Tabaksbranche: hogere accijns goed nieuws voor Duitse winkeliers
DEN HAAG (ANP) - De tabaksbranche reageert verbolgen op de accijnsverhoging op tabak in de dinsdag gepubliceerde miljoenennota. Tabak wordt daardoor volgend jaar nog duurder, waarschuwt de Vereniging Nederlandse Sigaretten- & Kerftabakfabrikanten (VSK). "Dit is alleen goed nieuws voor winkeliers in onze buurlanden en natuurlijk voor criminelen, die zich op grote schaal bezighouden met illegale productie en smokkel", zegt directeur Jan Hein Sträter.
In april werd de accijns op sigaretten volgens de branche al met 1,22 euro verhoogd. Het plan zou zijn geweest om volgend jaar de accijns nog eens met hetzelfde bedrag te laten stijgen. Maar in de miljoenennota is sprake van een hogere verhoging, aldus de organisatie. Sigaretten worden 2 euro duurder, voor shag betaal je straks 8 euro meer per pakje. Volgens VSK kost een pakje van twintig sigaretten volgend jaar daardoor waarschijnlijk zo'n 11,50 euro. Aan een pakje shag van 50 gram zou je dan 25 euro kwijt zijn.
Sträter geeft aan dat eenzelfde pakje shag in Duitsland maar ongeveer 13 euro kost. Onderzoek wijst volgens zijn organisatie uit dat Nederlanders ook nu al regelmatig hun tabak in het buitenland kopen. "Over al die pakjes wordt in ons land geen cent accijns of btw betaald." Om te voorkomen dat mensen hun tabak in het buitenland gaan halen, kan de overheid volgens Sträter beter de hoogte van accijns afstemmen met andere landen.
Alcohol
Voor alcohol gaat de accijns eveneens omhoog, met in totaal 16,2 procent. Bijvoorbeeld een fles jenever zou daardoor al snel anderhalve euro duurder worden. SpiritsNL is hier volstrekt tegen, reageert de branchevereniging van importeurs en producenten van gedistilleerde dranken. Het zal hoe dan ook averechts uitpakken en leiden tot lagere accijnsopbrengsten in plaats van hogere, waarschuwt de organisatie.
"Ik roep de Tweede Kamerleden op: doe het niet! Leer van het verleden", zegt SpiritsNL-directeur Betty de Boer. "De beoogde accijnsverhoging zal niét leiden tot 153 miljoen aan extra accijnsinkomsten, maar zal waarschijnlijk juist resulteren in een daling. Daarnaast is het ook schadelijk voor de eeuwenoude gedistilleerd branche, de middenstand in de grensregio's van Nederland én onze concurrentiepositie."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.
2 dagen geledenSON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.
2 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
1 week geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
1 week geleden