Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Syrië eist einde van Amerikaanse bezetting Syrisch grondgebied

Syrië eist einde van Amerikaanse bezetting Syrisch grondgebied

DAMASCUS/BAGDAD (ANP/AFP) - De Syrische regering heeft beklemtoond dat de Amerikaanse bezetting van delen van het land niet langer kan doorgaan. Het is een reactie op een reeks luchtaanvallen die de VS in de regio hebben uitgevoerd. Daarbij zijn volgens Damascus "burgers en militairen gedood en is aanzienlijke schade toegebracht aan particuliere en publieke eigendommen". Het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten olie op het vuur gooien van de conflicten in de regio.

Sinds de strijd tegen het 'kalifaat' van de terreurbeweging Islamitische Staat zijn er Amerikaanse troepen op Syrisch grondgebied, onder meer in de Koerden gedomineerde noordelijke regio's. In het oosten is bij de plaats Al-Shaddadi en in het zuiden in Al-Tanf, vlak bij de Iraakse en de Jordaanse grens, zijn Amerikaanse bases gevestigd. Die worden vaak bestookt door onder meer Iraakse groepen die steun krijgen van Iran.

De VS hebben tientallen plekken gebombardeerd in Irak en Syrië waar ze de pro-Iraanse strijders vermoeden. Aanleiding was de dood van drie Amerikaanse militairen bij een aanval op een kleine basis afgelopen week vlak over de Syrische grens in Jordanië.

Blinken weer naar Midden-Oosten

De Iraakse autoriteiten hebben zaterdag melding gemaakt van zestien doden, onder wie burgers. Ze noemen de Amerikaanse bewering dat de VS ze voor de luchtaanvallen op de hoogte hebben gesteld "leugens". De luchtaanvallen brengen volgens Bagdad de veiligheid in heel Irak in gevaar. Buurland Iran vindt dat de aanvallen het internationaal recht schenden en de hele regio met nog meer spanning en instabiliteit opzadelen.

De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken reist zondag naar het Midden-Oosten. Het is zijn vijfde bezoek aan de regio sinds 7 oktober. Toen vielen strijders van de Palestijnse beweging Hamas en andere groepen Israëlisch grondgebied aan rond de al sinds 2007 vrijwel afgegrendelde Gazastrook. Ze richtten een bloedbad aan en namen gijzelaars mee naar de strook. Israël bombardeert sindsdien de dichtbevolkte Gazastrook en heeft grote delen van het noorden verwoest en ingenomen. De tweede stad van de Gazastrook, Khan Younis is omsingeld en ligt onder vuur.

Meer uit Buitenland

Belgisch parlement keurt omstreden wet goed na lang debat

BRUSSEL (ANP) - Het Belgische parlement heeft een omstreden wet goedgekeurd na een fel debat dat de hele nacht heeft geduurd. De wet maakt het mogelijk woningen binnen te gaan van mensen zonder verblijfsrecht en hen te arresteren.

11 minuten geleden
Oud-premier Maleisië mag straf thuis uitzitten

KUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - De oud-premier van Maleisië, Najib Razak, mag de rest van zijn gevangenisstraf thuis onder huisarrest uitzitten. De 73-jarige Najib kreeg een koninklijk pardon en moest een boete betalen om aan de voorwaarden te voldoen. Dat is inmiddels gebeurd en hij is onderweg naar huis, laat zijn advocaat weten.

34 minuten geleden
Paus onderweg naar Zuid-Amerika voor rondreis

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV is onderweg naar Zuid-Amerika voor zijn bezoek aan Uruguay, Argentinië en Peru. De reis vindt plaats drie weken na zijn longkankeroperatie. Het Vaticaan liet deze week weten dat hij volledig hersteld is en er geen speciale voorzorgsmaatregelen worden getroffen.

58 minuten geleden
Rechter blokkeert tijdelijk begin bouw van Trumps triomfboog

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een nationale rechter heeft tijdelijk het begin van de bouw van een 76 meter hoge triomfboog in de Amerikaanse hoofdstad Washington geblokkeerd. De beslissing van de rechter kwam vrijwel direct nadat een federale commissie groen licht had gegeven voor de bouw van het monument. De triomfboog is een idee van president Donald Trump.

2 uur geleden
Trump maakt nationaal monument van Oval Office

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het Oval Office, de presidentiële werkkamer in het Witte Huis, tot nationaal monument verklaard. Daartoe zette hij donderdag zijn handtekening. Trump wil zo vermijden dat zijn opvolgers de wijzigingen die hij aanbracht in het kantoor weer ongedaan kunnen maken. Hij liet er onder meer de muren met bladgoud decoreren.

5 uur geleden
Aankomend gouverneur Texas wil wetten om datacenters in te perken

AUSTIN (ANP) - De aankomende gouverneur van de Amerikaanse staat Texas, de Democraat Gina Hinojosa, wil dat de staat zijn coulante houding tegen datacenters laat varen zolang er geen maatregelen zijn getroffen om de inwoners van Texas te beschermen. Dat zei ze in een interview met CNN.

5 uur geleden
Hegseth wacht mogelijk volgende week afzettingsprocedure in Huis

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Thomas Massie, een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft tegen persbureau Bloomberg gezegd dat hij "absoluut" een voorstel tot afzetting indient tegen minister van Defensie Pete Hegseth zodra het Huis volgende week weer bijeenkomt. Om zo'n procedure te starten is een gewone meerderheid in het Huis genoeg.

7 uur geleden