Taiwan presenteert eigen type onderzeeër
KAOHSIUNG (ANP/AFP/RTR) - Taiwan heeft een zelfgemaakte onderzeeër gepresenteerd. Het is voor de defensie van het belaagde eiland een belangrijke stap. Het prototype vormt onderdeel van een ambitieus plan de defensie te moderniseren. Taiwan heeft twee onderzeeërs van een type uit de Zwaardvisklasse die het in de jaren tachtig in Nederland kocht. Het door China geclaimde en bedreigde eiland heeft ook nog twee oude Amerikaanse onderzeeërs die het in de jaren zeventig aanschafte, maar die worden uitsluitend voor trainingsdoeleinden gebruikt.
De Taiwanese regering van president Tsai Ing-wen is er trots op dat de onderzeeër is ontwikkeld en dat het mogelijk is geweest technologie te importeren, ondanks de isolatie van Taiwan door het feit dat het officieel niet als onafhankelijk land wordt erkend. Tsai Ing-wen heeft donderdag de eerste van acht te bouwen onderzeeërs van het nieuwe type uit de Taiwanese klasse Narwal in de haven Kaohsiung gepresenteerd.
Beijing heeft met verbijstering kennisgenomen van de 'show'."Het is volslagen krankzinnig", aldus het Chinese ministerie van Defensie."Het doet er niet toe hoeveel wapens de regeringspartij in Taiwan bouwt of koopt, ze kan niet verhinderen dat alles in de richting van een nationale hereniging gaat."
Bij de machtsovername door de communisten in 1949 in China vluchtten de verslagen nationalistische regering en talrijke aanhangers naar het eiland. Dat bleef nog lange tijd voor veel mogendheden officieel heel China vertegenwoordigen, maar die positie ging begin jaren zeventig verloren toen de VS toenadering tot de Volksrepubliek zochten en president Nixon een bezoek aan communistisch China bracht. Momenteel zijn er nog maar een tiental landen die Taiwan als onafhankelijke staat erkennen, inclusief negen eilandstaatjes.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt de oorlog tegen Iran een "historisch keerpunt". Volgens het Israëlische staatshoofd, dat in de praktijk een vooral ceremoniële rol heeft, moet het Westen "iedere poging om Hezbollah uit te roeien steunen", zegt hij in een interview met persbureau AFP. "Ze moeten begrijpen dat als je iets wilt bereiken, je soms een oorlog moet winnen."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In de oorlog tegen Iran zijn circa 200 Amerikaanse militairen gewond geraakt. Dat meldt een woordvoerder van de Amerikaanse strijdmacht. Meer dan 180 van hen zouden inmiddels weer hersteld zijn, tien van hen zijn nog "ernstig gewond", aldus de zegsman.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Canada, Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben hun zorg uitgesproken over het oplaaiende geweld tussen Israël en Hezbollah in Libanon. In een gezamenlijke verklaring roepen de regeringen de strijdende partijen op een "duurzame politieke oplossing" te vinden en vragen zij om "onmiddellijke de-escalatie".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Italië, Frankrijk en zeven andere landen hebben Brussel gewaarschuwd voor de milieurisico's rond de Russische lng-tanker die stuurloos op de Middellandse Zee dobbert. Dat meldt persbureau Reuters, dat inzage had in de brief die de landen stuurden naar de Europese Commissie. Daarin roepen de landen de Europese Unie op snel actie te ondernemen.
4 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - De Afghaanse hoofdstad Kabul is opnieuw getroffen door luchtaanvallen uit Pakistan, melden de Taliban. Meerdere burgers zouden zijn gedood.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het erover eens dat de focus van de Europese Unie in de oorlog in Iran moet liggen op de-escalatie en de vrijheid van scheepvaart. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering van de ministers in Brussel. "Europa heeft geen belang bij een eindeloze oorlog."
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw bondgenoten opgeroepen zich te melden voor de bescherming van de Straat van Hormuz. De aan Iran grenzende zeestraat is door dat land grotendeels afgesloten, wat al leidde tot aanvallen op containerschepen. Dat heeft grote gevolgen voor de wereldwijde oliemarkt, de Straat van Hormuz is goed voor circa een vijfde van het wereldwijde olietransport.
6 uur geleden