Taakstraf van 60 uur voor agent voor computervredebreuk
DEN HAAG (ANP) - Agent Bilal A. is dinsdag door de rechtbank Den Haag veroordeeld tot een taakstraf van zestig uur voor computervredebreuk. De Haagse agent heeft niet-werkgerelateerde informatie opgezocht in computersystemen van de politie. Hij heeft hiermee inbreuk gemaakt op de privacy van de personen die hij heeft opgezocht, aldus de rechtbank. De straf is conform de eis van het Openbaar Ministerie.
A. zocht op kentekens, telefoonnummers en BSN-nummers, ook buiten de regio waar hij werkte. De meeste bevragingen waren in de familiesfeer, bijvoorbeeld van kentekens in de straat waar zijn schoonouders wonen. De hoofdagent zei tijdens de behandeling van de zaak dat hij nooit ongeoorloofde bevraging in de politiesystemen heeft gedaan, ook niet die hij buiten werktijd deed. "Ik ben 24 uur per dag agent, daar ben ik heel zwart-wit in", zei hij begin deze maand in de rechtbank. Het gaat om zoekslagen tussen maart 2019 en mei 2020. "Ik heb veertien dienstjaren. Ik heb honderden, duizenden, misschien wel een miljoen bevragingen gedaan. Ik kan me ze echt niet meer allemaal herinneren, zeker niet als het om jaren geleden gaat."
Volgens de rechtbank heeft A. "niet aannemelijk gemaakt" dat de zoekslagen noodzakelijk waren voor de uitoefening van zijn functie. "Hiermee heeft hij inbreuk gemaakt op de privacy van de personen die hij heeft opgezocht", de rechtbank is daarom van oordeel dat de verdachte "de grenzen van zijn bevoegdheid om politiesystemen te raadplegen te buiten is gegaan".
De 36-jarige A. was te zien in de documentaire De Blauwe Familie uit 2022. Hierin stelden zes agenten met een migratieachtergrond aan de kaak dat ze werden gediscrimineerd, uitgesloten en gepest door politiecollega's. Eerder dit jaar werd iemand die ook in de documentaire te zien was, veroordeeld tot veertig uur voorwaardelijke werkstraf. Hij zocht voor privédoeleinden van 281 personen informatie op in politiesystemen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG/ROTTERDAM/AMSTERDAM (ANP) - De ME heeft in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam ingegrepen na onrust die ontstond na de met 2-0 verloren WK-wedstrijd van Marokko tegen Frankrijk. In de Haagse Schilderswijk werd de politie op en rond de Vaillantlaan en de Hoefkade bekogeld met glazen flesjes en werd onder meer "Alle joden zijn homo's" gescandeerd.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In diverse steden zijn fans van Marokko de straat op gegaan na de met 2-0 verloren WK-wedstrijd tegen Frankrijk. In de Schilderswijk rijden veel auto's en scooters op de Vaillantlaan toeterend heen en weer en klinken een paar harde vuurwerkknallen. Ook staan er veel mensen langs de kant van de weg, ziet een ANP-verslaggever.
1 uur geledenOLDEBROEK (ANP) - Bij het gemeentehuis van het Gelderse Oldebroek is donderdagavond gedemonstreerd voor de lhbti-gemeenschap. Dat gebeurde voorafgaand aan de installatie van het nieuwe conservatieve college van burgemeester en wethouders, dat de regenboogvlag niet meer wil hijsen en het lokale lhbti-beleid schrapt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam is sprake van wanbeheer, meldt de onderwijsinspectie. Het bestuur van de islamitische school heeft "langdurig en in ernstige mate nagelaten" om het onderwijs te verbeteren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kijkt welwillend naar de gezamenlijke militaire oefeningen die Frankrijk wil organiseren met de bondgenoten van Oekraïne. Het ministerie van Defensie heeft "een positieve grondhouding", laat het weten.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven ligt vanaf oktober negen maanden stil vanwege de vervanging van de spoorbrug over de Gouwe. Die is op zich veilig, maar er is "beweging geconstateerd in de landhoofden en middenpijler van de spoorbrug", aldus de NS.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de rechtbank in Utrecht demonstreren donderdagmiddag tientallen mensen tegen de vrijspraak van twee mannen (45 en 48) voor de verkrachting van een 17-jarig meisje in Nieuwegein. De veertigers werden vrijgesproken omdat volgens de rechtbank niet kon worden vastgesteld dat het minderjarige slachtoffer zich in een 'bijzonder kwetsbare positie' bevond. De actie wordt georganiseerd door de Dolle Mina's.
10 uur geleden