Taakstraffen voor geweld tegen demonstranten KOZP in Staphorst
ZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft dinsdag drie mannen uit Staphorst veroordeeld tot 180 uur taakstraf voor het belagen van demonstranten van Kick Out Zwarte Piet (KOZP). In november 2022 werden auto's met demonstranten op de afrit van de A28 bij Staphorst tegengehouden, bekogeld en vernield.
De drie maakten onderdeel uit van een groep van circa 150 tot 200 relschoppers die de betoging van KOZP tegen het gebruik van zwarte pieten bij de intocht van Sinterklaas in Staphorst wilden tegenhouden. De auto's met daarin demonstranten van KOZP werden tegengehouden en bekogeld met onder meer eieren. In een van de wagens werd gepoogd een brandende fakkel naar binnen te duwen. In een andere auto zaten waarnemers van Amnesty International die ook belaagd werden.
De rechtbank ging niet mee in het verweer dat er sprake zou zijn van willekeur door slechts drie van de tussen de 150 en 200 relschoppers op te pakken. De officier van justitie gaf op de zitting al aan dat het de politie niet was gelukt om van andere relschoppers de identiteit vast te stellen.
Passend
De rechtbank achtte bewezen dat de 27-jarige Johan B., de 21-jarige Klaas H. en de 22-jarige Jaron S. uit Staphorst geweld uitoefenden tegen twee auto's en hun inzittenden. Twee van hen gooiden eieren en de derde hield een brandende fakkel vast. "Hier was sprake van een collectieve actie waarbij alle deelnemers hetzelfde doel en min of meer hetzelfde aandeel in hadden", zei de rechter dinsdag. Tot een demonstratie van KOZP bij de intocht van Sinterklaas kwam het in Staphorst die dag niet meer.
Tegen het drietal was een taakstraf van 180 uur en een voorwaardelijke celstraf van twee weken geëist. Jerry Afriyie, voorman van KOZP, gaf eerder aan dat hij de taakstraffen passend vond voor wat de demonstranten is overkomen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Acteur Cees Geel is dinsdagochtend plotseling overleden aan de gevolgen van een hartstilstand. Dat heeft zijn management namens zijn familie aan het ANP gemeld.
1 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Ook in het oosten van het land hebben steeds meer waterschappen een onttrekkingsverbod ingesteld, wat betekent dat inwoners en bedrijven geen water meer mogen halen uit sloten, beken en rivieren. Bij Waterschap Rivierenland geldt dat vanaf woensdag voor een gebied tussen Nijmegen en de Maas, bij Waterschap Rijn en IJssel vanaf donderdag voor het hele werkgebied. Dat betekent dat onder meer in de Achterhoek, het zuidoosten van de Veluwe en in het zuiden van Overijssel geen water meer opgepompt mag worden om gewassen, tuinen en sportvelden te besproeien.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel gaat de verontreiniging die is ontstaan door de jarenlange opslag van staalslakken op het industriecomplex opruimen. De 835.000 ton staalslakken die aan de Mergelkade lagen, zijn inmiddels verwijderd, meldt de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG). Nu moet de bodem nog worden gesaneerd. Het staalbedrijf heeft daartoe een plan opgesteld dat is goedgekeurd door de omgevingsdienst. Die zal de komende jaren de sanering volgen.
4 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Door de lage waterstanden van de rivieren kan een aantal pontjes niet meer varen. Zo zijn op de Waal en de IJssel vaarten uitgevallen.
5 uur geledenHAARLEM (ANP) - De vrijspraak in de zaak over de dodelijke aanrijding van Tamar (14) uit Marken is moeilijk te begrijpen voor haar nabestaanden. Dit zegt slachtofferadvocaat Sébas Diekstra, die de ouders van Tamar bijstaat. "Dit is voor de familie een bittere en moeilijk te bevatten uitspraak", zegt Diekstra. Het Openbaar Ministerie, dat acht weken cel had geëist tegen de uit Duitsland afkomstige Jamal T. (33), laat weten het vonnis te gaan bestuderen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS wil dat er een einde komt aan het plaatsen van bagage op stoelen. Dat meldt een woordvoerder na berichtgeving van de NOS. "We horen dat mensen elkaar niet meer durven aan te spreken. Hiermee willen we bereiken dat reizigers elkaar überhaupt niet meer hoeven te vragen om een tas van een zitplek af te halen, want de stoel is dan al leeg."
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam laat het verbod van staatssecretaris Willemijn Aerdts op de overname van Solvinity door Kyndryl voorlopig in stand. Solvinity, het bedrijf dat het DigiD-platform beheert, had een kort geding aangespannen om de rechtbank te vragen of die de beslissing van de staatssecretaris wilde laten schorsen.
7 uur geleden