Surinaamse president blij met herstelde relatie met Nederland
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Chan Santokhi is blij dat het zijn regering het afgelopen jaar is gelukt bekoelde relaties met verschillende landen te herstellen. Dat zei hij vrijdag tijdens zijn jaarrede die hij uitsprak in het Surinaamse parlement. Het gaat daarbij onder andere om de relatie met Nederland.
Santokhi noemde het een "succesvolle inhaalslag’" waarmee zijn regering de aangetaste reputatie van Suriname heeft hersteld en verbeterd. De president heeft zich voorgenomen volgend jaar door te gaan op dit pad. "2022 zal een bijzonder jaar worden in onze buitenlandse politiek, waarbij niet alleen het imago zal zijn verbeterd, maar waar wij als land en als Surinamers de vruchten kunnen plukken van de verbeterde internationale betrekkingen", aldus Santokhi.
Dat die slechte reputatie veroorzaakt is door het beleid van zijn voorganger Desi Bouterse benoemde hij deze keer niet. In andere toespraken in het afgelopen jaar deed hij dat veelvuldig.
Santokhi kondigde verder aan dat hij internationale hulp wil inroepen voor de verbetering van de Surinaamse gezondheidszorg. Daartoe zijn al contacten gelegd met Nederland en de Verenigde Staten, aldus de president.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP/AFP) - Een stroomstoring heeft zaterdag heel Cuba getroffen, meldt het Cubaanse ministerie van Energie. Het is de tweede keer in minder dan een week tijd dat het hele land zonder stroom zit. Het eiland kampt met een ernstige energiecrisis door een Amerikaans olie-embargo.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gedreigd dat de VS Iraanse energiecentrales zullen aanvallen als Iran de Straat van Hormuz niet binnen 48 uur heropent. Iran heeft die strategisch gelegen doorvaarroute tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan vrijwel afgesloten na het begin van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. Dat leidt tot sterk gestegen mondiale gas- en olieprijzen.
2 uur geledenARAD (ANP/AFP) - Israëlische brandweerlieden meldden dat een "voltreffer" van een Iraanse raket op de Zuid-Israëlische stad Arad zaterdag grote schade heeft aangericht. Volgens medische hulpverleners raakten zeker 59 mensen gewond.
5 uur geledenBELGOROD (ANP/DPA) - In de Russische regio Belgorod zijn zeker vier vrouwen omgekomen door Oekraïense beschietingen. Dat heeft de regionale gouverneur gemeld. De doden vielen in het dorp Smorodino, enkele kilometers van de grens met Oekraïne. Ze waren in een pand dat werd getroffen. Een andere vrouw werd zwaargewond onder het puin vandaan gehaald.
7 uur geledenPRAAG (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Honderdduizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in de Tsjechische hoofdstad Praag om te demonstreren tegen de rechts-populistische regering van premier Andrej Babiš. Volgens de organisatie waren er tot 250.000 deelnemers bijeen.
8 uur geledenTAMPA (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft tijdens drie weken oorlog meer dan 8000 doelen aangevallen, claimt admiraal Brad Cooper in een videoboodschap op X. Ook zei hij dat de Amerikanen een Iraanse bunker hebben aangevallen. Daarin zouden wapens zijn opgeslagen die een bedreiging vormden voor de olie- en gastransporten in de Straat van Hormuz.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
14 uur geleden