Surinaamse Saamaka-marrons: regering, respecteer onze rechten
PARAMARIBO (ANP) - De regering moet de rechten van de Saamaka-marrons in het Surinaamse binnenland respecteren en verdere aantasting van hun leef- en woongebied voorkomen. Ook moet zij de houtkap in het gebied van deze groep laten stopzetten, eist de Vereniging van Saamaka Gemeenschappen (VSG) in een petitie. Tientallen bewoners van het gebied ondernamen de urenlange boot- en busreis naar de hoofdstad Paramaribo om de eisen kracht bij te zetten.
De petitie verwijst naar een vonnis van het Inter-Amerikaanse mensenrechtenhof. Dat veroordeelde Paramaribo al in 2007 tot stopzetting van houtkap en mijnbouw in het gebied van de Saamaka en tot erkenning van de gemeenschappelijke grondrechten. Ook moesten de grenzen van het gebied worden afgebakend. Het vonnis is tot nu toe niet uitgevoerd. De Saamaka zijn nakomelingen van tot slaaf gemaakte Afrikanen die tijdens de slavernij met gevaar voor hun leven de plantages verlieten om een bestaan op te bouwen in het Surinaamse oerwoud.
"De Saamaka worden steeds weer geconfronteerd met het schenden van hun rechten en de vernietiging van het bos die in rap tempo is toegenomen", staat in de petitie die door 4500 mensen is ondertekend. Er is al 376 hectare bos gekapt, en mede door een weg die de bosbouwers hebben aangelegd is een voorheen ongerept gebied blootgesteld aan mijnbouw, houtkap en stroperij, stellen zij.
Petitie
De petitie is overhandigd aan een medewerkster van president Chan Santokhi en aan parlementsvoorzitter Marinus Bee. Woensdagmiddag lokale tijd bespreken zij de behandeling van de wet die de grondrechten van inheemsen en marrons moet veiligstellen. De conceptwet ligt al een jaar bij de regering die, na kritiek van het parlement, wijzigingen zou aanbrengen. Bee zegt dat hij ernaar streeft om de wet nog vóór de verkiezingen in mei 2025 te behandelen en laten goedkeuren, om daarmee een verkiezingsbelofte in te lossen.
Parlementsvoorzitter Bee is lid van de partij van vicepresident Ronnie Brunswijk. Toch zei hij tegen het ANP de wetswijziging te kunnen afdwingen. "Ik haal het uit de partijpolitieke sfeer. We hebben een verantwoordelijkheid en ik denk dat we dienovereenkomstig moeten handelen." De VSG eist ondertussen via de rechter de naleving van het vonnis uit 2007 en stopzetting van de houtkap en mijnbouw in het gebied.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - Premier Giorgia Meloni heeft in felle bewoordingen de beslissing bekritiseerd van een Italiaanse jeugdrechtbank om een moeder bij haar drie kinderen weg te halen. Kinderen "behoren niet toe aan de staat, maar aan hun moeders en vaders", schreef de premier in een verklaring die op sociale media is gedeeld en waar persbureau ANSA uit citeert.
18 minuten geledenTEL AVIV/JERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft naar eigen zeggen met meer dan tachtig vliegtuigen weer aanvallen op Iran uitgevoerd, onder meer op een opslagplaats van ballistische raketten en een universiteit die wordt gerund door de Islamitische Revolutionaire Garde (IRG). Het leger stelt dat de Imam Hossein Universiteit in Teheran een verzamelplaats was voor leden van de garde en daarom een militair doel.
31 minuten geledenMIAMI (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iraniërs gedreigd met nog zwaardere aanvallen waarbij ook meer groepen mensen of plaatsen doelwit worden. Trump zei dat "gebieden en groepen mensen die tot nu toe niet als doelwit werden beschouwd, serieus worden overwogen voor volledige vernietiging en zekere dood". Dat is volgens hem het gevolg van de houding van Iran.
1 uur geledenBEIROET/NABI CHIT (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen en een aanval met commando's, die met vier helikopters werden aangevoerd, zijn volgens de Libanese regering ruim veertig doden gevallen in het oosten van Libanon.
2 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Azerbeidzjan beschuldigt de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) ervan pogingen te doen om aanslagen te plegen op de Israëlische ambassade, een synagoge en een leider van een oude Joodse gemeenschap in Azerbeidzjan.
3 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft een zeer grote nachtelijke luchtaanval uitgevoerd op militair-industriële complexen, militaire vliegvelden en installaties van de energiesector. Dat maakte het ministerie van Defensie in Moskou zaterdag bekend
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.
4 uur geleden