
Taakstraf geëist voor geweld tegen actievoerder KOZP
ZWOLLE (ANP) - Voor zijn rol bij de rellen rond een aangekondigde demonstratie van Kick Out Zwarte Piet (KOZP) in Staphorst is tegen de 40-jarige Beene E. uit Vriezenveen dinsdag een taakstraf van 180 uur geëist. De man is de vierde demonstrant die voor de rellen in Staphorst in november 2022 in de rechtbank in Zwolle terechtstaat.
In januari kregen drie mannen al taakstraffen opgelegd. E. maakte deel uit van een groep van 150 tot 200 relschoppers die de betoging van KOZP tegen het gebruik van zwarte pieten bij de intocht van Sinterklaas in Staphorst wilde tegenhouden. In Zwolle gaf een spotter de kentekens door van de auto's van de daar verzamelde demonstranten. Toen deze wagens de afslag van de A28 bij Staphorst namen, hielden relschoppers ze na de afrit tegen, belaagden en bekogelden ze. Bij een van de auto's werd een brandende fakkel naar binnen gedrukt.
De officier van justitie zei dat meer verdachten uit de grote groep relschoppers niet zijn gevonden. Ook aandacht voor de zaak in het tv-programma Opsporing Verzocht leverde niets op. "Het was een feestje", zei E. over die dag in Staphorst, "totdat het uit de hand liep". Hij wilde zijn tegengeluid laten horen, maar zegt geen geweld gepleegd te hebben. Wel stond hij op de weg vóór een van de auto's. De demonstranten in die wagen stonden doodsangsten uit. "Deze gewelddadige groep is het gelukt de demonstranten van KOZP de mond te snoeren", zei slachtofferadvocaat Krit Zeegers.
Uitspraak
E. is die dag gewoon met de menigte meegelopen, zei hij zelf. De officier van justitie rekent hem aan wat de groep deed. "Dit mag niet nog eens gebeuren", meende de officier. Haar eis is gelijk aan de straf die de drie mederelschoppers in januari kregen opgelegd. Zij gingen niet in beroep.
Zijn advocaat vroeg om vrijspraak. E. heeft volgens zijn raadsman geen geweld gebruikt of een ander strafbaar feit gepleegd. De rechtbank doet op 14 mei uitspraak.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft zondag een 24-jarige man uit Zwaag aangehouden in het onderzoek naar het overlijden van de 24-jarige tweelingbroer van zangeres S10. Het is de zesde aanhouding in de zaak. In totaal zitten nu drie mensen vast.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het inperken van de mogelijkheden om in bezwaar te gaan tegen bouwplannen is een risico voor de rechtsstaat. Daarvoor waarschuwt de Nederlandse orde van advocaten (NOvA) in een maandag gepubliceerde analyse van de verkiezingsprogramma's.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft een overwegend positief advies uitgebracht over het wetsvoorstel van Esther Ouwehand (Partij voor de Dieren) om het lijden van dieren bij de slacht te beperken. Een van de voorgestelde maatregelen is een verplichting om dieren te bedwelmen voorafgaand aan de rituele slacht. Volgens de RvS is er "meer ruimte dan voorheen" om het belang van dierenwelzijn zwaarder te laten wegen bij het beoordelen van beperkingen van de godsdienstvrijheid.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft elf locaties in het Groene Hart aangewezen waar windturbines zouden mogen komen. Uit een verkennend onderzoek bleek al dat in het open polderlandschap ruimte is voor maximaal 67 turbines van 240 meter, wat tot veel maatschappelijke en politieke ophef leidde.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - De dwangsom die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) moet betalen omdat er te veel mensen in het aanmeldcentrum in Ter Apel hebben verbleven, is opgelopen tot boven de 1 miljoen euro. Dit weekend sliepen er alle nachten weer meer dan 2000 asielzoekers. Sinds 9 september gebeurt dat weer vaak, voor elke keer moet het orgaan 50.000 euro aan de gemeente Westerwolde betalen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim een derde van de achttien gecertificeerde bedrijven die controles uitvoeren na asbestsanering, voert zijn werk niet goed uit. Daardoor worden gebouwen schoon verklaard terwijl er nog asbestresten aanwezig zijn, waarschuwt de Arbeidsinspectie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds de Brexit in 2020 vestigen minder Britten zich in Nederland. Er keren sindsdien ook minder Britten vanuit Nederland terug naar het Verenigd Koninkrijk. Ook het aantal Nederlanders dat naar het VK vertrok, daalde verder vanaf het moment dat het VK uit de EU stapte. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
6 uur geleden