Surinaams hof verlaagt straffen voormalige financiële top
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse ex-minister van Financiën, Gillmore Hoefdraad, heeft maandag in hoger beroep tien jaar gevangenisstraf gekregen voor het overtreden van de anticorruptiewet en voor verduistering.
In december 2021 was hem twaalf jaar celstraf opgelegd, toen ook voor deelneming aan een criminele organisatie. De vijf rechters van het hof hebben dat laatste feit laten vallen, omdat dat niet alle verdachten in de zaak ten laste was gelegd.
In de eerste regering van Desi Bouterse, van 2010 tot 2015, gaf Hoefdraad leiding aan de Centrale Bank van Suriname. Van 2015 tot 2020 was hij minister van Financiën onder Bouterse.
Politiek showproces
In 2020 vertrok Hoefdraad uit Suriname, nog voordat het vonnis bij verstek was uitgesproken. In een schriftelijke reactie op zijn veroordeling noemde Hoefdraad de rechtsgang destijds een politiek ingegeven showproces.
Hoefdraads opvolger bij de Centrale Bank, Robert-Gray van Trikt, kreeg maandag 6 jaar celstraf. Daarmee valt zijn vonnis 2 jaar lager uit dan in 2022. Van Trikt heeft de bankwet en de anticorruptiewet overtreden, oordeelde het hof. Zo heeft de Centrale Bank tegen de regels in publiek geld gebruikt om panden van de overheid te kopen. Achteraf bleek dat deze panden niet aan de staat toebehoorden.
625.000 euro terugbetalen
De straf van de compagnon van Van Trikt, een accountant, bleef op 4 jaar. Hun in beslag genomen zakenpand krijgen zij terug. Samen moeten zij een ten onrechte ontvangen bedrag van 625.000 euro terugbetalen, bepaalde het hof in deze omvangrijke zaak.
In hoger beroep kregen ook een ex-bankdirecteur en een juridisch adviseur van de Centrale Bank een lagere straf opgelegd. De bankdirecteur zit nog in de cel, ook voor een andere zaak. De juriste heeft haar straf uitgezeten.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de zware aardbevingen in Venezuela is opgelopen naar 1719. Dat maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez bekend. Hij stelde ook dat ruim 5000 mensen gewond zijn geraakt en bijna 16.000 personen dakloos zijn geworden.
3 uur geledenSTADE (ANP/AFP/DPA/RTR) - De man die wordt verdacht van het doodschieten van zes mensen bij een jeugdinstelling in het Duitse Stade had een conflict over de voogdij van zijn drie maanden oude dochter. Vermoedelijk vormde dat het motief voor de schietpartij, zei de politie op een persconferentie.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk en Oman hebben afgesproken om samen mijnen te verwijderen in de Straat van Hormuz. De Franse president Emmanuel Macron kondigde na een bezoek van de Omaanse sultan Haitham bin Tarik aan dat de landen willen samenwerken aan de veiligheid van de vaarroutes in de zeestraat tussen Iran en Oman.
4 uur geledenSTADE (ANP/AFP) - Bij de schietpartij in het Noord-Duitse Stade is ook een zesde slachtoffer overleden. De politie heeft drie verdachten aangehouden, inclusief de vermoedelijke schutter. Der Spiegel schrijft op basis van politiebronnen dat de dader waarschijnlijk een persoonlijk motief had en geen politieke of extremistische drijfveer.
6 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Het noorden van Venezuela, waar woensdag twee verwoestende aardbevingen plaatsvonden, is getroffen door een sterke naschok. Deze had een kracht van 4.6 en vond plaats op een diepte van 10 kilometer, aldus de Amerikaanse geologische dienst USGS. Er zijn vooralsnog geen meldingen van nieuwe schade.
9 uur geledenSTADE (ANP/DPA) - Na de dodelijke schietpartij in de Noord-Duitse stad Stade, waarbij vijf mensen om het leven kwamen, zijn twee verdachten aangehouden. Dat meldt de politie. Een van hen is de vermoedelijke schutter.
9 uur geledenDNIPRO (ANP/AFP) - Door een Russische aanval op de Oekraïense stad Dnipro zijn zeker vijf doden en 29 gewonden gevallen, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Ook noemt hij een aanval op Zaporizja, waar een minibus werd geraakt. Daarbij lieten drie mensen het leven en raakten zes personen gewond, onder wie een kind. Verder noemt de Oekraïense leider aanvallen in Nikopol en Soemy.
9 uur geleden