Tabaksbranche: hogere accijns goed nieuws voor Duitse winkeliers
DEN HAAG (ANP) - De tabaksbranche reageert verbolgen op de accijnsverhoging op tabak in de dinsdag gepubliceerde miljoenennota. Tabak wordt daardoor volgend jaar nog duurder, waarschuwt de Vereniging Nederlandse Sigaretten- & Kerftabakfabrikanten (VSK). "Dit is alleen goed nieuws voor winkeliers in onze buurlanden en natuurlijk voor criminelen, die zich op grote schaal bezighouden met illegale productie en smokkel", zegt directeur Jan Hein Sträter.
In april werd de accijns op sigaretten volgens de branche al met 1,22 euro verhoogd. Het plan zou zijn geweest om volgend jaar de accijns nog eens met hetzelfde bedrag te laten stijgen. Maar in de miljoenennota is sprake van een hogere verhoging, aldus de organisatie. Sigaretten worden 2 euro duurder, voor shag betaal je straks 8 euro meer per pakje. Volgens VSK kost een pakje van twintig sigaretten volgend jaar daardoor waarschijnlijk zo'n 11,50 euro. Aan een pakje shag van 50 gram zou je dan 25 euro kwijt zijn.
Sträter geeft aan dat eenzelfde pakje shag in Duitsland maar ongeveer 13 euro kost. Onderzoek wijst volgens zijn organisatie uit dat Nederlanders ook nu al regelmatig hun tabak in het buitenland kopen. "Over al die pakjes wordt in ons land geen cent accijns of btw betaald." Om te voorkomen dat mensen hun tabak in het buitenland gaan halen, kan de overheid volgens Sträter beter de hoogte van accijns afstemmen met andere landen.
Alcohol
Voor alcohol gaat de accijns eveneens omhoog, met in totaal 16,2 procent. Bijvoorbeeld een fles jenever zou daardoor al snel anderhalve euro duurder worden. SpiritsNL is hier volstrekt tegen, reageert de branchevereniging van importeurs en producenten van gedistilleerde dranken. Het zal hoe dan ook averechts uitpakken en leiden tot lagere accijnsopbrengsten in plaats van hogere, waarschuwt de organisatie.
"Ik roep de Tweede Kamerleden op: doe het niet! Leer van het verleden", zegt SpiritsNL-directeur Betty de Boer. "De beoogde accijnsverhoging zal niét leiden tot 153 miljoen aan extra accijnsinkomsten, maar zal waarschijnlijk juist resulteren in een daling. Daarnaast is het ook schadelijk voor de eeuwenoude gedistilleerd branche, de middenstand in de grensregio's van Nederland én onze concurrentiepositie."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Een toenemende druk op internationale samenwerking en des- en misinformatie vormen "nieuwe grote dreigingen" voor de volksgezondheid in Nederland. Dat stelt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in een risicoscan van de invloed van globale ontwikkelingen op de gezondheid. De ondervraagde experts maken zich onder meer zorgen over de "afnemende slagkracht" van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en een dalend aantal mensen dat zich wil laten vaccineren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse politie kwam tijdens corona vaak in de positie dat er geëscaleerd moest worden, omdat de lokale driehoek landelijk beleid volgde. Dat zei burgemeester Femke Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Zij legde uit dat hoe meer beperkingen demonstranten krijgen, hoe eerder de politie moet optreden.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema moest de avondklok tijdens corona uitvoeren, aangezien het een landelijke maatregel was. "Hoe ingewikkeld ook", zei Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De nadruk in het coronabeleid kwam gaandeweg te veel op repressie en handhaving te liggen, vindt burgemeester Femke Halsema van Amsterdam. "Het plaatste de overheid op een veel te harde manier tegenover een bevolking die de moed aan het verliezen was", zei zij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een vrije discussie over de te nemen maatregelen tegen het coronavirus was eigenlijk niet mogelijk. Daarvoor was de positie van het Outbreak Management Team (OMT) te sterk. Dat zei burgemeester Femke Halsema van Amsterdam tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, verwacht dat de uitbraak van het hantavirus op zijn einde loopt. Volgens de laatste cijfers, van halverwege vorige week, worden er wereldwijd nog dertig mensen actief gevolgd, aldus de verklaring van Tedros op X. Er zijn geen nieuwe besmettingen meer geconstateerd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens oud-minister Arie Slob "onbegrijpelijk" dat het vorige kabinet de pandemische paraatheid heeft afgebouwd en dat het huidige kabinet die bezuiniging niet volledig heeft teruggedraaid. Als dat niet gebeurt, dan spelen dezelfde problemen weer op bij een volgende crisis, denkt hij.
3 dagen geleden