Syrië in mei naar de stembus voor presidentsverkiezingen
DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Syrië houdt op 26 mei de tweede presidentsverkiezing sinds het begin van de burgeroorlog. De autocratische president Bashar al-Assad stelt dan naar verwachting een nieuwe ambtstermijn van zeven jaar veilig. Kandidaten die het tegen hem willen opnemen hebben vanaf maandag tien dagen de tijd om zich te melden, zei parlementsvoorzitter Hamouda Sabbagh.
Syriërs in het buitenland mogen ook stemmen. Ze kunnen op 20 maart terecht bij ambassades. Dat betekent overigens niet dat oppositiefiguren die naar het buitenland zijn gevlucht ook kunnen meedoen aan de verkiezingen. Kandidaten moeten tien jaar onafgebroken in Syrië hebben gewoond en de steun hebben van 35 leden van het parlement, dat wordt gedomineerd door de partij van Assad.
Dat de 55-jarige Assad dit jaar nog president zou zijn, leek enkele jaren geleden niet vanzelfsprekend. Zijn troepen verloren tijdens de burgeroorlog de controle over een groot deel van het Syrische grondgebied. Assad wist mede dankzij de steun van buitenlandse bondgenoten als Rusland en Iran uiteindelijk toch vast te houden aan de macht.
Het conflict heeft verwoestende gevolgen gehad voor Syrië. Er vielen honderdduizenden doden en miljoenen mensen zijn naar het buitenland gevlucht. Achterblijvers kregen niet alleen te maken met geweld, maar ook met een economische crisis. Het Syrische pond daalde sinds het begin van de burgeroorlog sterk in waarde en veel Syriërs hebben moeite om aan voldoende voedsel te komen.
Die economische problemen staan de herverkiezing van Assad naar verwachting niet in de weg. Zijn familie regeert al sinds 1971 over het land. Assad studeerde oogheelkunde in Londen, maar moest in 2000 zijn overleden vader opvolgen. Hij kreeg bij verkiezingen in 2007 97 procent van de stemmen en zeven jaar later 88 procent.
Meer uit Buitenland
ASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".
16 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn reactie voor de Verenigde Staten klaar op het eerder voorgelegde vredesplan van bemiddelende partijen. Op een later punt zal dat bekendgemaakt worden, zegt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De inlichtingenchef van de Iraanse Revolutionaire Garde, Majid Khademi, is omgekomen bij een Israëlische of Amerikaanse aanval. Dat meldt de Garde op Telegram. Ook staatsmedia melden zijn dood, die het gevolg zou zijn van een luchtaanval.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran is niet bereid weer scheepsverkeer toe te laten in de Straat van Hormuz in het kader van een tijdelijk staakt-het-vuren. Dat meldt een hoge Iraanse functionaris aan persbureau Reuters. Volgens Teheran ontbreekt het de VS aan bereidheid om tot een permanent bestand te komen, aldus de functionaris.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Pakistan heeft Iran en de Verenigde Staten een plan voor een einde aan de vijandelijkheden voorgelegd. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tweedelige plan zou bestaan uit een onmiddellijk staakt-het-vuren, gevolgd door een akkoord over duurzame vrede.
5 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De Artemis II-missie is weer een stap dichter bij haar ronde om de maan. Het Orion-ruimtevaartuig is tegen 06.45 Nederlandse tijd terechtgekomen in de zogenoemde invloedssfeer van de maan, waar de zwaartekracht van het hemellichaam zwaarder trekt aan de ruimtecapsule dan de aarde.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Volgens Iran zijn in de nacht van zondag op maandag doden gevallen bij verschillende luchtaanvallen op gebouwen waarin mensen woonden. Ook in de Israëlische stad Haifa kwamen mensen om, bij een Iraanse aanval. Daar zijn twee lichamen uit het puin gehaald van een flatgebouw dat was geraakt door een raket.
7 uur geleden