Syriërs protesteren in Den Haag tegen kabinetsplannen
DEN HAAG (ANP) - Enkele honderden Syriërs zijn zondagmiddag op de Lange Voorhout in Den Haag samengekomen om te protesteren tegen de plannen van het kabinet om delen van Syrië veilig te verklaren. Volgens de organisatie, Vrije Syriërs Nederland, is het absoluut niet veilig in Syrië zolang Bashar Assad daar aan de macht is. "Wij zijn geen gelukszoekers", zo klinkt het. "Terugkeren naar Syrië betekent terugkeren naar de hel."
De demonstranten zwaaien met vlaggen van de Syrische revolutie en er hangen borden met teksten als 'Zolang Assad nog regeert, is er geen Syriër die terugkeert' en 'Veilig is het niet met een dictator aan de top'. Een van de organisatoren stelt dat de meeste aanwezigen liever in Syrië waren gebleven. "Wij zijn hier niet gekomen om jullie huizen af te pakken. We hebben geen andere veilige plek om heen te gaan. Wanneer Assad weg is, gaan mensen terug naar hun eigen huis en familie."
Na de start op de Lange Voorhout is de menigte begonnen aan een mars richting de Laan van Reagan en Gorbatsjov, vlak bij station Den Haag Centraal. Ze worden daarbij begeleid door de politie, die zondagmiddag in groten getale op de been is in de Haagse binnenstad.
Onder anderen Tweede Kamerlid Anne-Marijke Podt (D66) en DENK-leider Stephan van Baarle spraken de demonstranten toe. De angst en woede van de betogers kunnen ze zich voorstellen. De politiek "mag haar ogen niet sluiten" voor de verhalen over wat in Syrië gaande is, zei Podt. Van Baarle verweet de regeringspartijen al eerder dat die "spelen met mensenlevens".
Het kabinet wil als het maar enigszins mogelijk is delen van Syrië als veilig aanmerken zodat het Syriërs kan terugsturen. Maar dat kan alleen als ambtenaren oordelen dat het inderdaad veilig is, tekende premier Dick Schoof vrijdag aan. Om mensen te kunnen uitzetten, zal Nederland ook weer contacten moeten aanknopen met het Syrische regime waarmee het alle betrekkingen heeft verbroken.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond twee mannen gearresteerd in Floradorp in Amsterdam-Noord. Het gaat om een 39-jarige man die vuurwerk naar de politie gooide en een jongen van 14 jaar die verdacht wordt van openlijke geweldpleging.
4 uur geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam is dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart, laat een woordvoerder van ProRail maandagavond weten. Verkeer moet daardoor omrijden.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Van de vijf verdachten die vorige week zijn aangehouden voor betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli, zijn er drie vrijgelaten. Een 19-jarige verdachte uit Amsterdam en een minderjarige verdachte uit Hoorn zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris en blijven veertien dagen langer in voorarrest. Dit meldt het Openbaar Ministerie.
12 uur geledenGENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat premier Rob Jetten volgend jaar een kind krijgt met zijn partner Nicolás Keenan is "hartstikke mooi nieuws", zegt de voorzitter van Stichting Meer dan Gewenst, Arnoud Breitbarth. Die organisatie zet zich in voor lhbti+'ers met een gezin of kinderwens. "We hopen dat draagmoederschap hierdoor wat bekender en normaler wordt."
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Bibliotheek Rotterdam toont tijdens de komende Erasmusweek een boek van de filosoof dat lange tijd verloren werd gewaand. Het gaat om La civilité puerile, een Franse bewerking van Erasmus' handboek over goede manieren voor kinderen. Het boekje uit 1609 maakt nu onderdeel uit van de Rotterdamse UNESCO-Erasmuscollectie.
15 uur geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam kampt weer met een storing. De brug is volgens ProRail sinds maandagochtend niet te gebruiken voor wegverkeer en ook scheepvaart kan niet onder de brug door. ProRail weet nog niet hoelang het herstel gaat duren.
15 uur geleden