Taiwan telt 103 Chinese gevechtsvliegtuigen bij eiland
TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft in een etmaal 103 Chinese gevechtsvliegtuigen bij het eiland geteld. Taipei spreekt van het hoogste aantal in tijden, volgens persbureau Bloomberg in zeker drie jaar. Beijing heeft de toestellen mogelijk de lucht ingestuurd uit onvrede over een bezoek van Amerikaanse functionarissen aan Taiwan.
Er zijn bij Taiwan ook negen Chinese marineschepen gezien. Het Taiwanese ministerie van Defensie spreekt maandag van "ernstige uitdagingen voor de veiligheid in de Straat van Taiwan en de regio". Veertig vliegtuigen vlogen voorbij de mediaanlijn in de zeestraat tussen China en Taiwan. Deze lijn wordt beschouwd als de officieuze grens.
Als de "militaire intimidatie" aanhoudt, kan dat volgens het ministerie leiden tot een escalatie van de spanningen en een verslechtering van de regionale veiligheid. Taiwan wordt sinds 1949 onafhankelijk bestuurd, maar is volgens Beijing een afvallige provincie die zich op een dag weer bij de rest van het land zal voegen. De spanningen zijn in de afgelopen jaren flink toegenomen.
Omsingeling
Het Chinese ministerie van Defensie heeft niet gereageerd op aanwezigheid van de gevechtsvliegtuigen, maar een woordvoerder herhaalde wel het Chinese standpunt over Taiwan. "Wat ik zou willen vertellen is dat Taiwan deel uitmaakt van het Chinese grondgebied en dat de zogenaamde middenlijn niet bestaat", zei ze.
Taiwan wordt deze week bezocht door een Amerikaanse onderminister en een delegatie onder leiding van een Amerikaanse gouverneur. China reageerde vorig jaar woedend op een bliksembezoek van de toenmalig voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Nancy Pelosi, door zijn grootste militaire oefeningen ooit bij Taiwan te houden. Een bezoek van Pelosi's opvolger Kevin McCarthy in april werd opgevolgd door driedaagse legeroefening waarbij China een omsingeling van Taiwan simuleerde.
Meer uit Buitenland
DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
2 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
4 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
6 uur geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
6 uur geledenTURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR/DPA) - De hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei heeft gewaarschuwd voor een groot conflict als de Verenigde Staten zijn land aanvallen. "De Amerikanen moeten weten dat als ze een oorlog beginnen, het deze keer een regionale oorlog zal zijn", verklaarde hij volgens het Iraanse persbureau Tasnim.
7 uur geleden