Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taakstraf voor dood door schuld in GHB-zaak Heerenveen

Taakstraf voor dood door schuld in GHB-zaak Heerenveen

LEEUWARDEN (ANP) - Een 49-jarige man is veroordeeld tot een taakstraf van 150 uur wegens dood door schuld in de Heerenveense GHB-zaak. Lisette Elzinga (26) dronk op 15 oktober 2021 in de woning van de man uit een waterflesje met daarin pure GHB. Ze overleed tien dagen later in het ziekenhuis.

De man, Bernhard H. uit Heerenveen, trof samen met Sylvia de V. (30) het slachtoffer 's ochtends vroeg bewusteloos aan. De V. was een vriendin van Elzinga. Zij belde 2,5 uur na het aantreffen van Elzinga met 112. Elzinga overleed aan de gevolgen van de inname van een combinatie van alcohol, xtc, cocaïne en GHB. Volgens de rechter is haar dood mede te wijten aan het niet tijdig inschakelen van medische hulp. Het Openbaar Ministerie eiste tegen H. en De V. een voorwaardelijke celstraf van vier maanden.

H. had Elzinga en De V. de avond ervoor ontmoet in een café. De vrouwen gingen met hem mee naar huis. Daar waren ook twee vrienden van H. De man deelde er alcohol en xtc uit. Elzinga dronk de volgende ochtend uit een flesje met GHB. Van wie het flesje was, is niet duidelijk geworden. Ook is er geen bewijs voor bewuste toediening.

Bedreigingen

De V. zag toen ze wakker werd dat haar vriendin niet bij kennis was en ging naar H. voor hulp gezien zijn ervaring met drugs. De man lag op een bovenverdieping te slapen. Een van zijn vrienden was rond 05.30 uur vertrokken. De andere vriend was met de vrouwen in een ruimte achtergebleven. Volgens die vriend had Elzinga dorst en heeft ze van een waterflesje uit de koelkast gedronken. H. vertelde in de rechtbank dat hij vroeger regelmatig GHB heeft gebruikt, maar ontkende de eigenaar van het flesje te zijn.

H. en De V. ontdekten dat Elzinga GHB had binnengekregen. H. dacht naar eigen zeggen dat ze in een diepe slaap verkeerde en haar roes moest uitslapen. Deze informatie hadden hij en De V. die ochtend ook op websites gevonden, aldus H. Hij was weer naar bed gegaan, De V. bleef bij Elzinga. Op de sites staat eveneens dat bij out gaan na GHB-inname 112 gebeld moet worden, zegt de rechter. Volgens de rechter zijn beiden onvoorzichtig en nalatig geweest. H. had gezien zijn GHB-ervaring en de bezochte sites "anders moeten en kunnen handelen".

De rechter houdt rekening met bedreigingen richting H. en zijn verlies van werk. De V. wordt wel schuldig bevonden, maar kreeg geen straf omdat het verlies van haar vriendin grote impact op De V. heeft.

Meer uit Binnenland

Honderden mensen bij alternatieve herdenking in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.

2 uur geleden
Nederland staat twee minuten stil voor de oorlogsslachtoffers

AMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.

2 uur geleden
Helikoptervluchten vanaf Gilze-Rijen gaan door op Bevrijdingsdag

GILZE-RIJEN (ANP) - De zogenoemde bevrijdingsvluchten, waarbij helikopters van de luchtmacht langs de verschillende bevrijdingsfestivals gaan, gaan dinsdag gewoon door. Dat meldt een woordvoerster van de Luchtmacht. De vluchten vertrekken vanaf de vliegbasis Gilze-Rijen, die maandag enige tijd werd ontruimd door een verdachte situatie.

2 uur geleden
Halsema vraagt aandacht voor vrouwen in oorlogstijd

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft op 4 mei aandacht gevraagd voor de rol van vrouwen in tijden van oorlog. "In een oorlog staan vrouwen nooit aan de zijlijn. Zij staan vooraan, aan het front", zei ze in een toespraak voorafgaand aan een stille tocht van het Museumplein naar de Dam. "Als soldaat, als arts, als journalist, als moeder, als verdedigers van vrijheid in de breedste zin van het woord. En in Nederland waren vrouwen vaak de spil van het verzet."

4 uur geleden
Minister Heinen: handelsdeal VS-EU moet worden uitgevoerd

BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) noemt het belangrijk dat de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de EU wordt uitgevoerd. Hij reageert daarmee op de 25 procent importheffing op auto's die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aankondigde.

7 uur geleden
Deel vliegbasis Gilze-Rijen ontruimd vanwege bedreiging

GILZE-RIJEN (ANP) - Een deel van de luchtmachtbasis op vliegveld Gilze-Rijen is ontruimd en de hoofdingang is afgesloten vanwege een bedreiging, meldt de Koninklijke Marechaussee.

7 uur geleden
Monument op de Dam weer schoon na bekladding

AMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam is weer schoon nadat het maandag vroeg in de ochtend werd beklad, ziet een ANP-verslaggever. Het monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog werd met een grote hoeveelheid rode substantie, waarschijnlijk verf, besmeurd. Ook werd er 'genocide' op geschreven.

8 uur geleden