Syrië en China kondigen 'strategische samenwerking' aan
HANGZHOU (ANP/RTR) - De Syrische president Bashar al-Assad heeft in China een ontmoeting gehad met zijn ambtgenoot Xi Jinping. Assad hoopte in zijn eerste bezoek in bijna twintig jaar de banden aan te halen met Beijing en lijkt succes te hebben. Xi kondigde na het gesprek een nieuwe "strategische samenwerking" aan.
De Chinese president spreekt van een "belangrijke mijlpaal" in de geschiedenis van de betrekkingen tussen beide landen. Xi zegt dat China Syrië steunt in de strijd tegen buitenlandse bemoeienis en het land wil helpen bij de opbouw. Beijing wil de samenwerking versterken door middel van de Nieuwe Zijderoute, het grote Chinese infrastructuurproject dat officieel het Belt and Road Initiative heet. Maar waarnemers vragen zich af of er wel Chinese bedrijven zijn die staan te springen om te investeren in een onveilig land als Syrië.
Assad dankte de Chinese regering voor alles wat die voor Syrië gedaan heeft. Xi en Assad spraken elkaar in Hangzhou, een miljoenenstad ten zuidwesten van Shanghai waar de Syrische president zaterdag ook de opening van de Aziatische Spelen bijwoont.
Assad komt eigenlijk sinds de burgeroorlog van 2011 nauwelijks zijn land uit, maar maakt voor China nu een uitzondering. Hij bezocht sinds de start van de oorlog slechts vijf landen: Rusland, Iran, de Verenigde Arabische Emiraten, Oman en in mei nog Saudi-Arabië. Door het jarenlange conflict hebben veel steden en infrastructuur in Syrië grote schade opgelopen en Assad heeft geld nodig om het herstel te kunnen betalen. Xi zou juist de Chinese aanwezigheid in het Midden-Oosten willen uitbreiden en mogelijk kan de relatie met Syrië daarin een rol spelen.
Meer uit Buitenland
MONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.
8 minuten geledenLONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
7 uur geledenOVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".
8 uur geleden