Syrië en China kondigen 'strategische samenwerking' aan
HANGZHOU (ANP/RTR) - De Syrische president Bashar al-Assad heeft in China een ontmoeting gehad met zijn ambtgenoot Xi Jinping. Assad hoopte in zijn eerste bezoek in bijna twintig jaar de banden aan te halen met Beijing en lijkt succes te hebben. Xi kondigde na het gesprek een nieuwe "strategische samenwerking" aan.
De Chinese president spreekt van een "belangrijke mijlpaal" in de geschiedenis van de betrekkingen tussen beide landen. Xi zegt dat China Syrië steunt in de strijd tegen buitenlandse bemoeienis en het land wil helpen bij de opbouw. Beijing wil de samenwerking versterken door middel van de Nieuwe Zijderoute, het grote Chinese infrastructuurproject dat officieel het Belt and Road Initiative heet. Maar waarnemers vragen zich af of er wel Chinese bedrijven zijn die staan te springen om te investeren in een onveilig land als Syrië.
Assad dankte de Chinese regering voor alles wat die voor Syrië gedaan heeft. Xi en Assad spraken elkaar in Hangzhou, een miljoenenstad ten zuidwesten van Shanghai waar de Syrische president zaterdag ook de opening van de Aziatische Spelen bijwoont.
Assad komt eigenlijk sinds de burgeroorlog van 2011 nauwelijks zijn land uit, maar maakt voor China nu een uitzondering. Hij bezocht sinds de start van de oorlog slechts vijf landen: Rusland, Iran, de Verenigde Arabische Emiraten, Oman en in mei nog Saudi-Arabië. Door het jarenlange conflict hebben veel steden en infrastructuur in Syrië grote schade opgelopen en Assad heeft geld nodig om het herstel te kunnen betalen. Xi zou juist de Chinese aanwezigheid in het Midden-Oosten willen uitbreiden en mogelijk kan de relatie met Syrië daarin een rol spelen.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een week van rouw afgekondigd voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval die leidde tot de gevangenneming en wegvoering van president Nicolás Maduro.
6 uur geledenBOSTON (ANP/AFP) - De 48-jarige man die zichzelf een "beest" noemde en verantwoordelijk was voor een massale schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown University bekende zijn misdaden in een video die hij na de schietpartij maakte. Dat meldt het ministerie van Justitie. In de video gaf hij geen motief voor zijn daden. Ook toonde hij geen berouw over zijn daden.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten gesanctioneerde olie over aan de Verenigde Staten. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. De Venezolaanse "interim-autoriteiten" zouden akkoord zijn met de overdracht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump onderzoekt hoe hij de controle over Groenland kan verkrijgen en het gebruik van het Amerikaanse leger is "altijd een optie", aldus het Witte Huis. Woordvoerster Karoline Leavitt zei dat "de verwerving van Groenland een prioriteit is voor onze nationale veiligheid".
8 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft in een tv-toespraak benadrukt dat het land niet wordt bestuurd door een "buitenlandse partij". Volgens Rodríguez wordt het land bestuurd "door de Venezolaanse overheid en door niemand anders". Ook noemde Rodríguez het aanhouden van president Nicolás Maduro door de VS afgelopen weekend opnieuw "absoluut illegaal" en een "schending van het internationaal recht".
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Oekraïne hebben een principeovereenkomst getekend voor troepeninzet in Oekraïne na afloop van de oorlog in dat land. Dat gebeurde na afloop van een bijeenkomst van de Coalitie van Bereidwilligen in Parijs, waar werd onderhandeld over het toezicht op een mogelijke vrede in Oekraïne. De vredesmacht moet gaan bestaan uit militairen uit verschillende landen.
12 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij afgelopen weekend president Nicolás Maduro werd gevangengenomen, zijn 55 militairen om het leven gekomen. Dat melden Cuba en Venezuela in een gezamenlijke telling. Eerder zei dat laatste land al dat 32 Cubanen waren omgekomen. Zij zouden op verzoek van Caracas in Venezuela zijn geweest.
14 uur geleden