van de wielerbond KNWU, ontstaat de vrees voor een verloren generatie.
Zijerveld (65) is al decennia een volger van wielerwedstrijden in alle categorieën. "Het is lastig nu, je ziet geen koersen, spreekt alleen met renners. Je probeert ze in samenwerking met de trainers door deze periode heen te trekken", vertelt hij over de huidige situatie. "Een aantal heeft motivatieproblemen. Ik ben bang dat we nu een generatie krijgen die misschien overgeslagen gaat worden. Zijn de opleidingsploegen straks nog bereid hun vizier op deze jongens te houden en ze de kans te bieden als laatbloeier in te stromen?"
Zijerveld vindt niet alleen medestanders tussen de talentjagers. Robbert de Groot, die de opleiding bij profploeg Jumbo-Visma leidt, deelt zijn zorgen niet per se. "Wel als je in je scouting gefocust bent op resultaten. Maar niet als er andere dingen zijn die je wilt zien of herkennen. We kunnen nog steeds volop trainen en testen en nodigen regelmatig talentvolle junioren uit om mee te gaan op trainingsstage", aldus De Groot. Resultaten zeggen de 49-jarige Alkmaarder niet zo veel. "We kijken veel breder: wat is de drive, hoe steekt een renner als persoon in elkaar? Het is zeker vervelend voor jonge renners dat er geen wedstrijden zijn. Maar aan de andere kant: als een jonge renner daardoor afhaakt, kun je je ook afvragen of hij gepassioneerd genoeg is."
Brede aanpak
Zijerveld ziet graag een brede aanpak. Niet een of twee talenten eruit pikken, maar zo veel mogelijk renners laten instromen. "En dan kijken wie er aan de uitdaging toe is om internationaal te mogen rijden, als dat weer kan. Je ziet meer de neiging om jongeren al vroeg een contract aan te bieden en in een opleidingstraject te zetten, daardoor komt er steeds minder ruimte voor laatbloeiers. Ik vind alleen testen ook te mager. Gezocht wordt naar renners met een groeipotentie, dat is een optelsom van factoren. Het ontbreken van koersen is een ramp voor veel jongens. Je gaat toch op sport omdat je competitie wil. Dat gaat nu knellen, om jongens daarop af te rekenen vind ik niet terecht."
"We zullen heel veel aandacht moeten hebben om de renners die nu meer dan een jaar aan wedstrijden mislopen perspectief te bieden", zegt de coach uit Amstelhoek. "Ik roep opleidingsploegen ook op om zich ook op die renners te focussen."
Meer uit Sport
LONDEN (ANP) - Danny Noppert heeft in de eerste ronde van het WK darts geen fout gemaakt tegen zijn landgenoot Jurjen van der Velde. In het Alexandra Palace in Londen werd het 3-1 voor de als zesde geplaatste Nederlander. De 23-jarige Van der Velde beleefde zijn WK-debuut.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg is niet van plan de start van de Ronde van Spanje in 2029 of 2030 binnen te halen. Het provinciebestuur werd daar begin dit jaar over gepolst door een "externe partij", maar concludeert na onderzoek dat de financiële en organisatorische risico's te groot zijn. Ook zou de Vuelta-start vergeleken met andere wielerevenementen zoals de Amstel Gold Race economisch relatief weinig opleveren voor Limburg.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De Formule 1 keert voor twee jaar terug naar Portugal. Er is een akkoord gesloten voor een Grand Prix van Portugal op het circuit van Portimão in 2027 en 2028, meldt de koningsklasse op zijn website.
17 uur geledenLONDEN (ANP) - De tennissers op de ATP Tour kunnen in navolging van de tennissters op de WTA Tour komend seizoen ook een beroep doen op hitteregels. Daarmee kunnen ze zich beschermen tegen extreme hitte tijdens partijen.
18 uur geledenLONDEN (ANP) - Darter Dirk van Duijvenbode heeft op het WK darts in Londen de tweede ronde bereikt. De 33-jarige Zuid-Hollander versloeg in Alexandra Palace in de Engelse hoofdstad de Belg Andy Baetens met 3-2 in sets.
1 dag geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Sportfans kunnen zich vanaf 14 januari registreren voor het kopen van tickets voor de Olympische Spelen van Los Angeles in 2028. De organisatoren van LA28 meldden dat er minstens 1 miljoen kaartjes voor een bedrag van 28 dollar (24 euro) in de verkoop gaan.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Oud-winnaar Félix Auger-Aliassime neemt in februari deel aan het ABN AMRO Open. Dat maakte de organisatie van het tennistoernooi in Rotterdam maandag bekend. De 25-jarige Canadees is de nummer 5 van de wereld.
1 dag geleden