Surinaamse president niet op de hoogte van schuilplek Bouterse
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Chan Santokhi was niet op de hoogte van het onderduikadres van zijn voortvluchtige en inmiddels overleden voorganger Desi Bouterse. Het staatshoofd verwijst maandag naar de mededelingen die enkele ministers zaterdag deden rond de uitvaart. Zij hielden vast aan het verslag van de politie dat Bouterse dood was thuisgebracht, vroeg in de ochtend op eerste kerstdag.
"Ik ben niet geïnteresseerd in ruis, ik ben geïnteresseerd in datgene wat we als regering als standpunt hebben ingenomen", zegt Santokhi maandag in gesprek met journalisten. Hij heeft adviezen ingewonnen en op basis daarvan besloten dat Bouterse geen staatsbegrafenis krijgt. Hij dringt aan op kalmte en respect.
Nederlandse media onthulden dit weekend de mogelijke schuilplaats van Bouterse en schreven dat Bouterse en de regering hadden afgesproken dat de ex-legerleider zijn laatste momenten thuis mocht doorbrengen met zijn dierbaren. Santokhi zegt daarop: "Het enige wat ik wil zeggen: als die personen zo rechtgeaard zijn en zoveel van dit land houden, laten ze al deze informatie dan deponeren bij de procureur-generaal."
Uitvaart
De weduwe van Desi Bouterse, Ingrid Bouterse-Waldring, heeft inmiddels afgezien van een telefoongesprek waarin president Santokhi haar zou condoleren. "Het gesprek is gepland geweest voor vandaag. Maar ik heb begrepen dat ze het niet op prijs stelt. En dat respecteren wij."
De nabestaanden en de politieke partij van Bouterse hebben nog geen datum bekendgemaakt voor de uitvaart. Bouterse pleegde in 1982 een coup, leidde tot 1987 het militaire bewind en was van 2010 tot 2020 president van Suriname. Hij sloeg op de vlucht na zijn definitieve veroordeling tot twintig jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in de Decembermoorden van 1982 waarbij vijftien van zijn tegenstanders om het leven kwamen.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.
3 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".
6 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
8 uur geleden