Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Surinaamse bevolking krijgt 'aandeel' in de olieopbrengsten

Surinaamse bevolking krijgt 'aandeel' in de olieopbrengsten

PARAMARIBO (ANP) - Elke Surinamer die in Suriname woont, krijgt van de regering een spaarbiljet van 750 Amerikaanse dollar (ruim 716 euro), beloofde president Chan Santokhi maandag in Paramaribo bij de viering van 49 jaar onafhankelijkheid. De president vindt dat alle landgenoten moeten profiteren en genieten van de royalty's, de winstdeling, uit olie en gas.

Experts hebben volgens Santokhi gewerkt aan een speciaal initiatief waarover "de komende maanden" meer bekend zal worden. Bezitters van een spaarbiljet zullen jaarlijks 7 procent rente ontvangen uit de royalty's die de Franse oliemaatschappij Total zal betalen over de olie die het bedrijf gaat winnen in diepzee.

De rente wordt pas uitbetaald "als de olie uit Blok 58 is verkocht en de royalty's door Suriname zijn ontvangen", zei Santokhi. TotalEnergies en partner APA Corporation maakten op 1 oktober 2024 bekend dat zij ruim 10 miljard dollar steken in de olieboringen in Blok 58 in het diepzeegebied van Suriname. De eerste olie wordt op zijn vroegst in 2028 verwacht.

Alleen mensen die bekend zijn bij de belastingdienst, ontvangen een spaarbiljet. De maatregel dient volgens de Surinaamse president beleidsdoelen die losstaan van partijpolitiek. Met het spaarbiljet wil hij ook het volk bedanken voor hun offers tijdens de economische hervormingen. Ouderen en personen met een beperking ontvangen het biljet volgens Santokhi wellicht vóór 2028.

In mei 2025 zijn er verkiezingen in Suriname. De regering-Santokhi, die in 2020 de regering van Desi Bouterse opvolgde, heeft de inflatie teruggedrongen van ruim 60 procent in 2020 naar 13 procent in 2024. Ook zijn er schulden herschikt, met steun van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Dat fonds is tevreden over de economische hervormingen, maar is kritisch over de uitvoering van het sociaal programma.

Santokhi beloofde een belangrijk deel van de toekomstige olie-inkomsten onder te brengen in het Nationale Spaar- en Stabilisatiefonds en en veel meer te "investeren in onderwijs, gezondheidszorg en welzijn, maar ook in veiligheid zodat de kwaliteit en continuïteit van het bestaan van alle Surinamers verbetert. Maar we gaan dat op een verstandige wijze doen, zodat er duurzame resultaten uit voortkomen."

Meer uit Buitenland

Joelia Svyrydenko benoemd tot nieuwe premier Oekraïne

KYIV (ANP) - Het Oekraïense parlement heeft de benoeming van Joelia Svyrydenko als nieuwe premier goedgekeurd, melden Oekraïense media. Ze is daardoor nu officieel de opvolger van Denys Sjmyhal.

1 uur geleden
Burgemeester: Tomorrowland annuleren is laatste wat we willen

BOOM (ANP) - Het festival Tomorrowland volledig annuleren is "het laatste wat we willen doen", zei de burgemeester van Rumst, Jurgen Callaerts, tegen de VRT. Donderdagmiddag is er overleg met de lokale autoriteiten over hoe het festival verder moet, nadat het hoofdpodium woensdag volledig was afgebrand.

1 uur geleden
Katholieke kerk in Gaza-Stad getroffen door Israëlische aanval

GAZA-STAD (ANP/RTR) - De enige katholieke kerk van Gaza is aangevallen. Het Italiaanse persbureau ANSA meldt dat daarbij twee doden en zes zwaargewonden zijn gevallen. Onder de gewonden zou ook Gabriel Romanelli zijn, priester van de kerk. De Italiaanse premier Giorgia Meloni spreekt van een Israëlische aanval. Zij noemt dat "onaanvaardbaar".

1 uur geleden
Libanese militant Abdallah na 40 jaar vrij uit Franse cel

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Libanese pro-Palestijnse opstandeling Georges Ibrahim Abdallah moet van de Franse rechter voorwaardelijk worden vrijgelaten. Hij zit al veertig jaar vast voor de moord op Israëlische en Amerikaanse diplomaten in Parijs in 1984. Abdallah, die in 1987 werd veroordeeld, komt op 25 juli vrij. Hij moet wel Frankrijk verlaten en mag ook nooit meer terugkeren.

2 uur geleden
Nieuwe NAVO-commandant: levering Patriots moet zo snel mogelijk

BRUSSEL (ANP/RTR) - De nieuwe hoogste militair binnen de NAVO, Alexus Grynkewich, stelt dat hij de opdracht heeft gekregen om de levering van Patriot-raketsystemen aan Oekraïne "zo snel mogelijk" te regelen. De voorbereidingen daarvoor zouden in volle gang zijn.

2 uur geleden
Tomorrowland overlegt met veiligheidsdiensten na brand

BOOM (ANP/BELGA) - Het is nog onduidelijk in welke vorm het Belgische festival Tomorrowland in Boom door kan gaan, nu het hoofdpodium is afgebrand. De organisatie kijkt donderdag of alles veilig is en in welke vorm er kan worden opgestart, zei festivalwoordvoerder Debby Wilmsen in het VRT Radio 1-programma De Ochtend.

2 uur geleden
WSJ: onderzoek Air India-crash focust op gezagvoerder

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een cockpitopname van de Air India-vlucht die vorige maand neerstortte in Ahmedabad wijst erop dat het de gezagvoerder was die de brandstoftoevoer naar de motoren heeft stopgezet. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen rond het Amerikaanse onderzoek naar het ongeluk op 12 juni, waarbij 260 mensen omkwamen.

5 uur geleden