Taiwan: militaire spanningen met China zijn ergste in 40 jaar
TAIPEI (ANP/AFP/RTR) - De militaire spanningen tussen Taiwan en China zijn de ergste in zeker 40 jaar, meent de Taiwanese defensieminister Chiu Kuo-cheng. Hij deed zijn uitspraak nadat in korte tijd circa 150 Chinese gevechtsvliegtuigen in de luchtverdedigingszone van Taiwan waren waargenomen.
De eerste gevechtsvliegtuigen werden vrijdag gespot, op de dag waarop de oprichting van de Volksrepubliek China werd gevierd. In de luchtverdedigingszone werd vorig jaar een recordaantal van 380 Chinese gevechtsvliegtuigen waargenomen. Dat zijn er dit jaar al meer dan zeshonderd.
Chui waarschuwt dat zelfs een "beetje onvoorzichtigheid of verkeerde berekeningen" kunnen leiden tot een "crisis" in de Straat van Taiwan, de zeestraat tussen China en Taiwan. De minister zei daarnaast dat China al de mogelijkheid heeft om Taiwan binnen te vallen en tegen 2025 een grootschalige actie kan beginnen.
Grimmig
De betrekkingen werden vorige week door de Chinese president Xi Jinping als "grimmig" omschreven, in een brief aan de nieuwe oppositieleider van Taiwan. Zijn regime heeft de militaire, diplomatieke en economische druk op Taiwan opgevoerd sinds president Tsai Ing-wen vijf jaar geleden werd verkozen. Zij verzet zich fel tegen de Chinese claim op het eiland, dat zichzelf als een onafhankelijk land ziet.
Tsai zei dinsdag in een artikel dat Taiwan "alles zou doen wat nodig is" om het eiland te beschermen tegen bedreigingen maar te hopen dat Taiwanezen vreedzaam kunnen leven naast China. Eerder riep haar regering China vanwege de vele gevechtsvliegtuigen op te stoppen met de "onverantwoordelijke provocerende acties".
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Buitenlandministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben Israël opgeroepen Palestijnen te beschermen in de bezette gebieden. Dat is volgens hen onderdeel van internationale wetgeving.
2 uur geledenBISJKEK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het opgenomen voor de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff. Poetin noemde de Amerikaan intelligent en beleefd en sprak tegen dat hij pro-Russisch zou zijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Afghaanse verdachte van het neerschieten van twee gardisten in hoofdstad Washington reed voorafgaand aan de schietpartij door het hele land naar de hoofdstad. Hij kwam volgens de autoriteiten uit de staat Washington, aan de westkust.
3 uur geledenMANCHESTER (ANP) - De politie in Manchester meldt dat een 31-jarige man is gearresteerd in verband met de aanslag op een synagoge in die stad op 2 oktober. De man werd aangehouden op de luchthaven van Manchester na aankomst met het vliegtuig.
4 uur geleden