Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Surinaamse media melden principeakkoord voor nieuwe coalitie

Surinaamse media melden principeakkoord voor nieuwe coalitie

PARAMARIBO (ANP) - Vier of vijf Surinaamse partijen zetten mogelijk dinsdag nog hun handtekening onder een principeakkoord voor een nieuwe coalitie, melden Surinaamse media als Key News en StarNieuws. Hoewel nog niet alle stemmen van de verkiezingen van afgelopen zondag zijn geteld, lijken die partijen nu op een meerderheid af te stevenen.

De Nationale Democratische Partij (NDP) van Jennifer Simons lijkt de grootste te worden met 18 van de 51 zetels, maar die partij wil niet regeren met de tweede partij: de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) van zittend president Chan Santokhi. Daardoor is een coalitie met kleine partijen nodig om aan een meerderheid te komen.

De NDP, opgericht door de vorig jaar overleden Desi Bouterse, bevestigde eerder op de dag al dat er "aftastende gesprekken" werden gevoerd. Volgens Key News komen leiders van de NDP, de Nationale Partij Suriname (NPS), Pertjajah Luhur (PL), A20 en mogelijk de BEP om 00.00 uur Nederlandse tijd samen om een akkoord te tekenen. Zij komen zoals het er nu voor staat uit op 28 zetels.

President

Dat is genoeg om een regering te vormen, maar het is nog geen tweederdemeerderheid. Die is nodig om een president te kiezen. Als het niet lukt om in het parlement een president te kiezen, moet dat gebeuren in de Verenigde Volksvergadering. Dat is een instantie die alleen samenkomt als het parlement er zelf niet uitkomt. In de vergadering zitten niet alleen parlementsleden, maar ook regionale politici. Daar is een normale meerderheid genoeg om een president te verkiezen.

De NDP heeft bevestigd dat Simons de presidentskandidaat van de partij is. Een partijgenoot die daar ook ambities voor had, Bouterses vicepresident Ashwin Adhin, heeft zich bij die beslissing neergelegd.

Meer uit Buitenland

Parlement Egypte keurt militaire steun aan Saudi-Arabië goed

CAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Egypte kan Saudi-Arabië helpen verdedigen tegen aanvallen van de Houthi's in Jemen. Het Egyptische parlement heeft toestemming gegeven voor het sturen van militaire steun, melden parlementariërs en lokale media.

10 minuten geleden
Brussel wil ook in eigen ambtenarenapparaat meer AI gebruiken

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet gaan kijken hoe ze AI beter kan toepassen in haar eigen werkprocessen en ambtenarenapparaat. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag bij de presentatie van een rapport over hoe het dagelijks bestuur van de EU beter kan werken.

12 minuten geleden
Macron belooft Franse demonstranten tegemoet te komen

PARIJS (ANP) - De Franse overheid komt met "krachtige maatregelen" als reactie op de protesten in het land, belooft president Emmanuel Macron. Hij zegt de regering te hebben gevraagd "tegemoet te komen aan de legitieme eisen" van demonstranten.

18 minuten geleden
VN-onderzoekscommissie: Israël pleegt nog steeds genocide in Gaza

GENÈVE (ANP/AFP) - Israël gaat nog steeds door met het plegen van genocide tegen Palestijnen in de Gazastrook, aldus een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties. Ook begaat Israël volgens de commissie oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid op de Westelijke Jordaanoever, waaronder uitroeiing, foltering, verkrachting en moord.

20 minuten geleden
Ruim 3000 ontheemden na Israëlische operatie in Palestijns Hebron

HEBRON (ANP/AFP) - Israël heeft inmiddels meer dan 3000 Palestijnen verdreven uit Hebron, meldt het stadsbestuur. De Israëlische krijgsmacht (IDF) begon vrijdag met een omvangrijke operatie in Hebron, de grootste stad op de bezette Westelijke Jordaanoever.

1 uur geleden
Coalitiegesprekken in Zweden opnieuw mislukt

STOCKHOLM (ANP) - In Zweden is een nieuwe poging om een coalitie te vormen mislukt. Partijleider Elisabeth Thand Ringqvist van de Centrumpartij ziet onvoldoende steun voor de vorming van een centrumregering.

2 uur geleden
Rusland staat open voor meer humanitaire wapenstilstanden

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland staat open voor meer korte humanitaire wapenstilstanden langs de frontlinie, zei Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov tegen verslaggevers. Hij verwijst naar het humanitaire bestand dat naar verwachting in de nacht van maandag op dinsdag ingaat rond de stad Olesjky. Maar Rusland zegt het offensief tegen Oekraïne niet te zullen afremmen.

3 uur geleden