Taiwan roept ambassadeur terug uit Honduras om draai naar China
TAIPEI/TEGUCIGALPA (ANP/AFP) - Sinds de regering van Honduras heeft besloten de banden met China aan te halen, ligt het land op ramkoers met Taiwan, waar het eerder een goede relatie mee had. Taipei heeft besloten de ambassadeur terug te roepen, vanwege een officieel bezoek van de Hondurese minister van Buitenlandse Zaken aan Beijing.
Met die reis negeert Honduras volgens Taiwan "meer dan tachtig jaar vriendschap" tussen de beide landen. "Het heeft onze regering en ons volk ernstig gekwetst", schrijft het Taiwanese ministerie van Buitenlandse Zaken. Honduras is momenteel een van de slechts veertien landen in de wereld die Taiwan officieel erkent. Maar als Honduras inderdaad de betrekkingen met China verbetert is de kans groot dat die erkenning wordt teruggedraaid. Beijing doet in de regel geen zaken met landen die Taiwan erkennen, omdat het het eiland beschouwt als een afvallige provincie.
In Taiwan werd deze week gesuggereerd dat de draai van Honduras puur met geld te maken heeft. De regering in Tegucigalpa zou vanwege hoge schulden een bedrag van 2,5 miljard dollar hebben geëist. Toen Taiwan dat weigerde, zou het Centraal-Amerikaanse land bij Beijing hebben aangeklopt. Honduras en China doen dit verhaal af als onzin. Wel zeggen ze te onderhandelen over investeringen in bijvoorbeeld een nieuwe dam. Beijing verwelkomt de Hondurese toenadering en zegt klaar te zijn voor het aanknopen van betrekkingen.
De rel komt een week voor het bezoek van de Taiwanese president Tsai Ing-wen aan Guatemala en Belize, buurlanden van Honduras die wel trouw blijven aan Taipei.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag in een brief aan de leiders van het Amerikaanse Congres geschreven dat de vijandelijkheden met Iran zijn "beëindigd".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS gaan 5000 militairen uit Duitsland terugtrekken. Dat heeft het Pentagon vrijdag bekendgemaakt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Door de Amerikaanse marineblokkade van Iran is dat land bijna vijf miljard dollar aan olie-inkomsten misgelopen. Dat meldt nieuwssite Axios op basis van informatie van het Amerikaanse ministerie van Defensie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump legt Cuba nieuwe sancties op. Hij verhoogt daarmee de druk op het communistisch bestuurde eiland, nadat hij eerder dit jaar de leider van Cuba's bondgenoot Venezuela had afgezet.
9 uur geleden