Surinaamse president wil onderzoek naar uitspraken Bouterse
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Chan Santokhi heeft het Openbaar Ministerie (OM) gevraagd onderzoek te doen naar uitspraken die ex-president Desi Bouterse afgelopen maandag deed. Hij zei toen dat de huidige regering bezig is het Surinaamse volk vijftig jaar terug te werpen en "dat er toen wapens aan te pas zijn gekomen".
Bouterse deed deze uitspraken direct nadat hij maandag voor de Surinaamse krijgsraad een verklaring had afgelegd over zijn kijk op de gebeurtenissen in december 1982 toen vijftien tegenstanders van het toenmalige militaire regime vermoord werden. Bouterse was tijdens de zogenoemde Decembermoorden opperbevelhebber van het leger.
De uitspraken over het gebruik van wapens hebben bij een deel van de Surinaamse samenleving voor geschokte reacties gezorgd. Het herinnert hen aan de jaren tachtig toen Bouterse aan de macht was en er geen sprake was van een democratische rechtstaat. Andere Surinamers menen dat de soep niet zo heet gegeten hoeft te worden en een onderzoek niet nodig is.
Meer uit Buitenland
BAKOE (ANP/AFP) - Separatistenleiders van Nagorno-Karabach zijn in Azerbeidzjan veroordeeld tot lange gevangenisstraffen. Pro-Armeense separatisten hadden het gebied dertig jaar in handen, voordat het in 2023 weer onder controle kwam van de regering in Bakoe.
6 minuten geledenKADUNA (ANP/RTR) - In Nigeria zijn alle 166 gelovigen vrijgekomen die waren ontvoerd bij aanvallen op kerken in de staat Kaduna. Dat meldt een christelijke organisatie, de Christian Association of Nigeria (CAN).
9 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/DPA/AFP) - Starlink-terminals die in Oekraïne worden gebruikt door Rusland zijn uitgezet. Dat meldde de Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov nadat er contacten waren geweest met SpaceX, het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk en producent van het systeem voor satellietinternet.
42 minuten geledenABU DHABI (ANP) - Het overleg tussen Oekraïne, Rusland en de Verenigde Staten heeft een nieuwe gevangenenruil tussen de twee landen in oorlog opgeleverd, meldt de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X. Het gaat volgens hem om 314 gevangenen en de eerste ruil in vijf maanden.
48 minuten geledenMILAAN (ANP/DPA) - De Italiaanse politie doet onderzoek naar mogelijke sabotage van badkamers in het olympisch dorp in Milaan, schrijft de krant Corriere della Sera. Tussen half december en half januari zijn zeventig douches beschadigd en dus wordt onderzocht of de veiligheid van het dorp wel op orde is.
50 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering gaat samen met Microsoft, academici en experts een systeem ontwikkelen waarmee deepfake-materiaal online kan worden opgespoord. Dit moet uiteindelijk misbruik van AI en schadelijke deepfakes tegengaan.
59 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin noemt het tijdverspilling om in te gaan op onbewezen berichten dat Jeffrey Epstein banden zou hebben gehad met de Russische inlichtingendiensten. Polen kondigde deze week aan daar een onderzoek naar in te stellen.
1 uur geleden