Taakstraffen voor geweld tegen demonstranten KOZP in Staphorst
ZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft dinsdag drie mannen uit Staphorst veroordeeld tot 180 uur taakstraf voor het belagen van demonstranten van Kick Out Zwarte Piet (KOZP). In november 2022 werden auto's met demonstranten op de afrit van de A28 bij Staphorst tegengehouden, bekogeld en vernield.
De drie maakten onderdeel uit van een groep van circa 150 tot 200 relschoppers die de betoging van KOZP tegen het gebruik van zwarte pieten bij de intocht van Sinterklaas in Staphorst wilden tegenhouden. De auto's met daarin demonstranten van KOZP werden tegengehouden en bekogeld met onder meer eieren. In een van de wagens werd gepoogd een brandende fakkel naar binnen te duwen. In een andere auto zaten waarnemers van Amnesty International die ook belaagd werden.
De rechtbank ging niet mee in het verweer dat er sprake zou zijn van willekeur door slechts drie van de tussen de 150 en 200 relschoppers op te pakken. De officier van justitie gaf op de zitting al aan dat het de politie niet was gelukt om van andere relschoppers de identiteit vast te stellen.
Passend
De rechtbank achtte bewezen dat de 27-jarige Johan B., de 21-jarige Klaas H. en de 22-jarige Jaron S. uit Staphorst geweld uitoefenden tegen twee auto's en hun inzittenden. Twee van hen gooiden eieren en de derde hield een brandende fakkel vast. "Hier was sprake van een collectieve actie waarbij alle deelnemers hetzelfde doel en min of meer hetzelfde aandeel in hadden", zei de rechter dinsdag. Tot een demonstratie van KOZP bij de intocht van Sinterklaas kwam het in Staphorst die dag niet meer.
Tegen het drietal was een taakstraf van 180 uur en een voorwaardelijke celstraf van twee weken geëist. Jerry Afriyie, voorman van KOZP, gaf eerder aan dat hij de taakstraffen passend vond voor wat de demonstranten is overkomen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.
6 uur geleden