Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taiwan: militaire spanningen met China zijn ergste in 40 jaar

Taiwan: militaire spanningen met China zijn ergste in 40 jaar

TAIPEI (ANP/AFP/RTR) - De militaire spanningen tussen Taiwan en China zijn de ergste in zeker 40 jaar, meent de Taiwanese defensieminister Chiu Kuo-cheng. Hij deed zijn uitspraak nadat in korte tijd circa 150 Chinese gevechtsvliegtuigen in de luchtverdedigingszone van Taiwan waren waargenomen.

De eerste gevechtsvliegtuigen werden vrijdag gespot, op de dag waarop de oprichting van de Volksrepubliek China werd gevierd. In de luchtverdedigingszone werd vorig jaar een recordaantal van 380 Chinese gevechtsvliegtuigen waargenomen. Dat zijn er dit jaar al meer dan zeshonderd.

Chui waarschuwt dat zelfs een "beetje onvoorzichtigheid of verkeerde berekeningen" kunnen leiden tot een "crisis" in de Straat van Taiwan, de zeestraat tussen China en Taiwan. De minister zei daarnaast dat China al de mogelijkheid heeft om Taiwan binnen te vallen en tegen 2025 een grootschalige actie kan beginnen.

Grimmig

De betrekkingen werden vorige week door de Chinese president Xi Jinping als "grimmig" omschreven, in een brief aan de nieuwe oppositieleider van Taiwan. Zijn regime heeft de militaire, diplomatieke en economische druk op Taiwan opgevoerd sinds president Tsai Ing-wen vijf jaar geleden werd verkozen. Zij verzet zich fel tegen de Chinese claim op het eiland, dat zichzelf als een onafhankelijk land ziet.

Tsai zei dinsdag in een artikel dat Taiwan "alles zou doen wat nodig is" om het eiland te beschermen tegen bedreigingen maar te hopen dat Taiwanezen vreedzaam kunnen leven naast China. Eerder riep haar regering China vanwege de vele gevechtsvliegtuigen op te stoppen met de "onverantwoordelijke provocerende acties".

Meer uit Buitenland

Schepen varen weer op de Schelde na zinken Nederlands vrachtschip

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.

1 uur geleden
Procureur: schutter Kyiv was 58-jarige man uit Moskou

KYIV(ANP/AFP/DPA) - De schutter die zaterdag in Kyiv meerdere mensen doodschoot en zelf werd gedood door de politie, was een 58-jarige man geboren in Moskou, zegt procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Hij maakte gebruik van een automatisch wapen. Over een motief is nog niks bekend.

1 uur geleden
Paus Leo reageert fel op uitbuiting van Afrika om grondstoffen

LUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.

2 uur geleden
Wall Street Journal: VS willen Iraanse schepen enteren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.

2 uur geleden
India eist opheldering van Iran over beschieting van schepen

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.

4 uur geleden
Schutter opent vuur in Kyiv, meerdere doden

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.

4 uur geleden
Trump: Iran kan ons niet chanteren met sluiting Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran de VS niet kan "chanteren" door de Straat van Hormuz opnieuw af te sluiten. Hij zei ook dat de landen nog steeds met elkaar in gesprek zijn.

4 uur geleden