Taakstraf voor opruiing tot doden stikstofminister van der Wal
ZUTPHEN (ANP) - Een 52-jarige man uit Kootwijkerbroek is vrijdag door de rechtbank in Zutphen veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden voor opruiing en doodsbedreigingen aan het adres van stikstofminister Christianne van der Wal. Bij boerenprotesten in juni had de man een vrachtwagen bij zich met daarop de namen en sterfdata van Theo van Gogh en Pim Fortuyn met daaronder de naam van Van der Wal met een vraagteken erachter.
De vader van drie kinderen reed met de vrachtwagen naar verschillende protestbijeenkomsten van boeren in Stroe, Amersfoort en Kootwijkerbroek tegen de stikstofplannen van de minister. Ook parkeerde hij de wagen met de gewraakte teksten bij een tractorpulling-wedstrijd in Made.
Minister Van der Wal deed zelf aangifte tegen de man vanwege doodsbedreiging. De man, een kleine zelfstandige, betoogde tijdens de terechtzitting bij de rechtbank in Zutphen dat het nooit zijn bedoeling is geweest met de tekst iemand aan te zetten Van der Wal te doden. "Met die tekst heb ik een vraag willen stellen. Hoe ver moet een minister gaan voordat iemand haar zou willen doden? Daarvoor wilde ik haar waarschuwen. Van Gogh en Fortuyn deden ook extreme dingen, net als de minister nu." Hij verklaarde vrijdag dat hij spijt had van zijn actie. "Het was niet mijn bedoeling haar te bedreigen."
Het Openbaar Ministerie vindt dat de tekst wel degelijk uitgelegd kan worden als een aansporing om de minister te vermoorden. "Op de plek van het vraagteken zou de sterfdatum van Van der Wal moeten komen te staan. Dat is wel degelijk opruiing en de minister voelde zich terecht bedreigd", zei de officier van justitie. Hij eiste daarom een taakstraf van 80 uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. De politierechter meende dat de uitingen zo bedreigend waren, dat een hogere straf op zijn plaats is.
Vorige week werden elf actievoerders die bij het huis van Van der Wal protesteerden, veroordeeld tot taakstraffen tot 100 uur en voorwaardelijke gevangenisstraffen tot een maand.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden