Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taiwan vraagt steun in aanloop bezoek Nederlandse Kamercommissie

Taiwan vraagt steun in aanloop bezoek Nederlandse Kamercommissie

DEN HAAG (ANP) - Taiwanese parlementariërs van de regerende DPP hebben in een gesprek met leden van de Tweede Kamer maandag om steun gevraagd in de strijd met China. Een Nederlandse delegatie brengt in oktober een bezoek aan Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige provincie.

"We kijken uit naar het bezoek", zei Hung-Lu Chang, voorzitter van de Taiwan-Duitsland Parlementaire Vriendschap Groep. Hij hoopt dat Nederland zijn land wil helpen lid te worden van internationale organisaties zoals de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Hij hoopt dat Den Haag op het internationale toneel zijn steun voor Taiwan zal uitspreken. Ook wil Taiwan graag toetreden tot een aantal internationale economische verdragen.

Nederland ziet de Volksrepubliek China als enige vertegenwoordiger van China. Maar de steun in de Tweede Kamer voor Taiwan is de afgelopen jaren toegenomen. Vorig jaar was de eerste keer dat een Taiwanese parlementaire afvaardiging een bezoek aan de Tweede Kamer bracht.

Halfgeleiders

De Commissie Buitenlandse Handel gaat in de herfst naar Taiwan. Eigenlijk zou die vorig zomer al gaan, maar de val van het kabinet zette daar een streep door. Dergelijke bezoeken vallen vaak slecht bij de regering in Beijing. Omdat de commissie Buitenlandse Handel gaat en niet de commissie Buitenlandse Zaken is de verwachting dat de Chinezen er minder zwaar aan zullen tillen.

Chang wees ook op de sterke band die tussen Taiwan en Nederland bestaat als het gaat om halfgeleiders. Het Nederlandse ASML en het Taiwanese TSMC zijn wereldspelers op dat vlak. De Taiwanezen merkten tijdens een bezoek aan Duitsland dat er zorgen zijn over de veiligheid van de halfgeleidersector, zei Sun-Han Hung, die lid is van de commissies Buitenlandse Zaken en Defensie van het Taiwanese parlement. China probeert als het gaat om halfgeleiders steeds meer zijn zin door te zetten, zei hij. Het is daarom belangrijk dat Nederland en Taiwan samenwerken, aldus de Taiwanezen. Ook zou Nederland in de Europese Unie zich met gelijkgestemde landen sterk kunnen maken voor Taiwan, aldus Hung.

Gevechtsvliegtuigen

De Chinese leider Xi Jinping voerde de afgelopen jaren de druk op Taiwan op. De "hereniging" van Taiwan met de Chinese Volksrepubliek op het vasteland is onvermijdelijk, verklaarde de communistische leider nog eind vorig jaar. Al langer schenden Chinese gevechtsvliegtuigen en oorlogsschepen het Taiwanese territorium. De Taiwanese regering wil daarom meer geld uitgeven aan de krijgsmacht, zei Hung.

Meer uit Binnenland

Stem op een Vrouw: ga samen met een andere vrouw stemmen

DEN HAAG (ANP) - Kiezers zouden bij de gemeenteraadsverkiezingen samen met een vrouw moeten gaan stemmen die dat nog niet doet, of een vrouw overtuigen naar de stembus te gaan. Die oproep doet Stem op een Vrouw om de genderkloof bij het opkomstpercentage te dichten. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen in 2022 ging 57 procent van de mannen tegenover 44 procent van de vrouwen stemmen, is te zien op de site van ondezoeksbureau Ipsos.

1 uur geleden
Sinds 2017 zijn dertien kookadviezen voor drinkwater afgegeven

DEN HAAG (ANP) - Sinds 2017 is er dertien keer een grootschalig kookadvies voor drinkwater afgegeven in Nederland. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT). Er is sprake van een grootschalig kookadvies wanneer meer dan 10.000 wateraansluitingen zijn getroffen.

1 uur geleden
Brandweer redt persoon uit brandende woning in Zeewolde

ZEEWOLDE (ANP) - De brandweer heeft in Zeewolde in Flevoland een persoon uit een brandende woning gered. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag aan het Fluitekruid.

4 uur geleden
Honderden betogers bij pro-Koerdische demonstratie op de Dam

AMSTERDAM (ANP) - De pro-Koerdische demonstratie voor vrede in de Syrische regio Rojava in Amsterdam is onder veel politiebegeleiding aangekomen op de Dam. De demonstratie begon met tientallen mensen die kaarsen ontstaken voor het Centraal Station. Inmiddels is de groep gegroeid tot honderden betogers en zijn er tientallen politiebusjes en ME'ers aanwezig op de Dam. Dat meldt een verslaggever van het ANP.

12 uur geleden
Kaarsen en stilte bij pro-Koerdische demo Amsterdam Centraal

AMSTERDAM (ANP) - Zo'n vijftig tot honderd betogers zijn vrijdag rond 18.00 uur voor Amsterdam Centraal samengekomen. Ze roepen op tot vrede voor Rojava, een noordelijke provincie van Syrië waar veel Koerden wonen, aldus een verslaggever van het ANP.

13 uur geleden
Foodwatch neemt juridische stappen tegen Nestlé om babyvoeding

AMSTERDAM (ANP) - Voedselwaakhond Foodwatch zegt juridische stappen te nemen tegen Nestlé rondom mogelijk besmette babyvoeding. Foodwatch vindt dat het voedingsconcern verwijtbaar heeft gehandeld en eist dat alle informatie openbaar wordt gemaakt. Franse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de dood van twee baby's, die babyvoeding van het voedingsconcern hadden gedronken.

14 uur geleden
Veiligheidsrisicogebied in centrum Amsterdam om meerdere demo's

AMSTERDAM (ANP) - In het gebied rond Amsterdam Centraal en de Dam is sinds vrijdagmiddag 16.00 uur een veiligheidsrisicogebied van kracht.

15 uur geleden