Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Suriname maandag naar de stembus voor parlementsverkiezingen

Suriname maandag naar de stembus voor parlementsverkiezingen

PARAMARIBO (ANP) - Na weken van intensieve campagnes is het maandag aan de Surinaamse kiezer. Die dag mogen ruim 380.000 Surinamers van achttien jaar en ouder hun stem uitbrengen voor een nieuw parlement en lokale besturen.

De Surinamers hebben de keus uit zeventien partijen, waarvan de NDP van president Desi Bouterse op dit moment de grootste is. Daarna volgen de grotere oppositiepartijen zoals de VHP met Chan Santokhi als leider, de ABOP van Ronnie Brunswijk en de NPS onder leiding van Gregory Rusland.

In 2010 en 2015 lagen de opkomstpercentages van de verkiezingen rond de 75 procent. Ook nu is de verwachting dat de opkomst goed zal zijn, mogelijk zelfs hoger dan de afgelopen keren. De economische situatie van het land is erg slecht, vele Surinamers voelen dat in hun portemonnee. Een peiling van 20 mei van onderzoeksbureau IDOS voorspelt dat de NDP van Desi Bouterse naar de oppositiebanken zal worden verwezen.

Suriname is het eerste land in het Caribisch gebied waar verkiezingen plaatsvinden onder Covid-regels. Maatregelen zoals het desinfecteren van stempotloden en deurklinken zijn nieuw en ook moeten mensen voldoende afstand houden. Mondkapjes zijn niet verplicht; stemmers bepalen zelf of ze dat nodig vinden. Mensen die vanwege Covid in quarantaine zitten, krijgen via een mobiel stembureau toch de kans om te stemmen.

Tot opluchting van de oppositie heeft president Bouterse het uitgaansverbod op zondag- en maandagavond opgeheven. Hierdoor zal er genoeg tijd zijn voor de voorbereidingen en het tellen van de stemmen. Ondanks vliegbeperkingen wegens het coronavirus konden er toch buitenlandse verkiezingswaarnemers naar Suriname komen. Het gaat om vertegenwoordigers van de Organisatie van Amerikaanse Staten, de Caribische Gemeenschap (CARICOM) en de ambassades van de VS, Brazilië, Frankrijk, Indonesië, India en Venezuela.

Meer uit Buitenland

Luchtvaartautoriteit VS waarschuwt piloten boven Mexico

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit Federal Aviation Administration (FAA) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen om boven Mexico en Midden-Amerika "voorzichtig" te zijn vanwege "militaire activiteiten". De waarschuwing geldt ook boven landen als Colombia, Panama en Ecuador en is tot halverwege maart van kracht.

4 minuten geleden
Media: Justitie VS begint strafrechtelijk onderzoek naar Tim Walz

WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.

3 uur geleden
Sigrid Kaag lid van nieuwe ondersteunende raad voor Gaza

WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.

3 uur geleden
Rubio, Witkoff, Kushner en Blair in vredesraad voor Gaza

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.

3 uur geleden
Syrië erkent het Koerdisch als nationale taal

ALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.

5 uur geleden
Venezuela stelt dodental bij na Amerikaanse aanval

CARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.

6 uur geleden
Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

11 uur geleden