Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Suriname herdenkt afschaffing slavernij met Keti Koti

Suriname herdenkt afschaffing slavernij met Keti Koti

PARAMARIBO (ANP) - De afschaffing van de slavernij wordt in Suriname herdacht met Keti Koti, een nationale feestdag. Door het hele land zijn plechtigheden, herdenkingen, bijeenkomsten en ceremonies. De nationale herdenking, bij het beroemde standbeeld van Kwakoe, wordt bijgewoond door vicepremier Wopke Hoekstra.

Naast de aandacht voor het onrecht en het geweld dat de tot slaaf gemaakten is aangedaan, wordt met Keti Koti ook veel aandacht besteed aan de culturele identiteit van Afro-Surinamers. Die komt bijvoorbeeld tot uiting in liederen en ceremonies om de voorouders te herdenken en bedanken, maar ook in lezingen, discussies en exposities over klederdracht, literatuur en de economische doorwerking van het slavernijverleden.

Op het officiële programma staan in Paramaribo naast de herdenking bij het beeld van Kwakoe, dat geen historische figuur uitbeeldt maar symbolisch is, ook een herdenkingsdienst in de kerk, een processie (de zogenoemde Prodowaka) en een groot herdenkingsconcert. Het programma duurt een maand, rond de belangrijke datum van 1 juli.

Minister Hoekstra blijft anderhalve dag in Suriname. Bij het Kwakoe-monument houdt hij een toespraak. Hij is ook bij de kerkdienst en het concert, praat met president Chan Santokhi en minister Albert Ramdin en heeft gesprekken met nazaten van tot slaaf gemaakten.

Meer uit Buitenland

Bekritiseerde president Valencia stapt jaar na overstromingen op

VALENCIA (ANP/AFP) - Carlos Mazón treedt af als regionale president van Valencia. Hij lag onder vuur door zijn aanpak bij de grootschalige overstromingen van vorig jaar. Daarbij kwamen 237 mensen om, vrijwel allemaal in de regio Valencia.

58 minuten geleden
Trump verwijt andere grootmachten kernwapens te testen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen beschuldigd van het heimelijk testen van kernwapens. "Rusland test en China test, maar daar praten ze niet over", zei hij in het programma 60 Minutes van CBS. "Ik wil niet het enige land zijn dat niet test."

59 minuten geleden
Verdachte treinaanval VK 'niet in beeld bij veiligheidsdiensten'

LONDEN (ANP/RTR) - De 32-jarige verdachte van een steekpartij op een Britse trein was niet in beeld bij de veiligheidsdiensten. Dat zei minister van Transport Heidi Alexander, nadat elf mensen gewond waren geraakt bij het incident.

1 uur geleden
Rode Kruis: situatie Soedan schrijnender dan ooit

EL-FASHER (ANP) - Het Rode Kruis maakt zich zorgen over de "steeds verder escalerende situatie" in Soedan. Volgens Derk Segaar, hoofd Internationale Hulp, is die "schrijnender dan ooit" en zijn miljoenen mensen in levensgevaar. Vorige week werd de stad el-Fasher ingenomen door de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF), na een belegering van anderhalf jaar. Volgens verschillende bronnen werden bij aanvallen op grote schaal mensen gedood.

1 uur geleden
Israël identificeert stoffelijke overschotten gijzelaars

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt de overblijfselen van drie gijzelaars te hebben geïdentificeerd die zondag werden overgedragen door Hamas. Afgelopen weekend zei Israël nog dat het de verkeerde lichamen had teruggekregen uit de Gazastrook, maar dit keer gaat het wel om Israëlische gijzelaars.

1 uur geleden
Meerdere doden en gewonden door aardbeving in Afghanistan

KABUL (ANP/RTR/AFP) - De aardbeving in het noorden van Afghanistan heeft zeker twintig mensen het leven gekost. Dat hebben de autoriteiten bekendgemaakt. Tot nu toe zijn ook ongeveer 320 gewonden geteld. De verwachting is dat het aantal doden en gewonden nog verder zal oplopen. De aardbeving nabij de Afghaanse stad Mazar-i-Sharif in de nacht van zondag op maandag (plaatselijke tijd) had een kracht van 6,3, meldde het Amerikaanse geologische instituut USGS.

4 uur geleden
Trump: dagen van Maduro als president van Venezuela zijn geteld

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de dagen van Nicolás Maduro als president van Venezuela geteld zijn. Dat zei hij in een interview dat zondag werd uitgezonden. Tegelijk relativeerde Trump de vrees voor een gewapend conflict met Venezuela. "Ik betwijfel het, ik denk van niet", zei hij in actualiteitenprogramma 60 Minutes op de vraag of de Verenigde Staten van plan zijn ten oorlog te trekken tegen het Zuid-Amerikaanse land.

5 uur geleden