Taakstraf van 60 uur voor agent voor computervredebreuk
DEN HAAG (ANP) - Agent Bilal A. is dinsdag door de rechtbank Den Haag veroordeeld tot een taakstraf van zestig uur voor computervredebreuk. De Haagse agent heeft niet-werkgerelateerde informatie opgezocht in computersystemen van de politie. Hij heeft hiermee inbreuk gemaakt op de privacy van de personen die hij heeft opgezocht, aldus de rechtbank. De straf is conform de eis van het Openbaar Ministerie.
A. zocht op kentekens, telefoonnummers en BSN-nummers, ook buiten de regio waar hij werkte. De meeste bevragingen waren in de familiesfeer, bijvoorbeeld van kentekens in de straat waar zijn schoonouders wonen. De hoofdagent zei tijdens de behandeling van de zaak dat hij nooit ongeoorloofde bevraging in de politiesystemen heeft gedaan, ook niet die hij buiten werktijd deed. "Ik ben 24 uur per dag agent, daar ben ik heel zwart-wit in", zei hij begin deze maand in de rechtbank. Het gaat om zoekslagen tussen maart 2019 en mei 2020. "Ik heb veertien dienstjaren. Ik heb honderden, duizenden, misschien wel een miljoen bevragingen gedaan. Ik kan me ze echt niet meer allemaal herinneren, zeker niet als het om jaren geleden gaat."
Volgens de rechtbank heeft A. "niet aannemelijk gemaakt" dat de zoekslagen noodzakelijk waren voor de uitoefening van zijn functie. "Hiermee heeft hij inbreuk gemaakt op de privacy van de personen die hij heeft opgezocht", de rechtbank is daarom van oordeel dat de verdachte "de grenzen van zijn bevoegdheid om politiesystemen te raadplegen te buiten is gegaan".
De 36-jarige A. was te zien in de documentaire De Blauwe Familie uit 2022. Hierin stelden zes agenten met een migratieachtergrond aan de kaak dat ze werden gediscrimineerd, uitgesloten en gepest door politiecollega's. Eerder dit jaar werd iemand die ook in de documentaire te zien was, veroordeeld tot veertig uur voorwaardelijke werkstraf. Hij zocht voor privédoeleinden van 281 personen informatie op in politiesystemen.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Voetbalsupporters die zaterdag in verschillende steden als een soort burgerwacht de straat opgingen, moeten het optreden tegen mogelijke relschoppers overlaten aan de politie. Dat zegt burgemeester van Arnhem Ahmed Marcouch. Eigenrichting past volgens hem niet in een rechtsstaat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten dat onder toezicht staat omdat ze te weinig asielzoekers opvangen, is opgelopen naar 74. Asielminister Bart van den Brink heeft maandag elf gemeenten toegevoegd aan de lijst. Daarop stonden al 63 andere gemeenten.
6 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zou voor iedere inwoner 1 euro moeten doneren voor het behoud van de zeehondenopvang langs de Waddenzee, wat neerkomt op zo'n 665.000 euro. Daarvoor pleit een deel van de Friese politiek, omdat een faillissement dreigt voor zeehondencentrum WEC in Lauwersoog. Onder meer D66, PvdA, GroenLinks en SP overwegen volgende week bij de behandeling van de begroting met een concreet voorstel te komen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpassingen die het kabinet wil doorvoeren aan een wetsvoorstel voor de vermogensbelasting in box 3, zijn volgens de Raad van State niet verantwoord. De hoge wetgevingsadviseur verwijst in een advies naar de Belastingdienst, die de aanpassingen in elk geval voor 2028 onuitvoerbaar vindt. De discussie over het vinden van geld voor de aanpassingen leidt tot "onduidelijkheid en onrust".
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Longarts Wanda de Kanter doet met haar antirookstichting opnieuw aangifte tegen Philip Morris. Stichting Rookpreventie Jeugd beschuldigt de tabaksfabrikant van misleiding rond zijn elektronische sigaret voor verhitte tabak.
12 uur geleden