Taiwanese president bezoekt VS en Centraal-Amerika
TAIPEI/BEIJING (ANP/RTR) - De Taiwanese president Tsai Ing-wen bezoekt over een week de VS, Guatemala en Belize. Officieel maakt ze tussenstops in de VS voor de officiële bezoeken aan de Centraal-Amerikaanse landen. Beijing heeft meteen boos gereageerd en stelt dat de tussenstops in de VS een excuus zijn om nationalistische propaganda te verspreiden en China zal zich er bij de VS over beklagen.
Tsai Ing-wen maakt van 29 maart tot 7 april een tiendaagse reis die haar naar onder meer New York, Los Angeles en Guatemala-Stad voert. Op weg naar de officiële bestemming Guatemala gaat ze langs New York en op de terugreis vliegt ze langs Los Angeles waar ze 5 april aankomt. Het is niet bekend wie ze in de VS ontmoet. Sommige media suggereren dat ze de Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Kevin McCarthy zou ontmoeten.
Het is niet ongebruikelijk dat een Taiwanese leider de VS aandoet op reizen naar Latijns-Amerikaanse landen die Taiwan wel als onafhankelijke staat erkennen. De VS doen dat niet maar zijn wel de belangrijkste steunpilaar en wapenleverancier van Taiwan. Vaak wordt op hoog niveau overlegd als een Taiwanese president wat 'tussenlandingen' maakt.
Erkenning
Er zijn echter vrijwel geen landen meer over die de Volksrepubliek China niet erkennen en Taiwan wel. Honduras, een buurland van Guatemala, heeft net de relaties met Taiwan opgezegd en knoopt betrekkingen met de Volksrepubliek aan. Momenteel erkennen alleen nog een aantal eilandstaatjes in het Caribisch gebied, in de Stille Oceaan, Belize, Guatemala, Haïti, Paraguay en Vaticaanstad Taiwan als de Republiek China, zoals Taiwan officieel heet. Beijing claimt het feitelijk onafhankelijke eiland als onderdeel van China en verzet zich fel tegen internationale erkenning van Taiwan als een onafhankelijk land.
Na de communistische machtsovername in China in 1949 vluchtten veel tegenstanders van de communisten naar het eiland waar ze de in hun ogen wettige Chinese regering vestigden. De Verenigde Staten steunden dat standpunt lange tijd en daardoor duurde het tot 1971 voor de Verenigde Naties de Volksrepubliek erkenden en als lid toelieten. Nederland was in 1950 een van de eerste westerse landen die de communistische Volksrepubliek als staat erkende.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever heeft in het parlement herhaald dat België zonder keiharde garanties nooit akkoord kan gaan met de inzet van bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne. De Wever wil "stevige juridische garanties" en "contractueel vastgelegde risicodekking" door andere lidstaten en eventueel landen buiten de EU. Bronnen zeggen tegen het ANP dat de garanties die voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen eerder deze week heeft voorgesteld, onvoldoende zijn.
48 minuten geledenBELÉM (ANP) - Op de locatie van de klimaattop COP30 in de Braziliaanse stad Belém is brand uitgebroken. Bezoekers moeten de locatie verlaten, meldt een verslaggever ter plaatse.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft geopperd dat een zestal Democraten de doodstraf kan krijgen voor oproepen aan het leger om orders te negeren. Hij reageert daarmee op een oproep van een groepje Democraten uit het Congres aan militairen om "onwettige bevelen" van de regering te weigeren.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - Sinds het staakt-het-vuren tussen Hezbollah en Israël bijna een jaar geleden inging, is het bestand duizenden keren geschonden, meldt de VN-missie in Libanon (UNIFIL) op X. Het gaat om meer dan 7500 schendingen in de lucht en bijna 2500 schendingen op de grond.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse overheid is een campagne begonnen op de pornosite Pornhub om hulp te bieden aan gebruikers die mogelijk seksuele gedachten over kinderen hebben. Dat heeft een hoge ambtenaar gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Iedereen die op Pornhub zoekt naar termen als "tieners", "preteens" of "net legaal" krijgt een advertentie te zien met de vraag: "Heb je seksuele gedachten over kinderen?", waarbij de gebruiker een link krijgt naar gespecialiseerde ondersteuningswebsites.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - VN-chef António Guterres heeft alle onderhandelaars in de slotfase van de klimaattop op het hart gedrukt open te staan voor compromissen. "De wereld kijkt naar Belém", zei Guterres. Hij voegde eraan toe dat dit ook geldt voor gemeenschappen die "in de frontlinie" van klimaatverandering staan en bijvoorbeeld te maken hebben met overstromingen. "Zij hebben genoeg excuses gehoord en willen resultaten zien."
4 uur geledenWASHINGTON/BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft deze week een plan van 28 punten goedgekeurd voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. Dat berichten media als CBS News en NBC News, die zich baseren op bronnen binnen de Amerikaanse regering. In Europa leefde juist de hoop dat het plan niet de instemming van Trump zou krijgen.
4 uur geleden