Taiwan vraagt steun in aanloop bezoek Nederlandse Kamercommissie
DEN HAAG (ANP) - Taiwanese parlementariërs van de regerende DPP hebben in een gesprek met leden van de Tweede Kamer maandag om steun gevraagd in de strijd met China. Een Nederlandse delegatie brengt in oktober een bezoek aan Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige provincie.
"We kijken uit naar het bezoek", zei Hung-Lu Chang, voorzitter van de Taiwan-Duitsland Parlementaire Vriendschap Groep. Hij hoopt dat Nederland zijn land wil helpen lid te worden van internationale organisaties zoals de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Hij hoopt dat Den Haag op het internationale toneel zijn steun voor Taiwan zal uitspreken. Ook wil Taiwan graag toetreden tot een aantal internationale economische verdragen.
Nederland ziet de Volksrepubliek China als enige vertegenwoordiger van China. Maar de steun in de Tweede Kamer voor Taiwan is de afgelopen jaren toegenomen. Vorig jaar was de eerste keer dat een Taiwanese parlementaire afvaardiging een bezoek aan de Tweede Kamer bracht.
Halfgeleiders
De Commissie Buitenlandse Handel gaat in de herfst naar Taiwan. Eigenlijk zou die vorig zomer al gaan, maar de val van het kabinet zette daar een streep door. Dergelijke bezoeken vallen vaak slecht bij de regering in Beijing. Omdat de commissie Buitenlandse Handel gaat en niet de commissie Buitenlandse Zaken is de verwachting dat de Chinezen er minder zwaar aan zullen tillen.
Chang wees ook op de sterke band die tussen Taiwan en Nederland bestaat als het gaat om halfgeleiders. Het Nederlandse ASML en het Taiwanese TSMC zijn wereldspelers op dat vlak. De Taiwanezen merkten tijdens een bezoek aan Duitsland dat er zorgen zijn over de veiligheid van de halfgeleidersector, zei Sun-Han Hung, die lid is van de commissies Buitenlandse Zaken en Defensie van het Taiwanese parlement. China probeert als het gaat om halfgeleiders steeds meer zijn zin door te zetten, zei hij. Het is daarom belangrijk dat Nederland en Taiwan samenwerken, aldus de Taiwanezen. Ook zou Nederland in de Europese Unie zich met gelijkgestemde landen sterk kunnen maken voor Taiwan, aldus Hung.
Gevechtsvliegtuigen
De Chinese leider Xi Jinping voerde de afgelopen jaren de druk op Taiwan op. De "hereniging" van Taiwan met de Chinese Volksrepubliek op het vasteland is onvermijdelijk, verklaarde de communistische leider nog eind vorig jaar. Al langer schenden Chinese gevechtsvliegtuigen en oorlogsschepen het Taiwanese territorium. De Taiwanese regering wil daarom meer geld uitgeven aan de krijgsmacht, zei Hung.
Meer uit Binnenland
NIJKERK (ANP) - Burgemeester Tinet de Jonge-Ruitenbeek van Nijkerk noemt de explosie bij het Israëlcentrum onacceptabel. Ze is zaterdag bij het centrum geweest om met de medewerkers te praten. "Ik ben onder de indruk van hun veerkracht."
12 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de explosie vrijdagavond laat bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland). Er is sporenonderzoek gedaan en zaterdag volgt een buurtonderzoek. Volgens de politie is gebleken dat een in het zwart geklede persoon het explosief bij het pand heeft geplaatst.
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De zesde en laatste nominatie voor de Woutertje Pieterse Prijs is het boek Krekel van Annet Schaap. Dat is zaterdag in het programma De Taalstaat (KRO-NCRV) bekendgemaakt op NPO Radio 1. De jaarlijkse prijs voor het beste kinderboek wordt op 11 april voor de 39e keer uitgereikt.
13 uur geledenNIJKERK (ANP) - De schade van een explosie vrijdagavond bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland) is beperkt gebleven, "maar de impact is groot". Dat stelt het centrum zaterdagochtend op zijn website. Bij een hek om het pand is een voorwerp ontploft en de politie doet onderzoek. Niemand raakte gewond.
13 uur geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft dinsdagmiddag een man aangehouden die in het Brabantse Sint-Michielsgestel meerdere woningen binnendrong en bij een vrouw de keel dichtkneep. Dat bevestigt een politiewoordvoerster na berichtgeving van Omroep Brabant. Het gaat om een 28-jarige man. Zijn woonplaats is bij de politie niet bekend.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na jaren van stijging is het aantal meldingen van wolvenaanvallen op vee in het eerste kwartaal voor het eerst afgenomen. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 255 meldingen binnen bij BIJ12, de organisatie die namens de provincies wolvenzaken afhandelt. In dezelfde periode vorig jaar lag dat aantal nog aanzienlijk hoger op 385 meldingen, blijkt uit een data-analyse van het ANP.
18 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het treinverkeer rond Den Bosch wordt zaterdagochtend hervat. Eerder was er geen treinverkeer mogelijk tussen Den Bosch en Tilburg en Den Bosch en Boxtel vanwege een spoorverzakking bij Vught.
20 uur geleden