Taghi moet in EBI blijven
DEN HAAG (ANP) - Ridouan Taghi moet in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught blijven. De beroepscommissie van de Raad voor de Strafrechtstoepassing en Jeugdbescherming (RSJ) heeft dat in een uitspraak bepaald. Taghi (42) is hoofdverdachte in het liquidatieproces Marengo. Justitie verdenkt hem onder meer van een reeks opdrachten voor huurmoorden.
Taghi werd op 16 december 2019 vorig jaar op een onderduikadres in Dubai gearresteerd, nadat hij jarenlang uit handen van de politie was gebleven. Na zijn overbrenging naar Nederland werd hij in een cel in de EBI gezet. De EBI is de zwaarst bewaakte gevangenis van Nederland en kent een streng regime voor gedetineerden.
Taghi had bij de RSJ beroep ingesteld tegen de beslissing van minister Sander Dekker van Rechtsbescherming tot verlenging van zijn verblijf in de EBI. De RSJ heeft in maart al de beslissing getoetst om Taghi in de EBI te plaatsen. De RSJ oordeelt dat de minister kan uitgaan van "een onaanvaardbaar maatschappelijk risico" als Taghi zou ontsnappen. De kans op ontsnapping uit de EBI is minimaal. Sinds de opening van de inrichting in de jaren negentig is er nog nooit iemand uit ontkomen.
Zeer ernstige feiten
In de beslissing weegt de RSJ mee dat Taghi van zeer ernstige feiten wordt verdacht. Daarnaast is van belang dat hij van juli 2015 tot aan zijn arrestatie voortvluchtig is geweest, aldus de commissie. Hij zou in die periode in staat zijn geweest om op afstand mensen te mobiliseren om moorden te plegen. Uit het Marengo-onderzoek blijkt bovendien dat Taghi een dodenlijst heeft waar nog tientallen mensen op staan, tekent de RSJ aan.
Als Taghi zou ontsnappen, zou dat "een groot gezichtsverlies voor de Nederlandse rechtsstaat" betekenen, aldus de RSJ, waarbij zij verwijst naar speciale rapportages. Marengo heeft veel aandacht van de media. Een ontsnapte Taghi zou tot "grote maatschappelijke onrust" leiden.
Het proces Marengo bevindt zich nog in de voorbereidende fase. De rechtbank Amsterdam hoopt in februari met de inhoudelijke behandeling van de zaak te kunnen beginnen. Het proces gaat gepaard met zeer strenge veiligheidsmaatregelen.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Twee dijken in Zuid-Holland moeten versterkt worden, omdat door de droogte problematische scheuren zijn ontstaan. Het gaat om een kade langs De Does bij Hoogmade en om een dijk bij Reeuwijk.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland doet volgende maand mee aan een militaire oefening in Groenland. De oefening maakt deel uit van de NAVO-missie om het Noordpoolgebied beter te verdedigen. Die is opgetuigd om de ruzie tussen de VS en Europa over het strategische gebied bij te leggen.
9 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat gaat aanvullende maatregelen nemen om het aantal vrachtwagens en touringcars dat over de verzwakte Merwedebrug rijdt terug te dringen. Er worden borden geplaatst bij grensovergangen, boven en langs de weg en bij op- en afritten. Welke tekst er op die borden komt te staan is nog niet duidelijk, zegt een woordvoerder.
14 minuten geledenDELFT (ANP) - De dijken in het werkgebied van Delfland, tussen Den Haag en Rotterdam, hebben steeds meer te lijden onder de droogte. Inspecteurs van het hoogheemraadschap telden deze week ongeveer 180 scheuren. Tijdens de vorige inspectieronde waren dat er zo'n dertig.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een gevangenisstraf van zes jaar en tbs met dwangverpleging opgelegd aan Arie M. (26) voor het doodsteken van zijn oudere broer Peter (29). Dit gebeurde in hun ouderlijk huis in Gouda op 26 augustus vorig jaar. "De wijze waarop de verdachte het slachtoffer om het leven heeft gebracht, behoort qua geweld en gruwelijkheid tot een buitencategorie", aldus de rechtbank in het vonnis.
3 uur geledenOMMEN (ANP) - Het standbeeld van schaatser Reinier Paping in Ommen is in de nacht van woensdag op donderdag beschadigd. Het beeld is daarom van zijn plek gehaald en naar een opslag gebracht, laat de Overijsselse gemeente vrijdag weten. Paping won in 1963 de Elfstedentocht. Hij woonde toen in Ommen.
4 uur geledenOUDDORP (ANP) - Bij de natuurbrand in de duinen bij het Zuid-Hollandse Ouddorp is een brandweerman zwaargewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Hij kwam onder een brandweervoertuig terecht. "Over zijn gezondheidstoestand maken we ons grote zorgen," aldus een woordvoerder.
4 uur geleden