Syrisch bewind verliest provincies ten zuiden van Damascus
CAÏRO/LONDEN (ANP/RTR) - Het Syrische regime van president Bashar al-Assad heeft volgens waarnemers vrijwel geen controle meer over de provincies Daraa en Sweida ten zuiden van Damascus. Troepen trekken zich terug en rebellen zeggen plaatsen als Quneitra en al-Sanamayn in handen te hebben, berichtten de waarnemers van het Syrische Observatorium voor Mensenrechten.
De strijdkrachten hebben bevestigd dat ze zich er terugtrekken. Quneitra ligt aan de bestandslijn met Israël ongeveer 50 kilometer ten zuidwesten van Damascus. Al-Sanamayn ligt circa 40 kilometer ten zuiden van de stad.
Rebellen zijn afgelopen week in het noordwesten een offensief begonnen onder leiding van de jihadistische organisatie Hayat Tahrir al-Sham. Ze hebben snel Aleppo ingenomen en donderdag trokken ze de stad Hama binnen. Ze bedreigen nu Homs, de derde stad van het land. Het leger meldt geen belangrijke verliezen en zegt zich te hergroeperen. Ook zouden legerleiders hebben besloten gevechten in grote steden te vermijden.
Daraa was in 2011 het 'epicentrum' van de opstand tegen Assad die is uitgemond in een bloedige burgeroorlog. Het regime van de familie Assad die in 2011 al ruim veertig jaar aan de macht was, leek in de burgeroorlog ten val te komen. Militaire steun uit Rusland, uit Iran en van de Libanese beweging Hezbollah voorkwamen een overwinning van de overwegend soennitische rebellen. Volgens bronnen bij Hezbollah zou de beweging 2000 extra strijders naar Syrië sturen. De Iraanse regering heeft berichten tegengesproken dat het land Iraanse diplomaten en adviseurs terugtrekt.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.
10 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.
18 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.
28 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De nationale defensieplannen van acht EU-lidstaten zijn goedgekeurd door de Europese Commissie, zo is donderdag bekendgemaakt. Het gaat om België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Kroatië, Cyprus, Portugal en Roemenië. Zij krijgen van de Europese Commissie geld om hun plannen uit te voeren. De Commissie noemt het besluit een "belangrijke mijlpaal in de Europese inspanningen om de veiligheid te versterken".
38 minuten geledenKYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.
59 minuten geledenREYKJAVIK (ANP) - De territoriale ambities van de Amerikaanse regering lijken ook IJsland zorgen te baren. De IJslandse regering heeft opheldering gevraagd over uitspraken van de beoogde nieuwe ambassadeur in de eilandstaat, schrijft nieuwssite Politico.
1 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda zijn na een chaotische verkiezingsdag alle stembussen gesloten. Veel stembureaus gingen pas uren later open dan gepland door problemen met stemmachines. De oppositie sprak van tevoren al van verkiezingsfraude en suggereerde dat de regering de vertraagde opening van stembureaus expres had veroorzaakt.
1 uur geleden