Sydney na vier maanden weer uit lockdown
SYDNEY (ANP) - Cafés, sportscholen en restaurants in Sydney openden maandag na bijna vier maanden lockdown eindelijk weer hun deuren, zij het alleen voor gevaccineerde klanten. Sommige kroegen in de grootste stad van Australië gingen zelfs één minuut na middernacht direct al open. Vrienden en familieleden kwamen er samen voor een nachtelijk biertje, zo bleek uit reportages op de Australische televisie en uit foto's en video's op sociale media.
Sydney kondigde de lockdown vier maanden geleden af vanwege een uitbraak met de extra besmettelijke Delta-variant van het coronavirus. Maar omdat inmiddels 74 procent van de bevolking boven de 16 jaar volledig is gevaccineerd, zijn de maatregelen nu versoepeld.
"Ik zie het als een dag van vrijheid, een vrijheidsdag", zei premier Dominic Perrottet van New South Wales, de deelstaat waarin Sydney ligt. "We leiden de natie uit deze pandemie, maar het zal een uitdaging zijn." Hij waarschuwde dat het aantal infecties in de stad door de heropening zal stijgen.
Nu nog volledig coronavrije deelstaten als Western Australia en Queensland kijken intussen met enige zorg toe. In Queensland, dat grenst aan News South Wales, is bijvoorbeeld nog maar 52 procent van de bevolking boven de 16 jaar volledig gevaccineerd. De deelstaat hanteert een strategie waarbij totale uitbanning van het virus het doel is, via snelle en frequente lockdowns bij elke besmetting.
New South Wales hoopt eind deze maand 80 procent van zijn bevolking volledig te hebben ingeënt. Tegen die tijd zullen de regels nog verder worden versoepeld en zullen bijvoorbeeld ook nachtclubs weer open mogen. Wie niet is gevaccineerd dient in Sydney echter nog tot 1 december thuis te blijven.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Iran heeft onder druk van de Amerikaanse president Donald Trump 800 executies opgeschort, meldt het Witte Huis. Trump waarschuwde Iran eerder voor "ernstige gevolgen" als het regime zou doorgaan met het doden van demonstranten.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd eventuele plannen voor een Amerikaanse aanval op Iran uit te stellen. Dat bericht de krant The New York Times, die zich baseert op informatie van een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een initiatief gepresenteerd om premies voor zorgverzekeringen en medicijnprijzen omlaag te krijgen. Het Witte Huis spreekt in een toelichting over een "uitgebreid plan", maar details over de financiering en uitvoering ontbreken nog.
1 uur geledenDEIR AL-BALAH (ANP/RTR) - Door twee Israëlische luchtaanvallen op de stad Deir al-Balah in Gaza zijn volgens gezondheidsfunctionarissen zeven mensen omgekomen. Onder de doden is een hooggeplaatst lid van de gewapende tak van Hamas, meldt een bron binnen de militante beweging.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.
2 uur geleden