Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taghi moet in EBI blijven

Taghi moet in EBI blijven

DEN HAAG (ANP) - Ridouan Taghi moet in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught blijven. De beroepscommissie van de Raad voor de Strafrechtstoepassing en Jeugdbescherming (RSJ) heeft dat in een uitspraak bepaald. Taghi (42) is hoofdverdachte in het liquidatieproces Marengo. Justitie verdenkt hem onder meer van een reeks opdrachten voor huurmoorden.

Taghi werd op 16 december 2019 vorig jaar op een onderduikadres in Dubai gearresteerd, nadat hij jarenlang uit handen van de politie was gebleven. Na zijn overbrenging naar Nederland werd hij in een cel in de EBI gezet. De EBI is de zwaarst bewaakte gevangenis van Nederland en kent een streng regime voor gedetineerden.

Taghi had bij de RSJ beroep ingesteld tegen de beslissing van minister Sander Dekker van Rechtsbescherming tot verlenging van zijn verblijf in de EBI. De RSJ heeft in maart al de beslissing getoetst om Taghi in de EBI te plaatsen. De RSJ oordeelt dat de minister kan uitgaan van "een onaanvaardbaar maatschappelijk risico" als Taghi zou ontsnappen. De kans op ontsnapping uit de EBI is minimaal. Sinds de opening van de inrichting in de jaren negentig is er nog nooit iemand uit ontkomen.

Zeer ernstige feiten

In de beslissing weegt de RSJ mee dat Taghi van zeer ernstige feiten wordt verdacht. Daarnaast is van belang dat hij van juli 2015 tot aan zijn arrestatie voortvluchtig is geweest, aldus de commissie. Hij zou in die periode in staat zijn geweest om op afstand mensen te mobiliseren om moorden te plegen. Uit het Marengo-onderzoek blijkt bovendien dat Taghi een dodenlijst heeft waar nog tientallen mensen op staan, tekent de RSJ aan.

Als Taghi zou ontsnappen, zou dat "een groot gezichtsverlies voor de Nederlandse rechtsstaat" betekenen, aldus de RSJ, waarbij zij verwijst naar speciale rapportages. Marengo heeft veel aandacht van de media. Een ontsnapte Taghi zou tot "grote maatschappelijke onrust" leiden.

Het proces Marengo bevindt zich nog in de voorbereidende fase. De rechtbank Amsterdam hoopt in februari met de inhoudelijke behandeling van de zaak te kunnen beginnen. Het proces gaat gepaard met zeer strenge veiligheidsmaatregelen.

Meer uit Binnenland

NVWA dreigt veetransporteurs met boetes om vervoer kalfjes

UTRECHT (ANP) - Toezichthouder NVWA legt vier Ierse veetransporteurs boetes op als zij niet binnen één jaar stoppen met het vervoeren van kalfjes, zonder hen onderweg voldoende voeding te geven. De kalfjes zijn ongeveer drie weken oud als ze worden vervoerd en mogen 8 uur zonder melk, maar zij krijgen in de praktijk veel langer geen voeding, zegt een woordvoerder. "De Ierse veevervoerders overtreden hiermee de Europese regels."

48 minuten geleden
Nederland wil Zweeds verkenningsvliegtuig kopen

DEN HAAG (ANP) - Nederland is van plan om een Zweeds verkenningsvliegtuig te kopen. De twee landen hebben een verklaring ondertekend voor de aanschaf van deze Saab GlobalEye, meldt Defensie.

1 uur geleden
ProRail verwacht dit jaar weer meer dan 520 storingen

DEN HAAG (ANP) - ProRail verwacht dit jaar opnieuw over de grens van 520 verstoringen heen te gaan. Dat bevestigt een woordvoerder van de spoorbeheerder na berichtgeving door het AD. In mei kreeg ProRail al een boete van 2,75 miljoen euro van het kabinet omdat die grens vorig jaar ook is overschreden.

1 uur geleden
Lichaam te water geraakte man Amsterdam gevonden

AMSTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Amsterdam is woensdag overleden nadat hij van een plezierjacht viel op het IJ. Na een grote zoekactie met duikers is het lichaam van de man gevonden, bevestigt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland na berichtgeving door Het Parool. De krant meldt dat de politie uitgaat van een noodlottig ongeval.

9 uur geleden
A28-brug weer volledig geopend, herstelwerkzaamheden afgerond

NIJKERK (ANP) - Het verkeer kan beide kanten van de Hardenbergerbrug weer gebruiken, meldt Rijkswaterstaat. Eerder ging de brug waar de A28 overheen loopt al in de richting van Utrecht open, maar nu is ook de richting Zwolle vrijgegeven.

9 uur geleden
Hardenbergerbrug weer open in richting Utrecht

NIJKERK (ANP) - Het verkeer op de A28 kan weer richting Utrecht via de Hardenbergerbrug, meldt Rijkswaterstaat. De wegbeheerder heeft herstelwerkzaamheden aan die kant van de brug afgerond. Het vrijgeven van de rijrichting Zwolle duurt wat langer. "Daar wordt nog hard gewerkt aan het afbouwen van de verkeersmaatregelen", aldus Rijkswaterstaat.

11 uur geleden
Hardenbergerbrug naar verwachting om middernacht weer open

DEN HAAG (ANP) - De Hardenbergerbrug gaat naar verwachting om middernacht weer open, meldt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) op X. De brug waar de snelweg A28 overheen gaat, is sinds maandag dicht vanwege spoedwerkzaamheden. Die zouden tot uiterlijk donderdagavond duren. Maar die werkzaamheden zijn eerder klaar dan verwacht, aldus de minister.

14 uur geleden