Taiwan vraagt steun in aanloop bezoek Nederlandse Kamercommissie
DEN HAAG (ANP) - Taiwanese parlementariërs van de regerende DPP hebben in een gesprek met leden van de Tweede Kamer maandag om steun gevraagd in de strijd met China. Een Nederlandse delegatie brengt in oktober een bezoek aan Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige provincie.
"We kijken uit naar het bezoek", zei Hung-Lu Chang, voorzitter van de Taiwan-Duitsland Parlementaire Vriendschap Groep. Hij hoopt dat Nederland zijn land wil helpen lid te worden van internationale organisaties zoals de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Hij hoopt dat Den Haag op het internationale toneel zijn steun voor Taiwan zal uitspreken. Ook wil Taiwan graag toetreden tot een aantal internationale economische verdragen.
Nederland ziet de Volksrepubliek China als enige vertegenwoordiger van China. Maar de steun in de Tweede Kamer voor Taiwan is de afgelopen jaren toegenomen. Vorig jaar was de eerste keer dat een Taiwanese parlementaire afvaardiging een bezoek aan de Tweede Kamer bracht.
Halfgeleiders
De Commissie Buitenlandse Handel gaat in de herfst naar Taiwan. Eigenlijk zou die vorig zomer al gaan, maar de val van het kabinet zette daar een streep door. Dergelijke bezoeken vallen vaak slecht bij de regering in Beijing. Omdat de commissie Buitenlandse Handel gaat en niet de commissie Buitenlandse Zaken is de verwachting dat de Chinezen er minder zwaar aan zullen tillen.
Chang wees ook op de sterke band die tussen Taiwan en Nederland bestaat als het gaat om halfgeleiders. Het Nederlandse ASML en het Taiwanese TSMC zijn wereldspelers op dat vlak. De Taiwanezen merkten tijdens een bezoek aan Duitsland dat er zorgen zijn over de veiligheid van de halfgeleidersector, zei Sun-Han Hung, die lid is van de commissies Buitenlandse Zaken en Defensie van het Taiwanese parlement. China probeert als het gaat om halfgeleiders steeds meer zijn zin door te zetten, zei hij. Het is daarom belangrijk dat Nederland en Taiwan samenwerken, aldus de Taiwanezen. Ook zou Nederland in de Europese Unie zich met gelijkgestemde landen sterk kunnen maken voor Taiwan, aldus Hung.
Gevechtsvliegtuigen
De Chinese leider Xi Jinping voerde de afgelopen jaren de druk op Taiwan op. De "hereniging" van Taiwan met de Chinese Volksrepubliek op het vasteland is onvermijdelijk, verklaarde de communistische leider nog eind vorig jaar. Al langer schenden Chinese gevechtsvliegtuigen en oorlogsschepen het Taiwanese territorium. De Taiwanese regering wil daarom meer geld uitgeven aan de krijgsmacht, zei Hung.
Meer uit Binnenland
TILBURG (ANP) - Het 15-jarige meisje uit Tilburg dat vermist was, is terecht. De politie meldt dat ze "in goede gezondheid" is gevonden.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid moet zich inzetten voor betrouwbare informatie over het klimaat, vinden meer dan 120 wetenschappers. Ze roepen de formerende partijen D66 en CDA op tot maatregelen "die de kwaliteit van klimaatinformatie beschermen", zowel online als offline.
1 uur geledenDELFT (ANP) - In het centrum van Delft woedt donderdagochtend vroeg brand, in een pand aan de Oost-Indiëplaats. Een persoon die mogelijk rook had ingeademd, is door ambulancepersoneel nagekeken, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Het vuur begon volgens de brandweer in een afvalcontainer op een binnenplaats en sloeg toen over naar het naastgelegen pand.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Negen demonstranten zijn woensdagavond aangehouden bij de Universiteit Leiden vanwege lokaalvredebreuk, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Pro-Palestijnse betogers begonnen daar eerder op de dag een actie in en buiten het Academiegebouw. Toen de demonstranten het pand niet verlieten nadat dat was verzocht, ging de politie rond 20.30 uur over tot aanhoudingen.
10 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - Ruim 1500 fans en andere belangstellenden hebben woensdagmiddag in Theater De Tamboer in Hoogeveen afscheid genomen van de overleden volkszanger René Karst. Dat laat theaterdirecteur Pieter-Bas Rebers weten aan het ANP. Hij zegt onder de indruk te zijn van de hoge opkomst. Voor het podium, waar de kist van de zanger staat, is een groot eerbetoon ontstaan met honderden bloemen en kaartjes.
14 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg heeft geen reactie gehad op haar oproep om informatiepanelen over zwarte soldaten terug te plaatsen op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten. Gouverneur Emile Roemer deed dat verzoek onlangs aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, nadat duidelijk was geworden dat de borden waren verwijderd uit het bezoekerscentrum. De American Battle Monuments Commission (ABMC), de beheerder van de begraafplaats, liet later weten dat die niet langer in de "herdenkingsmissie" passen en dat er vaker gerouleerd wordt.
14 uur geledenLEIDEN (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten voeren woensdag actie in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. In het gebouw aan het Rapenburg zou politicoloog Hélène Landemore een lezing houden. Haar Cleveringa-oratie is verplaatst naar een ander gebouw een eindje verderop.
16 uur geleden