Syrië eist einde van Amerikaanse bezetting Syrisch grondgebied
DAMASCUS/BAGDAD (ANP/AFP) - De Syrische regering heeft beklemtoond dat de Amerikaanse bezetting van delen van het land niet langer kan doorgaan. Het is een reactie op een reeks luchtaanvallen die de VS in de regio hebben uitgevoerd. Daarbij zijn volgens Damascus "burgers en militairen gedood en is aanzienlijke schade toegebracht aan particuliere en publieke eigendommen". Het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten olie op het vuur gooien van de conflicten in de regio.
Sinds de strijd tegen het 'kalifaat' van de terreurbeweging Islamitische Staat zijn er Amerikaanse troepen op Syrisch grondgebied, onder meer in de Koerden gedomineerde noordelijke regio's. In het oosten is bij de plaats Al-Shaddadi en in het zuiden in Al-Tanf, vlak bij de Iraakse en de Jordaanse grens, zijn Amerikaanse bases gevestigd. Die worden vaak bestookt door onder meer Iraakse groepen die steun krijgen van Iran.
De VS hebben tientallen plekken gebombardeerd in Irak en Syrië waar ze de pro-Iraanse strijders vermoeden. Aanleiding was de dood van drie Amerikaanse militairen bij een aanval op een kleine basis afgelopen week vlak over de Syrische grens in Jordanië.
Blinken weer naar Midden-Oosten
De Iraakse autoriteiten hebben zaterdag melding gemaakt van zestien doden, onder wie burgers. Ze noemen de Amerikaanse bewering dat de VS ze voor de luchtaanvallen op de hoogte hebben gesteld "leugens". De luchtaanvallen brengen volgens Bagdad de veiligheid in heel Irak in gevaar. Buurland Iran vindt dat de aanvallen het internationaal recht schenden en de hele regio met nog meer spanning en instabiliteit opzadelen.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken reist zondag naar het Midden-Oosten. Het is zijn vijfde bezoek aan de regio sinds 7 oktober. Toen vielen strijders van de Palestijnse beweging Hamas en andere groepen Israëlisch grondgebied aan rond de al sinds 2007 vrijwel afgegrendelde Gazastrook. Ze richtten een bloedbad aan en namen gijzelaars mee naar de strook. Israël bombardeert sindsdien de dichtbevolkte Gazastrook en heeft grote delen van het noorden verwoest en ingenomen. De tweede stad van de Gazastrook, Khan Younis is omsingeld en ligt onder vuur.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.
5 uur geleden