Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taakstraf geëist voor geweld tegen actievoerder KOZP

Taakstraf geëist voor geweld tegen actievoerder KOZP

ZWOLLE (ANP) - Voor zijn rol bij de rellen rond een aangekondigde demonstratie van Kick Out Zwarte Piet (KOZP) in Staphorst is tegen de 40-jarige Beene E. uit Vriezenveen dinsdag een taakstraf van 180 uur geëist. De man is de vierde demonstrant die voor de rellen in Staphorst in november 2022 in de rechtbank in Zwolle terechtstaat.

In januari kregen drie mannen al taakstraffen opgelegd. E. maakte deel uit van een groep van 150 tot 200 relschoppers die de betoging van KOZP tegen het gebruik van zwarte pieten bij de intocht van Sinterklaas in Staphorst wilde tegenhouden. In Zwolle gaf een spotter de kentekens door van de auto's van de daar verzamelde demonstranten. Toen deze wagens de afslag van de A28 bij Staphorst namen, hielden relschoppers ze na de afrit tegen, belaagden en bekogelden ze. Bij een van de auto's werd een brandende fakkel naar binnen gedrukt.

De officier van justitie zei dat meer verdachten uit de grote groep relschoppers niet zijn gevonden. Ook aandacht voor de zaak in het tv-programma Opsporing Verzocht leverde niets op. "Het was een feestje", zei E. over die dag in Staphorst, "totdat het uit de hand liep". Hij wilde zijn tegengeluid laten horen, maar zegt geen geweld gepleegd te hebben. Wel stond hij op de weg vóór een van de auto's. De demonstranten in die wagen stonden doodsangsten uit. "Deze gewelddadige groep is het gelukt de demonstranten van KOZP de mond te snoeren", zei slachtofferadvocaat Krit Zeegers.

Uitspraak

E. is die dag gewoon met de menigte meegelopen, zei hij zelf. De officier van justitie rekent hem aan wat de groep deed. "Dit mag niet nog eens gebeuren", meende de officier. Haar eis is gelijk aan de straf die de drie mederelschoppers in januari kregen opgelegd. Zij gingen niet in beroep.

Zijn advocaat vroeg om vrijspraak. E. heeft volgens zijn raadsman geen geweld gebruikt of een ander strafbaar feit gepleegd. De rechtbank doet op 14 mei uitspraak.

Meer uit Binnenland

Verdachte: OM was op zoek naar kunstschatten, niet naar waarheid

ASSEN (ANP) - In het onderzoek naar de roof van de kunstschatten uit het Drents Museum is het Openbaar Ministerie op zoek geweest naar die schatten, "maar niet naar de waarheid". Dat zei verdachte Bernhard Z. (35) dinsdag op de eerste dag van het proces over de zaak bij wijze van openingsstatement. "Het OM heeft mijn belangen volledig links laten liggen."

23 minuten geleden
OM: maanden onderhandeld over teruggave geroofde kunstschatten

ASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft sinds oktober vorig jaar onderhandeld met de verdachten en hun advocaten over procesafspraken, die moesten leiden tot de teruggave van de uit het Drents Museum gestolen Dacische kunstschatten. Dat zei de officier van justitie dinsdag in een inleiding op de zaak, aan het begin van het proces.

53 minuten geleden
Proces kunstroof Drents Museum begonnen

ASSEN (ANP) - In de rechtbank in Assen is dinsdagochtend onder grote belangstelling het proces tegen drie verdachten van de geruchtmakende kunstroof in het Drents Museum begonnen. Bij de kunstroof op 25 januari 2025 werden vier zeer waardevolle Roemeense kunstschatten gestolen. De gestolen objecten waren onderdeel van de tentoonstelling Dacia - Rijk van goud en zilver. Het ging om de beroemde gouden helm van Cotofenesti van 2500 jaar oud, en drie gouden armbanden.

1 uur geleden
AIVD en MIVD halen weer meer info in het geheim op

DEN HAAG (ANP) - De AIVD en MIVD hebben vorig jaar opnieuw meer informatie in het geheim opgehaald. In 2025 kreeg de instantie die zulke aanvragen van de inlichtingendiensten moet beoordelen 4615 verzoeken, 4 procent meer dan het jaar ervoor. Het gaat dan bijvoorbeeld om het indringen in telefoons of het afluisteren van gesprekken.

2 uur geleden
Jetten na lang diner met Trump: open, maar elkaar niet overtuigd

WASHINGTON (ANP) - Het gesprek dat premier Rob Jetten met de Amerikaanse president Donald Trump heeft gehad was "te kort om elkaar te overtuigen, maar wel lang genoeg om wat beter begrip te krijgen van elkaars positie", zei Jetten na afloop.

4 uur geleden
Station Roosendaal weer vrijgegeven na vondst verdacht pakket

ROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is weer vrijgegeven, nadat maandagavond in een treinstel een verdacht pakket was gevonden. De politie laat weten dat het pakket in beslag is genomen en verder wordt onderzocht.

12 uur geleden
Vermiste Drontenaar mogelijk slachtoffer misdrijf na afspraak bos

DRONTEN (ANP) - Een 36-jarige man uit Dronten die sinds twee jaar vermist wordt, is vermoedelijk slachtoffer geworden van een misdrijf. Dat laat de politie weten, omdat duidelijk is geworden dat Marc Jaskulski op de dag van zijn verdwijning via homodatingapp Grindr een afspraak had met iemand in het Roggebotsebos.

12 uur geleden