Suriname houdt adem in voor verkiezingen
PARAMARIBO (ANP) - In Suriname loopt de spanning op in aanloop naar de verkiezingen van zondag. Er zijn internationale en lokale waarnemers, maar de oppositie vreest voor fraude. De politieke partijen hielden vrijdagavond hun laatste massameetings en kleinere bijeenkomsten die te volgen waren via radio, tv en sociale media.
"The sheriff will be back in town", lachte een zelfverzekerde president Chan Santokhi vrijdagavond in het afgeladen centrum van zijn Vooruitstrevende Hervormingspartij VHP. Hij verwees naar de bijnaam die hij als politiecommissaris kreeg van Desi Bouterse, de ex-president die eind vorig jaar als voortvluchtige overleed.
"Wij gaan het land opnieuw aan God opdragen", riep Bouterses opvolger Jennifer Simons diezelfde avond op de drukke slotvergadering van de Nationale Democratische Partij. "We hebben veel fouten gemaakt, er is van alles gebeurd. En we hebben gezien wat er kan gebeuren als er mensen aan de macht zijn die geen naastenliefde kennen."
Uitdagingen
De voorbereidingen voor de verkiezingen zijn op schema, zegt onderminister Maurits Hassankhan vrijdagmiddag. "Een hels karwei", want vanwege zware regens waren niet alle start- en landingsbanen in het land bruikbaar. Alle stembureaus buiten het kustgebied hebben hun materiaal inmiddels ontvangen per vliegtuig, helikopter, boot of bus.
Er waren meer uitdagingen. Zo kwamen er eerder deze maand onverwacht afzeggingen van honderden opgeleide en getoetste stembureaumedewerkers die in Paramaribo dienst zouden doen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken vond en trainde op tijd vervangers. De oppositie roept vanwege "deze en andere misstanden" op tot alertheid.
Meer uit Buitenland
HEBRON (ANP/AFP) - Israël heeft inmiddels meer dan 3000 Palestijnen verdreven uit Hebron, meldt het stadsbestuur. De Israëlische krijgsmacht (IDF) begon vrijdag met een omvangrijke operatie in Hebron, de grootste stad op de bezette Westelijke Jordaanoever.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - In Zweden is een nieuwe poging om een coalitie te vormen mislukt. Partijleider Elisabeth Thand Ringqvist van de Centrumpartij ziet onvoldoende steun voor de vorming van een centrumregering.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland staat open voor meer korte humanitaire wapenstilstanden langs de frontlinie, zei Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov tegen verslaggevers. Hij verwijst naar het humanitaire bestand dat naar verwachting in de nacht van maandag op dinsdag ingaat rond de stad Olesjky. Maar Rusland zegt het offensief tegen Oekraïne niet te zullen afremmen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Andy Burnham hoopt dat zijn land uiteindelijk weer toetreedt tot de Europese Unie. "Ik denk niet dat het is gelopen zoals mensen zeiden dat het zou gaan", zei hij tijdens een interview met ITV over de Brexit.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De avondklok in Frankrijk blijft de komende dagen van kracht, meldt de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Deze geldt op verschillende plekken vanwege de onrust in het land. Volgens de minister kunnen burgemeesters zelf bepalen of ze van de mogelijkheid gebruik willen maken. Zo geldt er al dagen een avondklok in delen van Parijs.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bij de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op meer zichtbare steun voor zijn campagne in aanloop naar de parlementsverkiezingen van dinsdag. Dat schrijft nieuwssite Axios, die zich baseert op anonieme bronnen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen heeft opgetogen gereageerd op de verkiezingsoverwinning van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva. "De democratie en het multilateralisme hebben gewonnen in Brazilië", schreef ze in een bericht op X.
6 uur geleden