Surinaamse president niet op de hoogte van schuilplek Bouterse
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Chan Santokhi was niet op de hoogte van het onderduikadres van zijn voortvluchtige en inmiddels overleden voorganger Desi Bouterse. Het staatshoofd verwijst maandag naar de mededelingen die enkele ministers zaterdag deden rond de uitvaart. Zij hielden vast aan het verslag van de politie dat Bouterse dood was thuisgebracht, vroeg in de ochtend op eerste kerstdag.
"Ik ben niet geïnteresseerd in ruis, ik ben geïnteresseerd in datgene wat we als regering als standpunt hebben ingenomen", zegt Santokhi maandag in gesprek met journalisten. Hij heeft adviezen ingewonnen en op basis daarvan besloten dat Bouterse geen staatsbegrafenis krijgt. Hij dringt aan op kalmte en respect.
Nederlandse media onthulden dit weekend de mogelijke schuilplaats van Bouterse en schreven dat Bouterse en de regering hadden afgesproken dat de ex-legerleider zijn laatste momenten thuis mocht doorbrengen met zijn dierbaren. Santokhi zegt daarop: "Het enige wat ik wil zeggen: als die personen zo rechtgeaard zijn en zoveel van dit land houden, laten ze al deze informatie dan deponeren bij de procureur-generaal."
Uitvaart
De weduwe van Desi Bouterse, Ingrid Bouterse-Waldring, heeft inmiddels afgezien van een telefoongesprek waarin president Santokhi haar zou condoleren. "Het gesprek is gepland geweest voor vandaag. Maar ik heb begrepen dat ze het niet op prijs stelt. En dat respecteren wij."
De nabestaanden en de politieke partij van Bouterse hebben nog geen datum bekendgemaakt voor de uitvaart. Bouterse pleegde in 1982 een coup, leidde tot 1987 het militaire bewind en was van 2010 tot 2020 president van Suriname. Hij sloeg op de vlucht na zijn definitieve veroordeling tot twintig jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in de Decembermoorden van 1982 waarbij vijftien van zijn tegenstanders om het leven kwamen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is nog steeds in uitstekende gezondheid. Dat zegt zijn arts in een verklaring die vrijdag door het Witte Huis is uitgegeven.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
15 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
17 uur geleden