Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taiwan telt 103 Chinese gevechtsvliegtuigen bij eiland

Taiwan telt 103 Chinese gevechtsvliegtuigen bij eiland

TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Taiwan heeft in een etmaal 103 Chinese gevechtsvliegtuigen bij het eiland geteld. Taipei spreekt van het hoogste aantal in tijden, volgens persbureau Bloomberg in zeker drie jaar. Beijing heeft de toestellen mogelijk de lucht ingestuurd uit onvrede over een bezoek van Amerikaanse functionarissen aan Taiwan.

Er zijn bij Taiwan ook negen Chinese marineschepen gezien. Het Taiwanese ministerie van Defensie spreekt maandag van "ernstige uitdagingen voor de veiligheid in de Straat van Taiwan en de regio". Veertig vliegtuigen vlogen voorbij de mediaanlijn in de zeestraat tussen China en Taiwan. Deze lijn wordt beschouwd als de officieuze grens.

Als de "militaire intimidatie" aanhoudt, kan dat volgens het ministerie leiden tot een escalatie van de spanningen en een verslechtering van de regionale veiligheid. Taiwan wordt sinds 1949 onafhankelijk bestuurd, maar is volgens Beijing een afvallige provincie die zich op een dag weer bij de rest van het land zal voegen. De spanningen zijn in de afgelopen jaren flink toegenomen.

Omsingeling

Het Chinese ministerie van Defensie heeft niet gereageerd op aanwezigheid van de gevechtsvliegtuigen, maar een woordvoerder herhaalde wel het Chinese standpunt over Taiwan. "Wat ik zou willen vertellen is dat Taiwan deel uitmaakt van het Chinese grondgebied en dat de zogenaamde middenlijn niet bestaat", zei ze.

Taiwan wordt deze week bezocht door een Amerikaanse onderminister en een delegatie onder leiding van een Amerikaanse gouverneur. China reageerde vorig jaar woedend op een bliksembezoek van de toenmalig voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Nancy Pelosi, door zijn grootste militaire oefeningen ooit bij Taiwan te houden. Een bezoek van Pelosi's opvolger Kevin McCarthy in april werd opgevolgd door driedaagse legeroefening waarbij China een omsingeling van Taiwan simuleerde.

Meer uit Buitenland

Eerste Israëlische luchtaanval op Beiroet sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.

2 uur geleden
Bronnen: Marokko weigerde evacuatievlucht van cruiseschip Hondius

LAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.

3 uur geleden
Flotilla-activist in cel Israël stopt na eten ook met drinken

ASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.

4 uur geleden
Evacuatievlucht cruiseschip maakt tussenlanding op Gran Canaria

GRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.

4 uur geleden
CNN-oprichter Ted Turner (87) overleden

ATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.

6 uur geleden
Zelensky: Hongarije heeft inhoud waardetransporten teruggegeven

KYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.

6 uur geleden
Frans vliegdekschip sorteert voor op hulp Straat van Hormuz

PARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.

7 uur geleden