Surinaamse president: koning kan excuses slavernij voelbaar maken
PARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander kan in Suriname op culturele en spirituele wijze bijdragen aan de verwerking van het slavernijverleden voor nazaten van tot slaaf gemaakten. Dat zegt de Surinaamse president Chan Santokhi, die hoopt dat degenen die er nog steeds onder lijden zo zijn excuses van vorig jaar tot "in hun ziel en in hun hart" kunnen voelen. "Die gesprekken zijn gaande. Er wordt naar het juiste moment gekeken om hem hier te hebben", zegt Santokhi over een mogelijk bezoek van de koning tegen het ANP.
De koninklijke familie komt vaker ter sprake tijdens de herdenking van de afschaffing van de slavernij in Paramaribo. Zo is het tijd om het Julianagebergte en het Wilhelminagebergte nieuwe namen te geven, vindt Armand Zunder van de commissie die zich inzet voor een vergoeding aan nazaten van Inheemsen en Afro-Surinamers. Hij wil ook nieuwe namen voor 'foute' straatnamen en stelt voor om vrijheidsstrijders in ere te herstellen met een heldenpark en jongeren daarmee te inspireren.
President Santokhi krijgt van Zunder het advies om onderzoek te laten doen naar het slavernijverleden van de Afrikanen en Inheemsen, en om verbinding te zoeken met andere landen die te maken kregen met Europese slavernij. Ook raadt hij aan om door te gaan met het initiatief van de Caribische Gemeenschap, Caricom, op weg naar herstelbetalingen.
Festiviteiten en activiteiten
Na de toespraken leggen Santokhi en de Nederlandse ambassadeur bloemen bij het vrijheidsbeeld Kwakoe, terwijl feestgangers in kleurrijke outfits passeren, op weg naar de festiviteiten die al dagen bezig zijn. Zo is er in het weekend eer aan de voorouders betuigd tijdens een fakkelloop, en waren er lezingen, kerkdiensten en andere bijeenkomsten.
Jongeren waarderen de erfenis van de voorouders, zegt Jeanine Linger (28) van Apresina, een band die vrijdag in Paramaribo optrad. Met drums, percussie en zang spelen zij kawina, een muziekstijl met Afrikaanse invloeden die is ontstaan in de 19de eeuw. De keuze voor deze traditionele muziek is bewust, vertelt Linger. "We zijn ermee opgegroeid, het is ons met de paplepel ingegoten. Sowieso is het een deel van onze cultuur, en dat is iets wat niet mag uitsterven."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos van Forum voor Democratie wil dat de Tweede Kamer eerst over grote thema's stemt, om vervolgens ministers te zoeken die die wensen gaan uitwerken. Dat idee legt De Vos ook voor aan verkenner Wouter Koolmees (D66), zei ze voordat ze met hem in gesprek ging.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Laurens Dassen houdt met zijn partij Volt naar alle waarschijnlijkheid nog maar één zetel over en wil daarmee een "progressief kompas" worden in de oppositie. Voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) zei hij te hopen op een "breed meerderheidskabinet" van D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS zal zich als kleine partij bescheiden opstellen in de formatie, zei fractievoorzitter Jan Struijs voor zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66). Maar hij zegt ook dat de twee zetels waarmee 50PLUS in de Tweede Kamer komt "belangrijke zetels" kunnen zijn. Coalitiedeelname sluit hij ook niet uit.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet bepaalt het buitenlandbeleid, concludeert demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) op X na een uitspraak van het gerechtshof Den Haag. De Palestijnse mensenrechtenorganisatie Al-Haq en negen andere organisaties eisten in een hoger beroep dat de Staat meer moest doen om genocide in Gaza te voorkomen. Maar de rechter gaf hen daarin geen gelijk.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren wil het met verkenner Wouter Koolmees vooral hebben over de manier waarop partijen zich verhouden tot de democratische rechtsstaat. "Daar heeft de VVD behoorlijk wat huiswerk te doen", zei Ouwehand voordat ze donderdag met de D66-verkenner in gesprek ging.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt het niet logisch om met verkiezingswinnaar D66 het kabinet in te gaan. Voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) zei hij dat het niet voor de hand ligt om als vijfde partij aan te sluiten bij een kabinet met D66, VVD, CDA en JA21.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SP wil niet in het volgende kabinet. "Een partij die niet gewonnen heeft zoals de mijne past bescheidenheid", zei partijleider Jimmy Dijk voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66). De SP verloor twee zetels bij de verkiezingen en houdt er drie over.
22 uur geleden