Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taiwan telt 103 Chinese gevechtsvliegtuigen bij eiland

Taiwan telt 103 Chinese gevechtsvliegtuigen bij eiland

TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft in een etmaal 103 Chinese gevechtsvliegtuigen bij het eiland geteld. Taipei spreekt van het hoogste aantal in tijden, volgens persbureau Bloomberg in zeker drie jaar. Beijing heeft de toestellen mogelijk de lucht ingestuurd uit onvrede over een bezoek van Amerikaanse functionarissen aan Taiwan.

Er zijn bij Taiwan ook negen Chinese marineschepen gezien. Het Taiwanese ministerie van Defensie spreekt maandag van "ernstige uitdagingen voor de veiligheid in de Straat van Taiwan en de regio". Veertig vliegtuigen vlogen voorbij de mediaanlijn in de zeestraat tussen China en Taiwan. Deze lijn wordt beschouwd als de officieuze grens.

Als de "militaire intimidatie" aanhoudt, kan dat volgens het ministerie leiden tot een escalatie van de spanningen en een verslechtering van de regionale veiligheid. Taiwan wordt sinds 1949 onafhankelijk bestuurd, maar is volgens Beijing een afvallige provincie die zich op een dag weer bij de rest van het land zal voegen. De spanningen zijn in de afgelopen jaren flink toegenomen.

Omsingeling

Het Chinese ministerie van Defensie heeft niet gereageerd op aanwezigheid van de gevechtsvliegtuigen, maar een woordvoerder herhaalde wel het Chinese standpunt over Taiwan. "Wat ik zou willen vertellen is dat Taiwan deel uitmaakt van het Chinese grondgebied en dat de zogenaamde middenlijn niet bestaat", zei ze.

Taiwan wordt deze week bezocht door een Amerikaanse onderminister en een delegatie onder leiding van een Amerikaanse gouverneur. China reageerde vorig jaar woedend op een bliksembezoek van de toenmalig voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Nancy Pelosi, door zijn grootste militaire oefeningen ooit bij Taiwan te houden. Een bezoek van Pelosi's opvolger Kevin McCarthy in april werd opgevolgd door driedaagse legeroefening waarbij China een omsingeling van Taiwan simuleerde.

Meer uit Buitenland

Meer dan honderd agenten gewond geraakt bij rellen in Frankfurt

FRANKFURT (ANP/DPA) - Bij de rellen in Frankfurt zijn meer dan honderd politieagenten gewond geraakt. Een van hen raakte ernstig gewond, aldus binnenlandminister van de deelstaat Hessen, Roman Poseck. De agent verloor zijn tanden nadat er een steen in zijn gezicht werd gegooid.

28 minuten geleden
Agenten gewond in Keulen na rellen

KEULEN (ANP) - Bij rellen in Keulen zaterdagavond zijn 23 agenten gewond geraakt, meldt de politie in een persbericht. Rond demonstraties zijn grote hoeveelheden steekwapens, hamers, molotovcocktails en zelfgemaakt vuurwerk in beslag genomen.

1 uur geleden
Frans onderzoek naar moordpoging na molotovcocktail bij rellen

PARIJS (ANP/AFP) - Justitie heeft in Frankrijk een onderzoek ingesteld nadat bij een protest in Parijs een molotovcocktail werd gegooid naar agenten. Het Openbaar Ministerie (OM) spreekt over een "poging tot moord op personen met openbaar gezag". Er is nog geen arrestatie voor verricht. In totaal werden door heel Frankrijk 779 mensen opgepakt voor de rellen van zaterdag.

1 uur geleden
Meerdere doden in Gaza na Israëlische aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen op Gaza zijn zondag acht mensen gedood, melden noodhulpdiensten en plaatselijke ziekenhuizen. Onder de slachtoffers is een kind.

2 uur geleden
Meer dan 300 arrestaties bij protest Palestine Action in Londen

LONDEN (ANP) - Bij een protest van Palestine Action zijn in Londen zaterdag 325 arrestaties verricht, meldt de Britse politie. Zaterdagavond werden nog 139 arrestaties gemeld. De pro-Palestijnse organisatie is verboden in het Verenigd Koninkrijk en wordt aangemerkt als terroristisch.

2 uur geleden
Zelensky meldt nachtelijke aanvallen op stroomnet

KYIV (ANP) - De energie-infrastructuur van vier Oekraïense regio's is in de nacht van zaterdag op zondag aangevallen, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem waren de aanvallen gericht op het verstoren van de levering van elektriciteit aan woningen. "Honderdduizenden gezinnen zitten momenteel nog zonder stroom", aldus Zelensky.

2 uur geleden
Politie nog steeds aanwezig in Frankfurt na rellen

FRANKFURT (ANP) - De Duitse politie is nog steeds aanwezig in Frankfurt, waar zaterdagavond laat rellen uitbraken. De situatie in het centrum kalmeerde volgens Bild pas rond 03.00 uur. Een woordvoerder van de politie meldt dat de schade aanzienlijk is, maar nog niet in kaart kan worden gebracht.

4 uur geleden