Syrië eist einde van Amerikaanse bezetting Syrisch grondgebied
DAMASCUS/BAGDAD (ANP/AFP) - De Syrische regering heeft beklemtoond dat de Amerikaanse bezetting van delen van het land niet langer kan doorgaan. Het is een reactie op een reeks luchtaanvallen die de VS in de regio hebben uitgevoerd. Daarbij zijn volgens Damascus "burgers en militairen gedood en is aanzienlijke schade toegebracht aan particuliere en publieke eigendommen". Het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten olie op het vuur gooien van de conflicten in de regio.
Sinds de strijd tegen het 'kalifaat' van de terreurbeweging Islamitische Staat zijn er Amerikaanse troepen op Syrisch grondgebied, onder meer in de Koerden gedomineerde noordelijke regio's. In het oosten is bij de plaats Al-Shaddadi en in het zuiden in Al-Tanf, vlak bij de Iraakse en de Jordaanse grens, zijn Amerikaanse bases gevestigd. Die worden vaak bestookt door onder meer Iraakse groepen die steun krijgen van Iran.
De VS hebben tientallen plekken gebombardeerd in Irak en Syrië waar ze de pro-Iraanse strijders vermoeden. Aanleiding was de dood van drie Amerikaanse militairen bij een aanval op een kleine basis afgelopen week vlak over de Syrische grens in Jordanië.
Blinken weer naar Midden-Oosten
De Iraakse autoriteiten hebben zaterdag melding gemaakt van zestien doden, onder wie burgers. Ze noemen de Amerikaanse bewering dat de VS ze voor de luchtaanvallen op de hoogte hebben gesteld "leugens". De luchtaanvallen brengen volgens Bagdad de veiligheid in heel Irak in gevaar. Buurland Iran vindt dat de aanvallen het internationaal recht schenden en de hele regio met nog meer spanning en instabiliteit opzadelen.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken reist zondag naar het Midden-Oosten. Het is zijn vijfde bezoek aan de regio sinds 7 oktober. Toen vielen strijders van de Palestijnse beweging Hamas en andere groepen Israëlisch grondgebied aan rond de al sinds 2007 vrijwel afgegrendelde Gazastrook. Ze richtten een bloedbad aan en namen gijzelaars mee naar de strook. Israël bombardeert sindsdien de dichtbevolkte Gazastrook en heeft grote delen van het noorden verwoest en ingenomen. De tweede stad van de Gazastrook, Khan Younis is omsingeld en ligt onder vuur.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Peter Magyar heeft schaaklegende Judit Polgár voorgedragen als de volgende president van Hongarije. Volgens hem heeft het land behoefte aan een staatshoofd "waar elke Hongaar trots op kan zijn" nadat Tamás Sulyok zaterdag aftrad.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen meer gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten nu het conflict met Iran escaleert. Dat melden diverse Amerikaanse media, waaronder de Wall Street Journal en The New York Times.
5 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - Canada laat tijdelijk geen buitenlandse reizigers toe die in de afgelopen 21 dagen in de Democratische Republiek Congo zijn geweest. Dit heeft de regering zondag bekendgemaakt. De voorzorgsmaatregel wordt maandag van kracht als het in Nederland 06.00 uur is.
6 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - Vanuit Iran zijn raketten afgevuurd richting de Jordaanse havenstad Aqaba. De Israëlische en Jordaanse strijdkrachten zouden projectielen hebben onderschept. De Jordaanse strijdkrachten zeggen dat ze drie raketten hebben neergehaald en dat één in een afgelegen gebied terechtkwam. Er zijn geen slachtoffers gevallen en er is geen schade. In Aqaba en in het een paar kilometer verderop gelegen Israëlische Eilat zijn knallen gehoord.
9 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR) - Koeweit heeft opnieuw melding gemaakt van luchtaanvallen die de installaties hebben getroffen voor het ontzilten van zeewater en voor het opwekken van energie. Het ministerie van Energie en Water van Koeweit zegt dat het gaat om dezelfde installaties die vrijdag doelwit waren van aanvallen. Er is brand uitgebroken.
10 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft aanvallen uitgevoerd op Russische oliefaciliteiten, als reactie op de zware Russische raket- en droneaanvallen in de nacht van zaterdag op zondag. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X.
10 uur geledenBANDAR ABBAS/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Twee schepen hebben volgens de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) een ongeluk gehad op "de zuidelijke route" door de Straat van Hormuz. Vier vaartuigen zouden ondanks waarschuwingen van Iran over die route hebben willen varen, wat tot het ongeluk leidde. De andere twee hebben het opgegeven.
11 uur geleden