Taiwan biedt China coronahulp aan
TAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese president Tsai Ing-wen biedt China coronahulp aan nu dat land te maken heeft met een grote besmettingsgolf. Het aanbod is opvallend omdat de betrekkingen tussen Taiwan en China in het afgelopen jaar opnieuw zijn verslechterd.
"Zolang er behoefte is, zijn we bereid om de nodige hulp te bieden op basis van humanitaire zorgen", aldus Tsai in haar nieuwjaarstoespraak. Ze hoopt dat de Taiwanese hulp "meer mensen uit de pandemie helpt" en kan bijdragen aan een "gezond en veilig nieuwjaar".
China heeft in december, drie jaar na het begin van de pandemie, zijn strenge zerocovidbeleid losgelaten. Ziekenhuizen stromen vol, crematoria draaien overuren en apotheken hebben geen koortsmedicijnen meer. De Chinese president Xi Jinping verklaarde zaterdag in zijn nieuwjaarstoespraak dat het "licht van hoop recht voor ons staat" nu de aanpak van de pandemie "een nieuwe fase" ingaat.
Dialoog
Een dag eerder verklaarde Xi dat Beijing "resoluut heeft gevochten tegen pogingen van separatisten om 'Taiwan-onafhankelijkheid' na te streven en tegen de tussenkomst van externe krachten in deze kwestie". Taiwan raakte in 1949 na een burgeroorlog gescheiden van de rest van China, dat het eiland ziet als een afvallige regio die op een dag desnoods met geweld moet worden ingelijfd.
Over de relatie met China zei Tsai dat oorlog nooit de manier is om problemen op te lossen. Ze riep op tot dialoog, iets wat Beijing weigert met het bestuur van Taiwan. Tsai verklaarde verder dat de militaire activiteiten van China bij Taiwan niet bijdragen aan de regionale vrede en stabiliteit.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/AFP) - De reis van paus Leo volgende maand naar Zuid-Amerika gaat door zoals gepland. Het Vaticaan heeft dat maandag bekendgemaakt, bijna twee weken nadat de religieuze leider werd geopereerd vanwege longkanker.
21 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft opgeroepen tot regionale eenheid tijdens een ontmoeting in Teheran met vertegenwoordigers van Saudi-Arabië, Turkije en Pakistan. De laatste drie landen tekenden recent het defensiepact van Mekka, waarin ze afspraken elkaar te hulp te schieten als een van hen wordt aangevallen.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is bereid om de interim-president van het land te ontmoeten, laat haar woordvoerder weten. Machado is zondag weer aangekomen in Venezuela, nadat ze bijna een jaar geleden in het geheim naar Oslo was gereisd om de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te kunnen nemen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht dat steeds meer mensen hun pakket zelf ophalen bij bijvoorbeeld een pakketautomaat of pakketpunt, in plaats van het thuis te laten bezorgen. Naar verwachting stijgt dit van 13 procent van alle pakketten nu naar ongeveer 40 procent in 2031. PostNL gaat hiervoor ongeveer 50 miljoen euro extra investeren in 2027 en 2028, bovenop de investeringen die al waren voorzien voor de ontwikkeling van 'out-of-home' bezorging.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zegt al bijna een maand te wachten op Amerikaanse toestemming voor de levering van cruciale luchtverdedigingsraketten. Oekraïne gaat dat opnieuw bij de Amerikanen aankaarten, zegt president Volodymyr Zelensky.
2 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Egypte kan Saudi-Arabië helpen verdedigen tegen aanvallen van de Houthi's in Jemen. Het Egyptische parlement heeft toestemming gegeven voor het sturen van militaire steun, melden parlementariërs en lokale media.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse overheid komt met "krachtige maatregelen" als reactie op de protesten in het land, belooft president Emmanuel Macron. Hij zegt de regering te hebben gevraagd "tegemoet te komen aan de legitieme eisen" van demonstranten.
2 uur geleden