Surinaamse president wil onderzoek naar uitspraken Bouterse
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Chan Santokhi heeft het Openbaar Ministerie (OM) gevraagd onderzoek te doen naar uitspraken die ex-president Desi Bouterse afgelopen maandag deed. Hij zei toen dat de huidige regering bezig is het Surinaamse volk vijftig jaar terug te werpen en "dat er toen wapens aan te pas zijn gekomen".
Bouterse deed deze uitspraken direct nadat hij maandag voor de Surinaamse krijgsraad een verklaring had afgelegd over zijn kijk op de gebeurtenissen in december 1982 toen vijftien tegenstanders van het toenmalige militaire regime vermoord werden. Bouterse was tijdens de zogenoemde Decembermoorden opperbevelhebber van het leger.
De uitspraken over het gebruik van wapens hebben bij een deel van de Surinaamse samenleving voor geschokte reacties gezorgd. Het herinnert hen aan de jaren tachtig toen Bouterse aan de macht was en er geen sprake was van een democratische rechtstaat. Andere Surinamers menen dat de soep niet zo heet gegeten hoeft te worden en een onderzoek niet nodig is.
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.
3 minuten geledenMADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.
8 minuten geledenROME (ANP) - Veel internationale sterren zijn vrijdag in Rome voor de uitvaart van de Italiaanse modeontwerper Valentino Garavani. Onder anderen modejournalist Anna Wintour, actrice Anne Hathaway en modeontwerper en filmregisseur Tom Ford kwamen in de ochtend aan bij de basiliek di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri.
35 minuten geledenJAKARTA (ANP/DPA) - Zoekteams hebben het tiende en laatste slachtoffer geborgen van een vliegtuigcrash zaterdag op het Indonesische eiland Sulawesi. Alle inzittenden kwamen bij de crash om het leven.
43 minuten geledenWARSCHAU/BRUSSEL (ANP/RTR) - Polen en de EU sturen bijna duizend aggregaten naar Oekraïne om dat land te helpen de strenge winter door te komen. In Oekraïne is het de afgelopen tijd zeer koud, met uitschieters tot 20 graden onder nul.
44 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De onderhandelingen tussen de VS en Denemarken over het versterken van de veiligheid in de Noordpoolregio kunnen "redelijk snel" beginnen. Dat heeft de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Lars Løkke Rasmussen, gezegd tegen de Deense publieke omroep. Rasmussen zei niet publiek te zullen maken wanneer die gesprekken plaatsvinden, omdat dat een "kalm proces" in de weg staat.
2 uur geledenKARACHI (ANP/AFP) - Het dodental door een brand in het grootste winkelcentrum van Pakistan is gestegen naar 67. Donderdag meldden lokale autoriteiten nog een dodental van 55. "Er zijn autopsies uitgevoerd op 67 lichamen", aldus de woordvoerder van de provinciale overheid, die eraan toevoegde dat DNA-onderzoek om de slachtoffers te identificeren nog gaande is.
3 uur geleden