
Surinamer Ramdin gaat Organisatie van Amerikaanse Staten leiden
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse minister van Buitenlandse Zaken Albert Ramdin (66) is in Washington gekozen tot secretaris-generaal van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), een bundeling van 34 landen in Zuid- en Noord-Amerika. Het is voor het eerst dat een land uit het Caribisch gebied de organisatie leidt. Ook is het voor het eerst een niet-Spaanstalig land.
Ramdin werd unaniem gekozen nadat Paraguay zijn tegenkandidaat Ruben Ramirez Lescano had teruggetrokken. De Surinamer kreeg steun van de veertien landen van de Caribische Gemeenschap CARICOM. Andere Zuid-Amerikaanse landen sloten zich daarbij aan.
Ramdin voltooide zijn studie sociale geografie aan de Universiteit van Amsterdam en heeft ruime ervaring als diplomaat. Hij was van 2005 tot 2015 assistent-secretaris-generaal bij de OAS en is sinds 2020 buitenlandminister in de regering van president Chan Santokhi. Hij wil zich inzetten voor politieke stabiliteit en regionale veiligheid "via een proces van inclusiviteit en eenheid".
Surinaamse inheemsen wonnen drie rechtszaken tegen de staat bij het onafhankelijke mensenrechtenhof van de OAS, maar hun rechten en bescherming zijn niet gegarandeerd, schreef de Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname (VIDS) onlangs aan de OAS. De VIDS stelt dat Suriname als enige land op het westelijk halfrond de collectieve rechten van inheemse volken niet erkent en dringt erop aan "om met hernieuwde vastberadenheid te werken aan het respecteren en promoten van de mensenrechten van de inheemse volken van Amerika".
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Brazilië heeft een verzoek ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël. Die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag door het optreden van de krijgsmacht in de Gazastrook.
6 uur geledenBERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Europese landen reageren boos op de door Estland gemelde schending van het luchtruim van twaalf minuten door drie Russische gevechtsvliegtuigen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul noemde het "onacceptabel" en zei dat de NAVO klaar is om zichzelf te verdedigen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Estland grijpt, net als Polen vorige week, naar een weinig gebruikt NAVO-artikel voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische gevechtsvliegtuigen zo bespreken. Vorige week deed Polen hetzelfde nadat Russische drones het land waren binnengevlogen.
7 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse kustwacht heeft gemeld dat er boven de Oostzee, boven een Pools booreiland, vrijdag twee Russische gevechtsvliegtuigen hebben gevlogen. Die deden dat laag door een 'veiligheidszone' heen die voor het platform van de onderneming Petrobaltic was uitgeroepen.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat hij met een strategie komt om "geleide wapens" te gaan exporteren, voornamelijk naar Europese landen en de VS. Hij zei dat een programma voor de uitvoer van wapens Oekraïne meer inkomsten biedt en geld vrijmaakt voor het kopen van de drones die het nodig heeft voor de verdediging van het luchtruim.
7 uur geledenTORONTO (ANP) - De Canadese overheid weigert de Noord-Ierse rapgroep Kneecap toegang tot het land omdat de groep "openlijk steun betuigt aan terroristische organisaties". Dat maakte het Canadese parlementslid en parlementair secretaris voor misdaadbestrijding Vince Gasparro vrijdag bekend in een video op X.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Volgens Iran is er nog tijd om te voorkomen dat het land weer komt te lijden onder internationale sancties. De VN-Veiligheidsraad stemde vrijdag tegen een voorstel om die strafmaatregelen te schrappen, waardoor die in principe aan het eind van deze maand ingaan. Maar de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir Saeid Iravani, zegt dat er nog een kans is om een deal te sluiten.
7 uur geleden