Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Surinaamse oppositie blijft op winst staan

Surinaamse oppositie blijft op winst staan

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oppositiepartij VHP ziet haar voorsprong op de NDP van president Desi Bouterse verder groeien na de parlementsverkiezing van maandag. De partij van oud-minister van Justitie Chan Santokhi staat volgens de laatste tussenstand op 21 van de 51 parlementszetels, berichten Surinaamse media.

Het tellen van de stemmen is dinsdag nog in volle gang. Rond 09.00 uur Surinaamse tijd was ruim 60 procent van de stemmen geteld. De NDP van president Bouterse heeft nu nog 26 zetels in het parlement en lijkt er volgens de voorlopige cijfers 11 te moeten inleveren.

Surinaamse media berichten dat de VHP uitkomt op 21 zetels, de NDP op 15 en de ABOP op 8. De drie andere partijen die zetels hebben gehaald zijn de NPS met 4, de BEP met 2 en PL met 1. Surinaamse kiezers kiezen hun president niet rechtstreeks. Dat doen partijen in het parlement, waar een kandidaat de steun nodig heeft van zeker 34 van de 51 parlementariërs.

Praktijk

"Door het harde werken en het vertrouwen dat we hebben uitgestraald, binnen en buiten het parlement, ziet het volk ons nu als alternatief om het land uit de crisis te halen", becommentarieerde VHP-parlementariër Krishna Mathoera dinsdag op de lokale radio de winst van zijn partij. "Bij de VHP geldt wet en recht voor iedereen, ongeacht status, functie of partij. Het mag niet zo zijn dat de kleine man gepakt wordt en politici geld van het volk nemen en dan de andere kant opkijken", zei het parlementslid.

Volgens Mathoera heeft de VHP deze principes zelf al eerder in de praktijk toegepast. "De VHP heeft eerder eigen ministers berecht en die zijn naar de gevangenis gegaan. Ook hebben we corruptieonderzoeken gedaan en illegaal vermogen teruggehaald. Dat zal dus ook het beleid zijn als we straks in positie zijn", stelt Mathoera.

Voor haar staat ook vast dat de huidige minister van Financiën, Gillmore Hoefdraad, zijn berechting niet zal ontlopen. Hoefdraad wordt door het Openbaar Ministerie van strafbare feiten verdacht, maar het parlement heeft tot nu toe niet mee willen werken aan het in staat van beschuldiging stellen van de minister.

Meer uit Buitenland

Canadese premier: oorlog Midden-Oosten toont falen van wereldorde

SYDNEY (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de situatie in het Midden-Oosten omschreven als het falen van de internationale orde. Dat deed hij tijdens een bezoek aan het Lowy Institute in Sydney.

1 uur geleden
Spaanse premier zegt nee tegen oorlog

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft in een televisietoespraak zijn weerzin geuit tegen de aanvallen op Iran. "Spanje zegt nee tegen oorlog", aldus Sánchez, die eraan toevoegde dat dit is hoe de grootste rampen voor de mensheid beginnen. "Spanje is tegen deze ramp."

1 uur geleden
Uitvaartplechtigheid van drie dagen aangekondigd voor Khamenei

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een uitvaartplechtigheid van drie dagen is aangekondigd ter ere van de omgekomen hoogste leider van Iran, Ali Khamenei, aldus Iraanse staatsmedia. De plechtigheid begint woensdag 19.30 uur Nederlandse tijd in het centrum van Teheran, in en rond de moskee die is genoemd naar zijn voorganger, ayatollah Ruhollah Khomeini (1902-1989).

2 uur geleden
Mensenrechtenorganisatie: meer dan duizend burgerdoden in Iran

NEW YORK/TEHERAN (ANP) - Sinds het begin van de oorlog in Iran zijn tot nu toe 1097 burgerdoden in Iran gevallen, volgens gegevens van een mensenrechtenorganisatie. Onder hen bevinden zich 181 kinderen. Dat meldt het in de VS gevestigde Human Rights Activists News Agency (HRANA), dat over een uitgebreid netwerk in Iran beschikt.

4 uur geleden
Doden en gewonden bij Israëlische luchtaanvallen op Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen op twee steden ten zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn zes mensen omgekomen. Dat maakte het Libanese ministerie van Volksgezondheid woensdag bekend.

5 uur geleden
Iraanse Revolutionaire Garde claimt controle Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Revolutionaire Garde (IRG), de elitetroepen van Iran, claimt "volledige controle" te hebben over de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute voor olie en gas. Schepen die door de waterweg willen varen, lopen het risico beschadigd te raken door raketten of verdwaalde drones, aldus de IRG.

5 uur geleden
Cuba klaagt zes personen aan na onderschepping speedboot uit VS

HAVANA (ANP/AFP) - Justitie in Cuba klaagt zes bemanningsleden aan van een Amerikaanse speedboot, die vorige week door de Cubaanse kustwacht werd onderschept tijdens een vuurgevecht. Dat meldt het Openbaar Ministerie in een verklaring.

9 uur geleden