Taiwan biedt China coronahulp aan
TAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese president Tsai Ing-wen biedt China coronahulp aan nu dat land te maken heeft met een grote besmettingsgolf. Het aanbod is opvallend omdat de betrekkingen tussen Taiwan en China in het afgelopen jaar opnieuw zijn verslechterd.
"Zolang er behoefte is, zijn we bereid om de nodige hulp te bieden op basis van humanitaire zorgen", aldus Tsai in haar nieuwjaarstoespraak. Ze hoopt dat de Taiwanese hulp "meer mensen uit de pandemie helpt" en kan bijdragen aan een "gezond en veilig nieuwjaar".
China heeft in december, drie jaar na het begin van de pandemie, zijn strenge zerocovidbeleid losgelaten. Ziekenhuizen stromen vol, crematoria draaien overuren en apotheken hebben geen koortsmedicijnen meer. De Chinese president Xi Jinping verklaarde zaterdag in zijn nieuwjaarstoespraak dat het "licht van hoop recht voor ons staat" nu de aanpak van de pandemie "een nieuwe fase" ingaat.
Dialoog
Een dag eerder verklaarde Xi dat Beijing "resoluut heeft gevochten tegen pogingen van separatisten om 'Taiwan-onafhankelijkheid' na te streven en tegen de tussenkomst van externe krachten in deze kwestie". Taiwan raakte in 1949 na een burgeroorlog gescheiden van de rest van China, dat het eiland ziet als een afvallige regio die op een dag desnoods met geweld moet worden ingelijfd.
Over de relatie met China zei Tsai dat oorlog nooit de manier is om problemen op te lossen. Ze riep op tot dialoog, iets wat Beijing weigert met het bestuur van Taiwan. Tsai verklaarde verder dat de militaire activiteiten van China bij Taiwan niet bijdragen aan de regionale vrede en stabiliteit.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben visumbeperkingen aangekondigd voor Zuid-Afrikanen die volgens Washington betrokken zijn bij "rassendiscriminatie" tegen witte Zuid-Afrikanen. Dat heeft de minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio dinsdag bekendgemaakt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De oorlog tegen Iran heeft de VS al circa 38 miljard dollar (32 miljoen euro) gekost. Dat meldt het van de Amerikaanse regering onafhankelijke Congressional Budget Office (CBO) na vragen vanuit het Amerikaanse Congres.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Verenigde Staten hebben afgelopen week in Duitsland op hoog niveau onaangekondigd overleg gehad met landen in het Midden-Oosten. Dat bevestigt de Amerikaanse overheid desgevraagd tegenover persbureau dpa, na berichtgeving van het Amerikaanse Axios. Dat medium meldde eerder op dinsdag dat op een niet nader genoemde plaats in Duitsland werd gesproken met onder meer Israël en Golfstaten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een federale rechtbank in Washington verbiedt het Kennedy Center de naam van president Donald Trump op de gevel te zetten of het bijbehorende plein naar hem te vernoemen. Dat oordeelde de U.S. District Court of Columbia dinsdag, nadat het Democratische Congreslid Joyce Beatty de rechtbank had verzocht een hernieuwde poging tot hernoeming te voorkomen.
7 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië heeft de grenscontroles voor reizigers uit Spanje met nog eens vijftien dagen verlengd, meldt het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. De maatregel werd aanvankelijk ingevoerd nadat eind juli tienduizenden mensen vanuit Marokko de Spaanse enclave Ceuta probeerden te bereiken. De Italiaanse premier Giorgia Meloni uitte felle kritiek op hoe Spanje met deze situatie is omgegaan.
10 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Minstens 150 mensen zijn in Istanbul tijdens een pro-lhbtqi-demonstratie opgepakt door de Turkse politie. De demonstranten hadden zich verzameld voor het gerechtshof in Çağlayan, een wijk in Istanbul. De politie hield ze aan voordat ze een persverklaring konden afleggen.
11 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft de onschendbaarheid van de Poolse politicus Grzegorz Braun opgeheven. Hij werd drie weken geleden in Polen aangeklaagd voor het ontkennen van nazi-misdaden, omdat hij openlijk het bestaan van de gaskamers in vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau in twijfel had getrokken, aldus TVP World.
12 uur geleden