Suriname: gezamenlijke aanpak slavernij-excuses was beter geweest
PARAMARIBO (ANP) - President Chan Santokhi van Suriname zegt "goede nota" te hebben genomen van de toespraak van Mark Rutte op maandag, waarin de minister-president excuses maakte voor het slavernijverleden. Tegelijk uit hij onvrede met de eenzijdige werkwijze van het kabinet.
Aan de excuses door premier Rutte waren weken van lekken, boosheid en onvrede voorafgegaan. Met name rees er onvrede over de datum voor de verontschuldigingen, die volgens betrokkenen had moeten plaatsvinden op Keti Koti (1 juli), de dag waarop de afschaffing van de slavernij jaarlijks wordt gevierd.
"Het slavernijverleden is een donkere bladzijde in onze geschiedenis en een gezamenlijke aanpak vanaf het begin, was aannemelijker geweest om samen te werken naar een moment van eer en herstel", aldus Santokhi in een verklaring. "Het treffen van de voorbereidingen voor het aanbieden van excuses, is namelijk even belangrijk als het in de praktijk daadwerkelijk aanbieden van deze excuses."
Uitblijven applaus in Paramaribo
Santokhi had eerder te kennen gegeven dat er zorgvuldig moet worden omgegaan met het slavernijverleden en excuses, en dat alle betrokken partijen gehoord moeten worden.
Op een bijeenkomst op maandag in Paramaribo, waar minister Franc Weerwind met een aantal Surinaamse genodigden bijeen was, was geen applaus of een ander teken van instemming te horen toen premier Mark Rutte excuses maakte voor de slavernij.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - In Arnhem zijn monumentale keldergewelven gesloopt terwijl dit niet had mogen gebeuren, zo laat de gemeente weten. Na de grote brand in het centrum van de stad vorig jaar is juist geprobeerd om de restanten van de historische panden zoveel mogelijk te bewaren. De gemeente noemt de sloop illegaal, pijnlijk en tot nu toe ook onbegrijpelijk.
6 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht met gestrande Nederlandse reizigers vanuit Oman is "heel goed gegaan", zegt Eimerd Bult, hoofd vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij. Het toestel landde woensdagochtend met vertraging op Schiphol. Volgens Bult was het een uitdaging om Muscat op tijd te verlaten. KLM vliegt normaal gesproken niet op het land, waardoor alles met de hand moest worden gedaan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam haalde vorig jaar opnieuw het doel voor de bouw van nieuwe huizen niet. In 2025 werd begonnen met de bouw van 6053 woningen en 660 tijdelijke woningen in de hoofdstad, terwijl de gemeente eigenlijk streeft naar 7500 huizen per jaar.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is woensdagochtend om 08.00 uur geland op Schiphol. Het toestel KL9896 vertrok even na middernacht uit Oman. Door de oorlog in Iran wordt er momenteel amper gevlogen naar de regio en zitten veel Nederlanders vast.
3 uur geledenMUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriƫren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
21 uur geleden