Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taakstraffen voor geweld tegen demonstranten KOZP in Staphorst

Taakstraffen voor geweld tegen demonstranten KOZP in Staphorst

ZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft dinsdag drie mannen uit Staphorst veroordeeld tot 180 uur taakstraf voor het belagen van demonstranten van Kick Out Zwarte Piet (KOZP). In november 2022 werden auto's met demonstranten op de afrit van de A28 bij Staphorst tegengehouden, bekogeld en vernield.

De drie maakten onderdeel uit van een groep van circa 150 tot 200 relschoppers die de betoging van KOZP tegen het gebruik van zwarte pieten bij de intocht van Sinterklaas in Staphorst wilden tegenhouden. De auto's met daarin demonstranten van KOZP werden tegengehouden en bekogeld met onder meer eieren. In een van de wagens werd gepoogd een brandende fakkel naar binnen te duwen. In een andere auto zaten waarnemers van Amnesty International die ook belaagd werden.

De rechtbank ging niet mee in het verweer dat er sprake zou zijn van willekeur door slechts drie van de tussen de 150 en 200 relschoppers op te pakken. De officier van justitie gaf op de zitting al aan dat het de politie niet was gelukt om van andere relschoppers de identiteit vast te stellen.

Passend

De rechtbank achtte bewezen dat de 27-jarige Johan B., de 21-jarige Klaas H. en de 22-jarige Jaron S. uit Staphorst geweld uitoefenden tegen twee auto's en hun inzittenden. Twee van hen gooiden eieren en de derde hield een brandende fakkel vast. "Hier was sprake van een collectieve actie waarbij alle deelnemers hetzelfde doel en min of meer hetzelfde aandeel in hadden", zei de rechter dinsdag. Tot een demonstratie van KOZP bij de intocht van Sinterklaas kwam het in Staphorst die dag niet meer.

Tegen het drietal was een taakstraf van 180 uur en een voorwaardelijke celstraf van twee weken geëist. Jerry Afriyie, voorman van KOZP, gaf eerder aan dat hij de taakstraffen passend vond voor wat de demonstranten is overkomen.

Meer uit Binnenland

Koningspaar feliciteert Van 't Wout met tweede gouden medaille

MILAAN (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima hebben shorttracker Jens van 't Wout gefeliciteerd met zijn tweede gouden medaille tijdens de Olympische Winterspelen. Het koningspaar spreekt in een bericht op sociale media van "een razend spannende finale".

1 uur geleden
Onderzoek: meer dan helft Nederland steunt delen MAGA-ideologie

WASSENAAR (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders steunt delen van de rechtse MAGA-ideologie van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat blijkt uit een onderzoek van instituut Clingendael. 54 procent van de ondervraagden gelooft dat de 'westerse beschaving', waarbij de definitie daarvan aan henzelf is gelaten, bedreigd wordt. Een grote groep staat kritisch tegenover migratie en progressieve ideeën.

2 uur geleden
Trouwen op gemeentehuis duurder dan jaar eerder

DEN HAAG (ANP) - Trouwen op het gemeentehuis is in 2026 in bijna alle gemeenten duurder geworden dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een inventarisatie van het ANP van alle tarieven voor een huwelijksceremonie op het gemeentehuis.

2 uur geleden
Organisatie Pride Amsterdam pakt uit voor 30e editie

AMSTERDAM (ANP) - De Canal Parade is normaal het sluitstuk van Pride Amsterdam, maar dit jaar vindt de kleurrijke botenparade plaats halverwege het evenement, op 1 augustus. Dat komt doordat deze 30e editie van Pride Amsterdam tegelijk ook de 10e viering van World Pride is. Het evenement duurt daarom twee weken in plaats van een week. Er worden extra veel bezoekers verwacht.

13 uur geleden
Gemeente Breda roept op niet meer naar drukke binnenstad te komen

BREDA (ANP) - De gemeente Breda roept carnavalsvierders op niet meer naar de binnenstad te komen vanwege de drukte. "De binnenstad van Breda raakt vol! Kom er niet meer naartoe", zegt de gemeente.

17 uur geleden
Schade aan bovenleiding bij Utrecht groter dan gedacht

UTRECHT (ANP) - Tijdens de herstelwerkzaamheden van de defecte bovenleiding bij Utrecht zijn meer kapotte onderdelen gevonden dan eerder werd aangenomen. Een woordvoerder van ProRail laat weten dat nieuwe onderdelen naar de locatie moeten worden gebracht, omdat de schade groter is dan gedacht. De herstelwerkzaamheden lopen hierdoor opnieuw vertraging op. ProRail verwacht tot zeker 20.00 uur nodig te hebben voor de reparatie.

18 uur geleden
NS overrompeld door troep carnavalsvierders: neem rommel mee

UTRECHT (ANP) - De NS zegt overrompeld te zijn door de puinhoop die carnavalsvierders in de trein achterlaten. De spoorwegmaatschappij roept treinreizigers op hun rommel mee te nemen.

18 uur geleden