Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taakstraffen geëist voor geweld tegen KOZP Staphorst

Taakstraffen geëist voor geweld tegen KOZP Staphorst

ZWOLLE (ANP) - Tegen drie mannen uit Staphorst zijn dinsdag 180 uur taakstraf en twee weken voorwaardelijke celstraf geëist voor hun aandeel bij de belaging van demonstranten van Kick Out Zwarte Piet (KOZP). In november 2022 werden auto's met demonstranten op de afrit van de A28 bij Staphorst tegengehouden, bekogeld en vernield.

Op 19 november 2022 reden demonstranten van Kick Out Zwarte Piet de afrit van de A28 af, op weg naar Staphorst, toen ze klem kwamen te staan. Een groep van circa 150 relschoppers wachtten de demonstranten op, gingen voor, achter en naast de auto's staan die met eieren bekogeld werden. In een van de wagens werd gepoogd een brandende fakkel naar binnen te duwen. In de andere auto zaten waarnemers van Amnesty International die ook belaagd werden.

"We wilden het kinderfeest beschermen", zeiden drie van de vier verdachten op de zitting in de rechtbank in Zwolle. De zaak tegen een vierde verdachte wordt later behandeld omdat zijn advocaat ziek bleek.

Inbreuk op grondrechten

"Zij mochten Staphorst niet in. Er is een forse inbreuk gepleegd op de fundamentele grondrechten die de basis vormen voor onze samenleving" zei de officier van justitie in een volle rechtszaal. Met het geweld is het recht op vrije meningsuiting en het recht op demonstratie tegengewerkt, vindt het OM. Van een demonstratie tegen Zwarte Piet is het die dag niet meer gekomen.

De 27-jarige verdachte Johan B. betuigde zijn spijt. "Iedereen heeft het recht om te demonstreren. Dit moest niet op deze manier" zei hij over de volgens hem uit de hand gelopen actie langs de afrit van de snelweg. In de rechtszaal werden beelden van de rellen getoond. Vanuit de auto van de waarnemers van Amnesty is duidelijk te zien hoe de 21-jarige Klaas H. een ei op de voorruit kapot gooit. "Het is te ver gegaan", zegt hij achteraf.

Paraatheid politie

Het duurde lang voordat belaagde demonstranten en waarnemers door de politie ontzet werden. "Wat als we uit de auto gesleurd waren?" vroeg een van de waarnemers van Amnesty zich op de zitting af. De Inspectie Justitie en Veiligheid concludeerde eerder al dat het politieoptreden in Staphorst onder de maat was. De politie had nagelaten om demonstranten en waarnemers te beschermen tegen relschoppers.

Volgens een van de raadslieden hadden veel inwoners van Staphorst het gevoel dat "door mensen van buiten hun wil werd opgelegd", las hij voor uit een rapport van de gemeente. Dat gevoel in combinatie met de groepsdynamiek maakte dat het zo uit de hand liep, zei hij.

Meer uit Binnenland

Motorrijder dood door aanrijding met auto in Nieuw-Beijerland

NIEUW-BEIJERLAND (ANP) - Een motorrijder is donderdagavond om het leven gekomen door een aanrijding met een auto op de Schutskooi in Nieuw-Beijerland. Het slachtoffer is 19 jaar en komt uit Klaaswaal, meldt de politie.

10 minuten geleden
ANWB verwacht komende dagen drukte bij Wegenwacht door warmte

DEN HAAG (ANP) - De ANWB verwacht dat het de komende dagen veel drukker wordt bij de Wegenwacht door het warme weer. Hoge temperaturen zorgen volgens de ANWB vaak voor technische problemen aan auto's, zoals startproblemen en problemen met de accu. De ANWB zet extra mensen in.

3 uur geleden
Ook lichaam vermiste Paul (83) gevonden in Frankrijk

DEN HAAG (ANP) - Ook het lichaam van de 83-jarige Paul Klapper is gevonden in Frankrijk, bevestigt Namens de Familie. Eerder donderdag werd bekend dat het lichaam van zijn partner Gerda Klapper woensdag in Frankrijk was gevonden, het lichaam van Paul is donderdag gevonden. Het echtpaar uit Alphen aan den Rijn was al een paar dagen vermist.

3 uur geleden
Nederlandse militairen kunnen niet weg uit Irak door oorlog

DEN HAAG (ANP) - Militairen van de Luchtmobiele Brigade in Irak kunnen door de oorlog tussen Israël en Iran het land niet verlaten. Zij zijn daar voor de beveiliging van de NAVO-missie. De Nederlandse bijdrage duurt tot eind deze maand, maar een deel van de militairen zou nu al vertrekken. Zij gaan nu voorlopig door met hun werkzaamheden.

3 uur geleden
Vrouw uit Alphen waarschijnlijk niet door misdrijf omgekomen

DEN HAAG (ANP) - De 80-jarige Gerda Klapper uit Alphen aan den Rijn is waarschijnlijk niet door een misdrijf om het leven gekomen. Dat meldt de politie nadat bekend is geworden dat haar lichaam woensdag in Frankrijk is gevonden. Daar wordt nog altijd "met man en macht" gezocht naar haar 83-jarige echtgenoot Paul.

4 uur geleden
Commissie: veel schade aangericht bij afstandsmoeders en kinderen

DEN HAAG (ANP) - Vrouwen die vroeger hun kind moesten afstaan omdat ze ongehuwd zwanger waren geworden, hebben daar veel schade door geleden. Dat geldt ook voor de kinderen. Moeder en kind, en ook de vader, hadden "niet of nauwelijks een stem, laat staan enige regie", oordeelt een commissie onder leiding van hoogleraar pedagogiek Micha de Winter. "Hierdoor is grote schade aangericht."

4 uur geleden
Inhoudelijke behandeling hoger beroep Ali B eind maart 2026

AMSTERDAM (ANP) - Het hoger beroep in de strafzaak tegen Ali B wordt inhoudelijk behandeld op 24, 26 en 30 maart volgend jaar. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam donderdag gemeld. "Niet eerder kon een datum gevonden worden waarop alle procespartijen beschikbaar waren", aldus het hof.

4 uur geleden