Syrische grondwet en parlement drie maanden opgeschort
DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische grondwet geldt voorlopig niet. De nieuwe overgangsregering heeft besloten de constitutie en het parlement drie maanden lang buiten spel te zetten, terwijl de machthebbers werken aan de transitie van het regime van dictator Bashar al-Assad naar een nieuwe regering.
Volgens een woordvoerder wordt er een mensenrechtencommissie opgezet die de grondwet gaat onderzoeken. Die commissie moet ook voorstellen voor aanpassingen doen. De huidige grondwet stamt uit 2011 en daarin is de islam niet aangeduid als staatsgodsdienst. De rebellen die Assad verdreven, werden aangevoerd door Hayat Tahrir al-Sham en die beweging is streng islamitisch. De nieuwe regering heeft wel benadrukt alle religies te zullen respecteren.
De Syrische opstandelingen schoven eerder Mohammed al-Bashir naar voren als premier van de overgangsregering en zeiden dat hij in elk geval tot 1 maart zou aanblijven. Volgens de regeringswoordvoerder ligt de prioriteit nu bij het in stand houden van de instituties in Syrië. Komende dinsdag is er weer overleg tussen de nieuwe machthebbers en ministers die onder Assad in het kabinet zaten.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft de VS gewaarschuwd dat een aanval op het land zal leiden tot represailles. Volgens de voorzitter van het Iraanse parlement zal zo'n actie resulteren in vergeldingsaanvallen tegen Israël en Amerikaanse bases in de regio. De voorzitter sprak van die locaties als "legitieme doelen".
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Inwoners van Teheran en andere Iraanse steden zijn in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw de straat opgegaan om te protesteren tegen het regime, ondanks harde repressie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich de afgelopen dagen laten briefen over opties voor een nieuwe militaire aanval tegen Iran. Hij overweegt zijn dreigement waar te maken om het land aan te vallen om het harde optreden tegen demonstranten. Dat meldt The New York Times op basis van meerdere Amerikaanse functionarissen.
6 uur geledenCARACAS (ANP) - De afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro zegt het "goed te maken" in gevangenschap in de Verenigde Staten, waar hij en zijn vrouw Cilia Flores wachten op hun proces. Dat heeft zijn zoon, parlementslid Nicolás Maduro Guerra, zaterdag gezegd in een video. "We maken het goed. We zijn strijders," citeerde Maduro Guerra zijn vader in de boodschap die werd verspreid door regeringspartij PSUV.
8 uur geledenTAMPA (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten en bondgenoten hebben zaterdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op doelen van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië. Dat heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. De luchtaanvallen maken deel uit van operatie Hawkeye Strike en zijn vergelding voor een aanval in december waarbij drie Amerikanen om het leven kwamen.
9 uur geledenWASHINGTON (RTR/ANP) - De Verenigde Staten zijn bereid om meer sancties tegen Venezuela op te heffen. Bovendien zou vijf miljard dollar aan bevroren tegoeden kunnen worden vrijgegeven om de Venezolaanse economie te helpen. Dat heeft minister Scott Bessent van Financiën van de regering-Trump in een interview met persbureau Reuters gezegd.
10 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Italiaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de dood van een beveiliger bij het olympisch ijsstadion van Cortina d'Ampezzo. De man overleed onder verdachte omstandigheden, mogelijk door de vrieskou.
10 uur geleden