Sydney na vier maanden weer uit lockdown
SYDNEY (ANP) - Cafés, sportscholen en restaurants in Sydney openden maandag na bijna vier maanden lockdown eindelijk weer hun deuren, zij het alleen voor gevaccineerde klanten. Sommige kroegen in de grootste stad van Australië gingen zelfs één minuut na middernacht direct al open. Vrienden en familieleden kwamen er samen voor een nachtelijk biertje, zo bleek uit reportages op de Australische televisie en uit foto's en video's op sociale media.
Sydney kondigde de lockdown vier maanden geleden af vanwege een uitbraak met de extra besmettelijke Delta-variant van het coronavirus. Maar omdat inmiddels 74 procent van de bevolking boven de 16 jaar volledig is gevaccineerd, zijn de maatregelen nu versoepeld.
"Ik zie het als een dag van vrijheid, een vrijheidsdag", zei premier Dominic Perrottet van New South Wales, de deelstaat waarin Sydney ligt. "We leiden de natie uit deze pandemie, maar het zal een uitdaging zijn." Hij waarschuwde dat het aantal infecties in de stad door de heropening zal stijgen.
Nu nog volledig coronavrije deelstaten als Western Australia en Queensland kijken intussen met enige zorg toe. In Queensland, dat grenst aan News South Wales, is bijvoorbeeld nog maar 52 procent van de bevolking boven de 16 jaar volledig gevaccineerd. De deelstaat hanteert een strategie waarbij totale uitbanning van het virus het doel is, via snelle en frequente lockdowns bij elke besmetting.
New South Wales hoopt eind deze maand 80 procent van zijn bevolking volledig te hebben ingeënt. Tegen die tijd zullen de regels nog verder worden versoepeld en zullen bijvoorbeeld ook nachtclubs weer open mogen. Wie niet is gevaccineerd dient in Sydney echter nog tot 1 december thuis te blijven.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.
14 minuten geledenMINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
3 uur geledenLINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.
3 uur geleden