Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taiwanese president bezoekt VS en Centraal-Amerika

Taiwanese president bezoekt VS en Centraal-Amerika

TAIPEI/BEIJING (ANP/RTR) - De Taiwanese president Tsai Ing-wen bezoekt over een week de VS, Guatemala en Belize. Officieel maakt ze tussenstops in de VS voor de officiële bezoeken aan de Centraal-Amerikaanse landen. Beijing heeft meteen boos gereageerd en stelt dat de tussenstops in de VS een excuus zijn om nationalistische propaganda te verspreiden en China zal zich er bij de VS over beklagen.

Tsai Ing-wen maakt van 29 maart tot 7 april een tiendaagse reis die haar naar onder meer New York, Los Angeles en Guatemala-Stad voert. Op weg naar de officiële bestemming Guatemala gaat ze langs New York en op de terugreis vliegt ze langs Los Angeles waar ze 5 april aankomt. Het is niet bekend wie ze in de VS ontmoet. Sommige media suggereren dat ze de Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Kevin McCarthy zou ontmoeten.

Het is niet ongebruikelijk dat een Taiwanese leider de VS aandoet op reizen naar Latijns-Amerikaanse landen die Taiwan wel als onafhankelijke staat erkennen. De VS doen dat niet maar zijn wel de belangrijkste steunpilaar en wapenleverancier van Taiwan. Vaak wordt op hoog niveau overlegd als een Taiwanese president wat 'tussenlandingen' maakt.

Erkenning

Er zijn echter vrijwel geen landen meer over die de Volksrepubliek China niet erkennen en Taiwan wel. Honduras, een buurland van Guatemala, heeft net de relaties met Taiwan opgezegd en knoopt betrekkingen met de Volksrepubliek aan. Momenteel erkennen alleen nog een aantal eilandstaatjes in het Caribisch gebied, in de Stille Oceaan, Belize, Guatemala, Haïti, Paraguay en Vaticaanstad Taiwan als de Republiek China, zoals Taiwan officieel heet. Beijing claimt het feitelijk onafhankelijke eiland als onderdeel van China en verzet zich fel tegen internationale erkenning van Taiwan als een onafhankelijk land.

Na de communistische machtsovername in China in 1949 vluchtten veel tegenstanders van de communisten naar het eiland waar ze de in hun ogen wettige Chinese regering vestigden. De Verenigde Staten steunden dat standpunt lange tijd en daardoor duurde het tot 1971 voor de Verenigde Naties de Volksrepubliek erkenden en als lid toelieten. Nederland was in 1950 een van de eerste westerse landen die de communistische Volksrepubliek als staat erkende.

Meer uit Buitenland

Prijzengeld Nobelprijzen omhoog, tienduizenden euro's erbij

OSLO (ANP/AFP) - De winnaars van de Nobelprijzen kunnen dit jaar een hogere geldprijs verwachten. De Nobelstichting maakte bekend dat het prijzengeld is verhoogd naar 12 miljoen kroon, meer dan 1 miljoen euro.

13 minuten geleden
Stembureaus in Russische Sotsji tijdelijk dicht om dronealarm

SOTSJI (ANP/DPA) - De stembureaus in de Russische stad Sotsji zijn vrijdag tijdens de Russische parlementsverkiezingen kort gesloten vanwege een dronewaarschuwing. Aanwezigen zijn hierom tijdelijk naar schuilplaatsen verplaatst, meldt burgemeester van Sotsji Andrej Prosjoenin.

40 minuten geleden
Duitsland en Zweden oefenen bescherming 'cruciaal' Oostzee-eiland

VISBY (ANP) - Duitse en Zweedse troepen oefenen hoe ze het cruciale Oostzee-eiland Gotland kunnen beschermen als Rusland het bedreigt. Het Zweedse Gotland geldt als de wachttoren van de Oostzee en onmisbare schakel tussen de Baltische landen en de rest van Europa.

55 minuten geleden
Macron wil infrastructuur beter beschermen tegen aanval Rusland

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn regering opdracht gegeven een plan te maken om de kritieke infrastructuur in Frankrijk beter te beschermen. Volgens hem is de dreiging van Russische hybride aanvallen de afgelopen weken sterk toegenomen.

58 minuten geleden
Doden bij schietpartij op Filipijnse middelbare school

BANGA (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij op een Filipijnse middelbare school zijn zeker drie doden gevallen, meldt de burgemeester van de stad Banga. Een 16-jarige scholier begon om zich heen te schieten op de school en schoot daarna ook zichzelf dood. Acht jongeren raakten gewond.

1 uur geleden
Brussel uit felle kritiek op verkiezingen Rusland

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie uit felle kritiek op de verkiezingen in Rusland die vrijdag zijn begonnen. De manier waarop die worden gehouden "onderstreept de voortdurende en toenemende uitholling van de democratie in Rusland", zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. De Commissie veroordeelt daarnaast de "illegale organisatie van zogenaamde verkiezingen door de Russische Federatie in de bezette gebieden van Oekraïne".

1 uur geleden
Italiaans gevechtsvliegtuig geraakt bij aanval op Saudi-Arabië

TAIF (ANP/DPA) - Een Italiaanse Eurofighter is zwaar beschadigd geraakt door luchtaanvallen op een militaire basis in Saudi-Arabië, meldt het Italiaanse ministerie van Defensie. De straaljager stond geparkeerd op een militaire basis in Taif, vlak bij Mekka. Er raakte niemand gewond.

2 uur geleden