Taiwan telt 103 Chinese gevechtsvliegtuigen bij eiland
TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft in een etmaal 103 Chinese gevechtsvliegtuigen bij het eiland geteld. Taipei spreekt van het hoogste aantal in tijden, volgens persbureau Bloomberg in zeker drie jaar. Beijing heeft de toestellen mogelijk de lucht ingestuurd uit onvrede over een bezoek van Amerikaanse functionarissen aan Taiwan.
Er zijn bij Taiwan ook negen Chinese marineschepen gezien. Het Taiwanese ministerie van Defensie spreekt maandag van "ernstige uitdagingen voor de veiligheid in de Straat van Taiwan en de regio". Veertig vliegtuigen vlogen voorbij de mediaanlijn in de zeestraat tussen China en Taiwan. Deze lijn wordt beschouwd als de officieuze grens.
Als de "militaire intimidatie" aanhoudt, kan dat volgens het ministerie leiden tot een escalatie van de spanningen en een verslechtering van de regionale veiligheid. Taiwan wordt sinds 1949 onafhankelijk bestuurd, maar is volgens Beijing een afvallige provincie die zich op een dag weer bij de rest van het land zal voegen. De spanningen zijn in de afgelopen jaren flink toegenomen.
Omsingeling
Het Chinese ministerie van Defensie heeft niet gereageerd op aanwezigheid van de gevechtsvliegtuigen, maar een woordvoerder herhaalde wel het Chinese standpunt over Taiwan. "Wat ik zou willen vertellen is dat Taiwan deel uitmaakt van het Chinese grondgebied en dat de zogenaamde middenlijn niet bestaat", zei ze.
Taiwan wordt deze week bezocht door een Amerikaanse onderminister en een delegatie onder leiding van een Amerikaanse gouverneur. China reageerde vorig jaar woedend op een bliksembezoek van de toenmalig voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Nancy Pelosi, door zijn grootste militaire oefeningen ooit bij Taiwan te houden. Een bezoek van Pelosi's opvolger Kevin McCarthy in april werd opgevolgd door driedaagse legeroefening waarbij China een omsingeling van Taiwan simuleerde.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
7 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
11 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
13 uur geleden