Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Surinaamse Saamaka-marrons: regering, respecteer onze rechten

Surinaamse Saamaka-marrons: regering, respecteer onze rechten

PARAMARIBO (ANP) - De regering moet de rechten van de Saamaka-marrons in het Surinaamse binnenland respecteren en verdere aantasting van hun leef- en woongebied voorkomen. Ook moet zij de houtkap in het gebied van deze groep laten stopzetten, eist de Vereniging van Saamaka Gemeenschappen (VSG) in een petitie. Tientallen bewoners van het gebied ondernamen de urenlange boot- en busreis naar de hoofdstad Paramaribo om de eisen kracht bij te zetten.

De petitie verwijst naar een vonnis van het Inter-Amerikaanse mensenrechtenhof. Dat veroordeelde Paramaribo al in 2007 tot stopzetting van houtkap en mijnbouw in het gebied van de Saamaka en tot erkenning van de gemeenschappelijke grondrechten. Ook moesten de grenzen van het gebied worden afgebakend. Het vonnis is tot nu toe niet uitgevoerd. De Saamaka zijn nakomelingen van tot slaaf gemaakte Afrikanen die tijdens de slavernij met gevaar voor hun leven de plantages verlieten om een bestaan op te bouwen in het Surinaamse oerwoud.

"De Saamaka worden steeds weer geconfronteerd met het schenden van hun rechten en de vernietiging van het bos die in rap tempo is toegenomen", staat in de petitie die door 4500 mensen is ondertekend. Er is al 376 hectare bos gekapt, en mede door een weg die de bosbouwers hebben aangelegd is een voorheen ongerept gebied blootgesteld aan mijnbouw, houtkap en stroperij, stellen zij.

Petitie

De petitie is overhandigd aan een medewerkster van president Chan Santokhi en aan parlementsvoorzitter Marinus Bee. Woensdagmiddag lokale tijd bespreken zij de behandeling van de wet die de grondrechten van inheemsen en marrons moet veiligstellen. De conceptwet ligt al een jaar bij de regering die, na kritiek van het parlement, wijzigingen zou aanbrengen. Bee zegt dat hij ernaar streeft om de wet nog vóór de verkiezingen in mei 2025 te behandelen en laten goedkeuren, om daarmee een verkiezingsbelofte in te lossen.

Parlementsvoorzitter Bee is lid van de partij van vicepresident Ronnie Brunswijk. Toch zei hij tegen het ANP de wetswijziging te kunnen afdwingen. "Ik haal het uit de partijpolitieke sfeer. We hebben een verantwoordelijkheid en ik denk dat we dienovereenkomstig moeten handelen." De VSG eist ondertussen via de rechter de naleving van het vonnis uit 2007 en stopzetting van de houtkap en mijnbouw in het gebied.

Meer uit Buitenland

VAE melden neerhalen raketten uit Iran

ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.

5 minuten geleden
Duitsland maakt haast met eigen langeafstandsraket nu VS afzeggen

BERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.

1 uur geleden
VS ontkennen Iraanse aanval op Amerikaans schip

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.

4 uur geleden
Iraanse staatsmedia: fregat VS in Straat van Hormuz aangevallen

DUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.

5 uur geleden
Veel interesse in Roemenië om gestolen gouden helm te bekijken

BOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.

5 uur geleden
Zelensky wil 'één Europese stem' voor overleg met Rusland

JEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.

6 uur geleden
CNN: Kremlin voert beveiliging Poetin op vanwege moordaanslagen

MOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.

7 uur geleden