Syrisch bewind verliest provincies ten zuiden van Damascus
CAÏRO/LONDEN (ANP/RTR) - Het Syrische regime van president Bashar al-Assad heeft volgens waarnemers vrijwel geen controle meer over de provincies Daraa en Sweida ten zuiden van Damascus. Troepen trekken zich terug en rebellen zeggen plaatsen als Quneitra en al-Sanamayn in handen te hebben, berichtten de waarnemers van het Syrische Observatorium voor Mensenrechten.
De strijdkrachten hebben bevestigd dat ze zich er terugtrekken. Quneitra ligt aan de bestandslijn met Israël ongeveer 50 kilometer ten zuidwesten van Damascus. Al-Sanamayn ligt circa 40 kilometer ten zuiden van de stad.
Rebellen zijn afgelopen week in het noordwesten een offensief begonnen onder leiding van de jihadistische organisatie Hayat Tahrir al-Sham. Ze hebben snel Aleppo ingenomen en donderdag trokken ze de stad Hama binnen. Ze bedreigen nu Homs, de derde stad van het land. Het leger meldt geen belangrijke verliezen en zegt zich te hergroeperen. Ook zouden legerleiders hebben besloten gevechten in grote steden te vermijden.
Daraa was in 2011 het 'epicentrum' van de opstand tegen Assad die is uitgemond in een bloedige burgeroorlog. Het regime van de familie Assad die in 2011 al ruim veertig jaar aan de macht was, leek in de burgeroorlog ten val te komen. Militaire steun uit Rusland, uit Iran en van de Libanese beweging Hezbollah voorkwamen een overwinning van de overwegend soennitische rebellen. Volgens bronnen bij Hezbollah zou de beweging 2000 extra strijders naar Syrië sturen. De Iraanse regering heeft berichten tegengesproken dat het land Iraanse diplomaten en adviseurs terugtrekt.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
18 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten Oekraïne onder druk om uiterlijk volgende week donderdag een raamwerk van de vredesdeal te ondertekenen. Anders zouden de VS stoppen met het leveren van wapens en inlichtingen, meldden bronnen aan persbureau Reuters.
4 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
4 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/AFP) - Europese leiders hebben in een telefoongesprek met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky herhaald dat Europa Oekraïne voortdurend steunt op de weg naar een duurzame en rechtvaardige vrede.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft nog niets officieels ontvangen van de Verenigde Staten over een 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne. Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zei dat de twee landen nog niet in detail over de voorstellen praten, maar dat Moskou openstaat voor onderhandelingen.
6 uur geleden