Syrische rebellen rukken op in door Koerden gecontroleerde zone
MANBIJ (ANP/AFP) - Syrische rebellen die de steun krijgen van Turkije hebben de controle veroverd in gebieden bij de stad Manbij, in het noorden van Syrië. De stad stond tot voor kort onder controle van de Koerden. Dat meldt het in Engeland gevestigde Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten, dat zich baseert op een eigen netwerk van bronnen.
Bij de gevechten zouden aan beide kanten in totaal zeker 26 doden zijn gevallen. Volgens het Observatorium wordt er nog altijd hevig gevochten in het centrum van Manbij. De bevolking zou op de vlucht zijn geslagen richting Aleppo. Vorige week veroverden de rebellen ook al de Koerdische enclave Tal Rifaat.
Turkije beschouwt de Koerdische strijders in Syrië (SDF) als bondgenoten van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK). De PKK werd eind jaren zeventig opgericht als een marxistisch-leninistische partij met Koerdisch nationalisme als voornaamste streven. De beweging nam in de jaren tachtig ook de wapens op en geldt in meerdere landen als terroristische organisatie.
De SDF krijgt steun van de Verenigde Staten. Zo staan in het noorden van Syrië twee NAVO-lidstaten, de VS en Turkije, zonder zelf de wapens op te nemen tegenover elkaar.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van de Partij voor de Dieren, SGP, PVV en BBB roepen op tijdelijk te stoppen met de maandelijkse vergadering in Straatsburg vanwege de dreigende energietekorten. Dat doen ze in een brief aan voorzitter van het Europees Parlement Roberta Metsola. Daarin vragen ze alle vergaderingen van het parlement in Brussel te houden tot het rustiger is in het Midden-Oosten.
16 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer hoorde donderdag pas dat Peter Mandelson eigenlijk niet door de veiligheidsscreening was gekomen voordat hij ambassadeur in de Verenigde Staten zou worden. Dat heeft de hooggeplaatste minister Darren Jones gezegd tegen Sky News. Starmer reageerde volgens Jones "ziedend".
1 uur geledenTYRUS (ANP) - Vele duizenden Libanezen proberen terug te keren naar het zuiden van het land, nadat ze waren verdreven door de Israëlische aanvallen. Ze keren terug omdat er een wapenstilstand is ingegaan.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Een aantal Europese landen, waaronder Nederland, zou kunnen helpen met het ruimen van zeemijnen in de Straat van Hormuz, heeft de Franse minister van Defensie Catherine Vautrin gezegd tegen de Franse televisiezender TF1. In Parijs is vrijdag een overleg om te kijken hoe er weer veilig door de zeestraat gevaren zou kunnen worden, zodra de strijd voorbij is.
1 uur geledenNAYPYIDAW (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe president van Myanmar, Min Aung Hlaing, heeft alle doodstraffen in het land omgezet naar levenslange gevangenisstraffen. Ook krijgen duizenden gevangenen ter ere van het Myanmarese Nieuwjaar een strafvermindering, onder wie de afgezette oud-leider Aung San Suu Kyi.
2 uur geledenLAS VEGAS (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de oorlog met Iran tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Las Vegas donderdag gebagatelliseerd als "een kleine uitstap". Ook voorspelde hij dat het conflict "vrij snel" voorbij zal zijn.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De progressieve Democraat Analilia Mejia heeft een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in de staat New Jersey gewonnen. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
7 uur geleden