Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Syrië eist einde van Amerikaanse bezetting Syrisch grondgebied

Syrië eist einde van Amerikaanse bezetting Syrisch grondgebied

DAMASCUS/BAGDAD (ANP/AFP) - De Syrische regering heeft beklemtoond dat de Amerikaanse bezetting van delen van het land niet langer kan doorgaan. Het is een reactie op een reeks luchtaanvallen die de VS in de regio hebben uitgevoerd. Daarbij zijn volgens Damascus "burgers en militairen gedood en is aanzienlijke schade toegebracht aan particuliere en publieke eigendommen". Het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten olie op het vuur gooien van de conflicten in de regio.

Sinds de strijd tegen het 'kalifaat' van de terreurbeweging Islamitische Staat zijn er Amerikaanse troepen op Syrisch grondgebied, onder meer in de Koerden gedomineerde noordelijke regio's. In het oosten is bij de plaats Al-Shaddadi en in het zuiden in Al-Tanf, vlak bij de Iraakse en de Jordaanse grens, zijn Amerikaanse bases gevestigd. Die worden vaak bestookt door onder meer Iraakse groepen die steun krijgen van Iran.

De VS hebben tientallen plekken gebombardeerd in Irak en Syrië waar ze de pro-Iraanse strijders vermoeden. Aanleiding was de dood van drie Amerikaanse militairen bij een aanval op een kleine basis afgelopen week vlak over de Syrische grens in Jordanië.

Blinken weer naar Midden-Oosten

De Iraakse autoriteiten hebben zaterdag melding gemaakt van zestien doden, onder wie burgers. Ze noemen de Amerikaanse bewering dat de VS ze voor de luchtaanvallen op de hoogte hebben gesteld "leugens". De luchtaanvallen brengen volgens Bagdad de veiligheid in heel Irak in gevaar. Buurland Iran vindt dat de aanvallen het internationaal recht schenden en de hele regio met nog meer spanning en instabiliteit opzadelen.

De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken reist zondag naar het Midden-Oosten. Het is zijn vijfde bezoek aan de regio sinds 7 oktober. Toen vielen strijders van de Palestijnse beweging Hamas en andere groepen Israëlisch grondgebied aan rond de al sinds 2007 vrijwel afgegrendelde Gazastrook. Ze richtten een bloedbad aan en namen gijzelaars mee naar de strook. Israël bombardeert sindsdien de dichtbevolkte Gazastrook en heeft grote delen van het noorden verwoest en ingenomen. De tweede stad van de Gazastrook, Khan Younis is omsingeld en ligt onder vuur.

Meer uit Buitenland

Komende dagen opnieuw hoge temperaturen in Frankrijk en Spanje

PARIJS/MADRID (ANP) - Het wordt de komende dagen opnieuw erg warm in Frankrijk en Spanje. Dat meldt Weeronline. De weersvoorspellingen geven aan dat het in Frankrijk en Spanje ongeveer 40 graden kan worden. Daardoor blijft het droog en warm in de landen die getroffen zijn door grote natuurbranden.

7 minuten geleden
Tsjaad begint procedure voor vertrek uit Internationaal Strafhof

N'DJAMENA (ANP/AFP) - Tsjaad zegt zich terug te trekken uit het Internationaal Strafhof (ICC). Volgens het Afrikaanse land is het hof weinig effectief en is er bovendien geen evenredige aandacht voor alle werelddelen. Het strafhof in Den Haag houdt zich onder meer bezig met vervolging van oorlogsmisdaden.

13 minuten geleden
Merz belooft maatregelen na aanslag in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De aanslag bij de Pride in Berlijn mag volgens de Duitse bondskanselier Friedrich Merz niet zonder gevolgen blijven. "Alleen woorden zijn niet genoeg", zei de regeringschef twee dagen nadat in de hoofdstad werd ingereden op een menigte.

19 minuten geleden
Verdachte opgepakt na steekpartij met drie gewonden in Parijs

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Parijse politie heeft een verdachte aangehouden voor een steekpartij waarbij drie vrouwen gewond raakten. Twee slachtoffers liepen ernstige verwondingen op.

28 minuten geleden
Dodelijk slachtoffer Pride-aanslag Berlijn kwam uit Polen

BERLIJN (ANP/DPA) - De vrouw die om het leven kwam bij de aanslag tijdens de Pride in Berlijn, kwam uit Polen. Dat heeft de burgemeester van Berlijn, Kai Wegner, bekendgemaakt. Ze bezocht de stad met haar dochter.

34 minuten geleden
Berlijnse Pride na aanslag: we laten ons niet verdelen

BERLIJN (ANP) - De Berlijnse Pride heeft bedroefd en strijdvaardig gereageerd op de aanslag van afgelopen weekend. "Achter dit soort geweld zit de poging om onze samenleving te verdelen en mensen tegen elkaar op te zetten", staat in een verklaring van de Berlijnse Christopher Street Day, de naam die in Duitsland wordt gebruikt voor Pride-bijeenkomsten. "Dat zullen we niet toelaten. We blijven ons uitspreken, we laten ons niet wegdrukken. Liefde is sterker dan haat."

1 uur geleden
Bodyworlds-oprichter Gunther von Hagens (81) overleden

HEIDELBERG (ANP/DPA) - De Duitse anatoom Gunther von Hagens is overleden op 81-jarige leeftijd. Von Hagens maakte naam als uitvinder van de zogenoemde plastinatie, een conserveringstechniek waarbij bijvoorbeeld lichaamsdelen praktisch onbeperkt goed blijven, door ze te plastificeren. De techniek vormde de basis voor de Bodyworlds-exposities waarvan hij vervolgens aan de wieg stond. Von Hagens overleed aan een hersenbloeding, meldt Bild.

2 uur geleden