Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Supertyfoon Nanmadol aan land gekomen in Japan

Supertyfoon Nanmadol aan land gekomen in Japan

TOKIO (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De supertyfoon Nanmadol is zondagavond (lokale tijd) aan land gekomen in Japan. "Het oog van de tyfoon is rond 19.00 uur aan land gekomen nabij de stad Kagoshima", zegt het Japanse weerbureau in een korte verklaring.

De supertyfoon trekt tot woensdag in noordoostelijke richting over het hoofdeiland van Japan. Mogelijk valt in het zuiden van Kyushu tot 500 millimeter regen. Windstoten kunnen oplopen tot 250 kilometer per uur.

De autoriteiten in het zuidwesten van Japan hebben de afgelopen dagen ruim 4 miljoen inwoners opgeroepen tot evacuatie vanwege de supertyfoon. Tienduizenden inwoners zijn inmiddels al naar schuilplaatsen gevlucht.

Recordhoeveelheid regen

Het Japanse weerbureau heeft een zeldzame "speciale waarschuwing" uitgegeven voor de regio's Kagoshima en Miyazaki op het eiland Kyushu. Het gaat om een waarschuwing die alleen wordt uitgegeven als er weeromstandigheden worden verwacht die zich doorgaans slechts één keer in meerdere decennia tijd voordoen.

Volgens de weerdienst is er een kans op "ongeëvenaard" gevaar door de harde wind, stormvloeden en stortregens. De weerdienst waarschuwt voor een recordhoeveelheid regen, waardoor rivieren mogelijk overstromen en aardverschuivingen kunnen ontstaan.

100.000 inwoners zonder stroom

Zondagochtend (lokale tijd) had een deel van het land al te maken met hevige regen en winstoten. In de steden Kagoshima, Kumamoto, Nagasaki en Miyazaki zaten al ongeveer 100.000 inwoners zonder stroom. Treinreizen, vluchten en overtochten per veerboot zijn geannuleerd en veel winkels, waaronder supermarkten, hebben hun deuren gesloten.

"Blijf alstublieft weg van gevaarlijke plekken en ga over tot evacuatie als u ook maar enigszins het idee heeft dat u gevaar loopt", zei de Japanse premier Fumio Kishida op Twitter, na noodoverleg met zijn regering. "Het zal gevaarlijk zijn om 's nachts te evacueren. Verplaats u alstublieft naar een veilige locatie wanneer het nog licht is buiten."

Evacueren is niet verplicht. In het verleden hebben de Japanse autoriteiten bij noodweer veel moeite gehad om inwoners te overtuigen tijdig een veilige schuilplek op te zoeken.

Meer uit Buitenland

Mogelijk eerste vrouwelijke premier in 20 jaar in Zuid-Korea

SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-Myung heeft Han Seong-sook voorgedragen als nieuwe premier van het land, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Han is de huidige minister van het mkb en startups en zou de eerste vrouwelijke premier van Zuid-Korea in twintig jaar worden.

39 minuten geleden
VS: twee Iraanse drones op weg naar Straat van Hormuz neergehaald

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdagavond bekendgemaakt dat het twee Iraanse drones heeft neergeschoten die een bedreiging vormden voor het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Het is de nieuwste confrontatie tussen de twee landen, terwijl de spanningen in het Midden-Oosten opnieuw oplopen.

3 uur geleden
Meerdere slachtoffers door schietpartij op festival in VS

TOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.

5 uur geleden
Bron: VS willen Iraanse bezittingen gebruiken voor schadeherstel

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.

7 uur geleden
Zus van Noord-Koreaanse leider: nooit afstand van kernmachtstatus

PYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.

7 uur geleden
Gedetineerde nog voortvluchtig na ontsnapping ziekenhuis België

BRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.

13 uur geleden
Marius Borg Høiby mogelijk tijdelijk onder begeleiding uit cel

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.

14 uur geleden