Taiwan: militaire oefeningen China blokkeren zee en luchtruim
TAIPEI (ANP/RTR) - De Chinese militaire oefeningen in reactie op het bezoek van de Amerikaanse politica Nancy Pelosi aan Taiwan komen de facto neer op een "blokkade van de lucht en de zee", zei het Taiwanese ministerie van Defensie woensdag. Ook waarschuwt het ministerie dat eventuele Chinese oefeningen binnen de territoriale ruimte van Taiwan in strijd zijn met de regels van de Verenigde Naties.
Kort na de aankomst van Pelosi dinsdagavond kondigde het Chinese leger marine- en luchtmachtoefeningen aan in de buurt van Taiwan, evenals testlanceringen van conventionele raketten in de zee ten oosten van Taiwan. China beschouwt Taiwan, dat feitelijk al ruim zeventig jaar onafhankelijk is, als een afvallige provincie. Die zal volgens China eens terugkeren bij het moederland, indien nodig na inzet van militaire middelen.
De Chinese militaire oefeningen bedreigen volgens het Taiwanese ministerie van Defensie havens en belangrijke stedelijke gebieden op het eiland. De oefeningen zouden nog tot zondag duren en zijn een poging "om eenzijdig de regionale vrede en stabiliteit te ondermijnen". Het ministerie zei ook dat Taiwan zijn veiligheid krachtig zal verdedigen en elke beweging zal tegengaan die zijn territoriale soevereiniteit schendt. Het leger is daartoe in de hoogste staat van paraatheid gebracht.
Bij de oefeningen die Beijing heeft aangekondigd zullen Chinese troepen met langeafstandsmunitie schieten in de Straat van Taiwan, die het eiland scheidt van het Chinese vasteland. In de nacht van dinsdag op woensdag lieten de Taiwanese autoriteiten al weten dat 21 Chinese militaire vliegtuigen de Taiwanese luchtdefensie-identificatiezone (ADIZ) waren binnengevlogen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
1 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump houdt vast aan zijn maritieme blokkade van Iran. Dat meldt hij op sociale media nadat Iran had aangekondigd dat commerciële schepen weer door de Straat van Hormuz kunnen varen. Trump schrijft dat de Amerikaanse blokkade "volledig van kracht blijft" tot de "transactie" met Iran voor "100 procent" is voltooid.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgetogen gereageerd op de aankondiging van Iran over het openen van de Straat van Hormuz. Hij deed dat in een bericht op zijn platform Truth Social.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran opent volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gedurende het bestand de Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart. Iran had de straat afgesloten voor schepen van vijandelijke staten.
2 uur geledenWISMAR (ANP) - De Duitse organisatoren van de reddingsactie voor walvis Timmy blijven hoop houden dat het dier bevrijd kan worden. De bultrug heeft "een reële kans om daar weg te komen", zei dierenarts Janine Bahr-van Gemmert tijdens een persconferentie.
4 uur geleden