Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Surinaamse oud-president Venetiaan fel tegen samenwerking met NDP

Surinaamse oud-president Venetiaan fel tegen samenwerking met NDP

PARAMARIBO (ANP) - In Suriname heeft oud-president Ronald Venetiaan (88) zich uitgesproken tegen deelname van zijn partij aan een coalitie onder leiding van Jenny Simons (NDP). "Wat nu gebeurt, is verschrikkelijk voor de partij en verschrikkelijk voor het land", zegt Venetiaan, erevoorzitter van de Nationale Partij Suriname (NPS).

De huidige voorzitter, Gregory Rusland, zette dinsdagavond vooruitlopend op de uitslag van de verkiezingen van 25 mei zijn handtekening onder de intentieverklaring van zes partijen die een regering willen vormen. Rusland is gevraagd om vicepresident te worden onder president Jenny Simons, voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP).

'Vene' wees donderdagochtend op Radio ABC Suriname op de geschiedenis van de NDP en de NPS. "U weet: de staatsgreep, en meer dan één keer eigenlijk een coup gepleegd tegen NPS-regeringen." In 1980 vertrok de NPS-regering van Henck Arron na de coup onder leiding van Desi Bouterse, de overleden ex-leider van het land en van de NDP. Vooraanstaande NPS'ers werden gevangengezet en onderwijsminister Venetiaan kreeg maanden huisarrest.

Vredesakkoord

In 1991 werd Venetiaan, toen NPS-voorzitter, voor het eerst president. Hij verving de Bouterse-gezinde legertop, saneerde de economie en bereikte het vredesakkoord dat een einde maakte aan de Binnenlandse Oorlog. De stoelendans zette zich voort: in 1996 werd hij opgevolgd door Jules Wijdenbosch van Bouterses NDP. Toen die na aanhoudende protesten vervroegd opstapte, werd Venetiaan in 2000 opnieuw president. In 2005 werd hij herkozen, maar de economische hervormingen en hoge inflatie maakten hem niet populair.

In 2010 werd Bouterse president. Venetiaan weigerde hem de ambtsketen om te hangen. Dat liet hij over aan parlementsvoorzitter Simons. In haar heeft Venetiaan geen vertrouwen omdat zij zich niet aan afspraken zou houden. Ook heeft Simons bevorderd dat Bouterse tot president werd gekozen "terwijl ze wist dat Desi Bouterse voor de rechter zou moeten verschijnen voor meervoudige moorden, althans betrokkenheid daarbij."

Erkenning

Dat Simons erkent dat er in het verleden fouten zijn gemaakt en dat ze die in de toekomst wil vermijden, maakt op hem geen indruk. "Ze benoemt die fouten niet en zegt ook geen excuus voor die fouten."

Venetiaan neemt voorlopig "verlof" van de NPS. Binnen die partij zijn twee stromingen zichtbaar. De ene is voor de brede samenwerking, de andere vindt dat de kiezers verraden zijn en beschuldigt Rusland van "persoonlijke machtshonger".

Meer uit Buitenland

Oekraïne wacht al maand tot VS Patriots vrijgeven, zegt Zelensky

KYIV (ANP) - Oekraïne zegt al bijna een maand te wachten op Amerikaanse toestemming voor de levering van cruciale luchtverdedigingsraketten. Oekraïne gaat dat opnieuw bij de Amerikanen aankaarten, zegt president Volodymyr Zelensky.

36 minuten geleden
Parlement Egypte keurt militaire steun aan Saudi-Arabië goed

CAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Egypte kan Saudi-Arabië helpen verdedigen tegen aanvallen van de Houthi's in Jemen. Het Egyptische parlement heeft toestemming gegeven voor het sturen van militaire steun, melden parlementariërs en lokale media.

59 minuten geleden
Macron belooft Franse demonstranten tegemoet te komen

PARIJS (ANP) - De Franse overheid komt met "krachtige maatregelen" als reactie op de protesten in het land, belooft president Emmanuel Macron. Hij zegt de regering te hebben gevraagd "tegemoet te komen aan de legitieme eisen" van demonstranten.

1 uur geleden
VN-onderzoekscommissie: Israël pleegt nog steeds genocide in Gaza

GENÈVE (ANP/AFP) - Israël gaat nog steeds door met het plegen van genocide tegen Palestijnen in de Gazastrook, aldus een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties. Ook begaat Israël volgens de commissie oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid op de Westelijke Jordaanoever, waaronder uitroeiing, foltering, verkrachting en moord.

1 uur geleden
Ruim 3000 ontheemden na Israëlische operatie in Palestijns Hebron

HEBRON (ANP/AFP) - Israël heeft inmiddels meer dan 3000 Palestijnen verdreven uit Hebron, meldt het stadsbestuur. De Israëlische krijgsmacht (IDF) begon vrijdag met een omvangrijke operatie in Hebron, de grootste stad op de bezette Westelijke Jordaanoever.

2 uur geleden
Coalitiegesprekken in Zweden opnieuw mislukt

STOCKHOLM (ANP) - In Zweden is een nieuwe poging om een coalitie te vormen mislukt. Partijleider Elisabeth Thand Ringqvist van de Centrumpartij ziet onvoldoende steun voor de vorming van een centrumregering.

2 uur geleden
Rusland staat open voor meer humanitaire wapenstilstanden

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland staat open voor meer korte humanitaire wapenstilstanden langs de frontlinie, zei Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov tegen verslaggevers. Hij verwijst naar het humanitaire bestand dat naar verwachting in de nacht van maandag op dinsdag ingaat rond de stad Olesjky. Maar Rusland zegt het offensief tegen Oekraïne niet te zullen afremmen.

4 uur geleden