Surinaamse Saamaka-marrons: regering, respecteer onze rechten
PARAMARIBO (ANP) - De regering moet de rechten van de Saamaka-marrons in het Surinaamse binnenland respecteren en verdere aantasting van hun leef- en woongebied voorkomen. Ook moet zij de houtkap in het gebied van deze groep laten stopzetten, eist de Vereniging van Saamaka Gemeenschappen (VSG) in een petitie. Tientallen bewoners van het gebied ondernamen de urenlange boot- en busreis naar de hoofdstad Paramaribo om de eisen kracht bij te zetten.
De petitie verwijst naar een vonnis van het Inter-Amerikaanse mensenrechtenhof. Dat veroordeelde Paramaribo al in 2007 tot stopzetting van houtkap en mijnbouw in het gebied van de Saamaka en tot erkenning van de gemeenschappelijke grondrechten. Ook moesten de grenzen van het gebied worden afgebakend. Het vonnis is tot nu toe niet uitgevoerd. De Saamaka zijn nakomelingen van tot slaaf gemaakte Afrikanen die tijdens de slavernij met gevaar voor hun leven de plantages verlieten om een bestaan op te bouwen in het Surinaamse oerwoud.
"De Saamaka worden steeds weer geconfronteerd met het schenden van hun rechten en de vernietiging van het bos die in rap tempo is toegenomen", staat in de petitie die door 4500 mensen is ondertekend. Er is al 376 hectare bos gekapt, en mede door een weg die de bosbouwers hebben aangelegd is een voorheen ongerept gebied blootgesteld aan mijnbouw, houtkap en stroperij, stellen zij.
Petitie
De petitie is overhandigd aan een medewerkster van president Chan Santokhi en aan parlementsvoorzitter Marinus Bee. Woensdagmiddag lokale tijd bespreken zij de behandeling van de wet die de grondrechten van inheemsen en marrons moet veiligstellen. De conceptwet ligt al een jaar bij de regering die, na kritiek van het parlement, wijzigingen zou aanbrengen. Bee zegt dat hij ernaar streeft om de wet nog vóór de verkiezingen in mei 2025 te behandelen en laten goedkeuren, om daarmee een verkiezingsbelofte in te lossen.
Parlementsvoorzitter Bee is lid van de partij van vicepresident Ronnie Brunswijk. Toch zei hij tegen het ANP de wetswijziging te kunnen afdwingen. "Ik haal het uit de partijpolitieke sfeer. We hebben een verantwoordelijkheid en ik denk dat we dienovereenkomstig moeten handelen." De VSG eist ondertussen via de rechter de naleving van het vonnis uit 2007 en stopzetting van de houtkap en mijnbouw in het gebied.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft fel uitgehaald naar acteur George Clooney, nadat bekend was geworden dat de Hollywoodster de Franse nationaliteit heeft gekregen. Trump greep het nieuws aan om zowel de acteur als de Franse regering te bekritiseren.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro verlaat donderdag de privékliniek waar hij werd geopereerd en keert dan terug naar de cel waar hij een gevangenisstraf van 27 jaar uitzit. Dat meldt zijn medisch team.
3 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in zijn nieuwjaarsboodschap zijn vertrouwen in vrede in Oekraïne benadrukt. "We geloven in vrede, zullen ervoor vechten en ervoor werken."
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.
6 uur geleden