Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Surinaamse president niet op de hoogte van schuilplek Bouterse

Surinaamse president niet op de hoogte van schuilplek Bouterse

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Chan Santokhi was niet op de hoogte van het onderduikadres van zijn voortvluchtige en inmiddels overleden voorganger Desi Bouterse. Het staatshoofd verwijst maandag naar de mededelingen die enkele ministers zaterdag deden rond de uitvaart. Zij hielden vast aan het verslag van de politie dat Bouterse dood was thuisgebracht, vroeg in de ochtend op eerste kerstdag.

"Ik ben niet geïnteresseerd in ruis, ik ben geïnteresseerd in datgene wat we als regering als standpunt hebben ingenomen", zegt Santokhi maandag in gesprek met journalisten. Hij heeft adviezen ingewonnen en op basis daarvan besloten dat Bouterse geen staatsbegrafenis krijgt. Hij dringt aan op kalmte en respect.

Nederlandse media onthulden dit weekend de mogelijke schuilplaats van Bouterse en schreven dat Bouterse en de regering hadden afgesproken dat de ex-legerleider zijn laatste momenten thuis mocht doorbrengen met zijn dierbaren. Santokhi zegt daarop: "Het enige wat ik wil zeggen: als die personen zo rechtgeaard zijn en zoveel van dit land houden, laten ze al deze informatie dan deponeren bij de procureur-generaal."

Uitvaart

De weduwe van Desi Bouterse, Ingrid Bouterse-Waldring, heeft inmiddels afgezien van een telefoongesprek waarin president Santokhi haar zou condoleren. "Het gesprek is gepland geweest voor vandaag. Maar ik heb begrepen dat ze het niet op prijs stelt. En dat respecteren wij."

De nabestaanden en de politieke partij van Bouterse hebben nog geen datum bekendgemaakt voor de uitvaart. Bouterse pleegde in 1982 een coup, leidde tot 1987 het militaire bewind en was van 2010 tot 2020 president van Suriname. Hij sloeg op de vlucht na zijn definitieve veroordeling tot twintig jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in de Decembermoorden van 1982 waarbij vijftien van zijn tegenstanders om het leven kwamen.

Meer uit Buitenland

Verdachte van moord op Trump-activist Kirk zelf in rechtbank

WASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.

48 minuten geleden
Venezuela keurt wet goed voor terugtrekking uit strafhof

CARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.

2 uur geleden
Zegsvrouw: Trump extreem gefrustreerd over Oekraïners en Russen

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.

2 uur geleden
Thailand meldt eerste burgerdoden

BANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.

3 uur geleden
Rechter VS beveelt vrijlating ten onrechte uitgezette Salvadoraan

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.

4 uur geleden
EU-landen lijken akkoord met plan Russische tegoeden te bevriezen

BRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.

4 uur geleden
Oekraïne wil referendum over terugtrekking uit Donbas

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil de bevolking laten beslissen over het Amerikaanse voorstel dat het de resterende delen van het door Rusland opgeëiste oosten van het land opgeeft. Dat kan in een referendum of een verkiezing, zei president Volodymyr Zelensky donderdag. Oekraïne verzet zich fel tegen het afstaan van grondgebied en voert daarbij steevast aan dat de bevolking dat niet wil.

5 uur geleden