Taiwan vraagt steun in aanloop bezoek Nederlandse Kamercommissie
DEN HAAG (ANP) - Taiwanese parlementariërs van de regerende DPP hebben in een gesprek met leden van de Tweede Kamer maandag om steun gevraagd in de strijd met China. Een Nederlandse delegatie brengt in oktober een bezoek aan Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige provincie.
"We kijken uit naar het bezoek", zei Hung-Lu Chang, voorzitter van de Taiwan-Duitsland Parlementaire Vriendschap Groep. Hij hoopt dat Nederland zijn land wil helpen lid te worden van internationale organisaties zoals de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Hij hoopt dat Den Haag op het internationale toneel zijn steun voor Taiwan zal uitspreken. Ook wil Taiwan graag toetreden tot een aantal internationale economische verdragen.
Nederland ziet de Volksrepubliek China als enige vertegenwoordiger van China. Maar de steun in de Tweede Kamer voor Taiwan is de afgelopen jaren toegenomen. Vorig jaar was de eerste keer dat een Taiwanese parlementaire afvaardiging een bezoek aan de Tweede Kamer bracht.
Halfgeleiders
De Commissie Buitenlandse Handel gaat in de herfst naar Taiwan. Eigenlijk zou die vorig zomer al gaan, maar de val van het kabinet zette daar een streep door. Dergelijke bezoeken vallen vaak slecht bij de regering in Beijing. Omdat de commissie Buitenlandse Handel gaat en niet de commissie Buitenlandse Zaken is de verwachting dat de Chinezen er minder zwaar aan zullen tillen.
Chang wees ook op de sterke band die tussen Taiwan en Nederland bestaat als het gaat om halfgeleiders. Het Nederlandse ASML en het Taiwanese TSMC zijn wereldspelers op dat vlak. De Taiwanezen merkten tijdens een bezoek aan Duitsland dat er zorgen zijn over de veiligheid van de halfgeleidersector, zei Sun-Han Hung, die lid is van de commissies Buitenlandse Zaken en Defensie van het Taiwanese parlement. China probeert als het gaat om halfgeleiders steeds meer zijn zin door te zetten, zei hij. Het is daarom belangrijk dat Nederland en Taiwan samenwerken, aldus de Taiwanezen. Ook zou Nederland in de Europese Unie zich met gelijkgestemde landen sterk kunnen maken voor Taiwan, aldus Hung.
Gevechtsvliegtuigen
De Chinese leider Xi Jinping voerde de afgelopen jaren de druk op Taiwan op. De "hereniging" van Taiwan met de Chinese Volksrepubliek op het vasteland is onvermijdelijk, verklaarde de communistische leider nog eind vorig jaar. Al langer schenden Chinese gevechtsvliegtuigen en oorlogsschepen het Taiwanese territorium. De Taiwanese regering wil daarom meer geld uitgeven aan de krijgsmacht, zei Hung.
Meer uit Binnenland
BREDA (ANP) - De gemeente Breda roept carnavalsvierders op niet meer naar de binnenstad te komen vanwege de drukte. "De binnenstad van Breda raakt vol! Kom er niet meer naartoe", zegt de gemeente.
47 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Tijdens de herstelwerkzaamheden van de defecte bovenleiding bij Utrecht zijn meer kapotte onderdelen gevonden dan eerder werd aangenomen. Een woordvoerder van ProRail laat weten dat nieuwe onderdelen naar de locatie moeten worden gebracht, omdat de schade groter is dan gedacht. De herstelwerkzaamheden lopen hierdoor opnieuw vertraging op. ProRail verwacht tot zeker 20.00 uur nodig te hebben voor de reparatie.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS zegt overrompeld te zijn door de puinhoop die carnavalsvierders in de trein achterlaten. De spoorwegmaatschappij roept treinreizigers op hun rommel mee te nemen.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Gemeenten in Brabant waarschuwen carnavalsvierders zaterdag voor de kou. Mensen moeten zich warm aankleden, zeggen ze. De eerste carnavalsdag op vrijdag verliep volgens Breda "gezellig en veilig". Het weer blijft een "aandachtspunt", aldus de gemeente. Tilburg en Den Bosch geven dezelfde waarschuwing. Het advies is laagjes kleding te dragen tijdens de koude nachten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het duurt langer dan verwacht om de kapotte bovenleiding bij Utrecht te repareren, laat een woordvoerder van ProRail weten. Aanvankelijk hoopte de spoorbeheerder dat het herstelwerk om 15.30 uur klaar zou zijn en dat dan het treinverkeer weer volledig zou kunnen worden opgestart. Die prognose is nu bijgesteld naar ten minste 18.00 uur.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De versterking van huizen in door aardbevingen getroffen Groningse gemeenten moet sneller, constateert het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Volgens de toezichthouder hebben de gemeenten Eemsdelta, Groningen, Het Hogeland, Midden-Groningen en Oldambt weliswaar zorgvuldige versterkingsplannen opgesteld, maar is "meer voortvarendheid" nodig om woningen zo snel mogelijk te versterken en bewoners duidelijkheid te geven.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - Vanaf zondagmiddag geldt stapsgewijs in het hele land code geel vanwege sneeuw en gladheid. Het KNMI verwacht dat het als eerste gaat sneeuwen in het zuidwesten, daarna volgt de rest van het land. Het weerinstituut waarschuwt voor een sneeuwdek waardoor gladheid kan ontstaan. In de loop van de avond gaat het vanaf het zuidwesten dooien, maar in het noordoosten kan het volgens het KNMI nog tot in de nacht naar maandag glad zijn.
7 uur geleden