Supertyfoon Nanmadol aan land gekomen in Japan
TOKIO (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De supertyfoon Nanmadol is zondagavond (lokale tijd) aan land gekomen in Japan. "Het oog van de tyfoon is rond 19.00 uur aan land gekomen nabij de stad Kagoshima", zegt het Japanse weerbureau in een korte verklaring.
De supertyfoon trekt tot woensdag in noordoostelijke richting over het hoofdeiland van Japan. Mogelijk valt in het zuiden van Kyushu tot 500 millimeter regen. Windstoten kunnen oplopen tot 250 kilometer per uur.
De autoriteiten in het zuidwesten van Japan hebben de afgelopen dagen ruim 4 miljoen inwoners opgeroepen tot evacuatie vanwege de supertyfoon. Tienduizenden inwoners zijn inmiddels al naar schuilplaatsen gevlucht.
Recordhoeveelheid regen
Het Japanse weerbureau heeft een zeldzame "speciale waarschuwing" uitgegeven voor de regio's Kagoshima en Miyazaki op het eiland Kyushu. Het gaat om een waarschuwing die alleen wordt uitgegeven als er weeromstandigheden worden verwacht die zich doorgaans slechts één keer in meerdere decennia tijd voordoen.
Volgens de weerdienst is er een kans op "ongeëvenaard" gevaar door de harde wind, stormvloeden en stortregens. De weerdienst waarschuwt voor een recordhoeveelheid regen, waardoor rivieren mogelijk overstromen en aardverschuivingen kunnen ontstaan.
100.000 inwoners zonder stroom
Zondagochtend (lokale tijd) had een deel van het land al te maken met hevige regen en winstoten. In de steden Kagoshima, Kumamoto, Nagasaki en Miyazaki zaten al ongeveer 100.000 inwoners zonder stroom. Treinreizen, vluchten en overtochten per veerboot zijn geannuleerd en veel winkels, waaronder supermarkten, hebben hun deuren gesloten.
"Blijf alstublieft weg van gevaarlijke plekken en ga over tot evacuatie als u ook maar enigszins het idee heeft dat u gevaar loopt", zei de Japanse premier Fumio Kishida op Twitter, na noodoverleg met zijn regering. "Het zal gevaarlijk zijn om 's nachts te evacueren. Verplaats u alstublieft naar een veilige locatie wanneer het nog licht is buiten."
Evacueren is niet verplicht. In het verleden hebben de Japanse autoriteiten bij noodweer veel moeite gehad om inwoners te overtuigen tijdig een veilige schuilplek op te zoeken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de verschijning aangekondigd van een boek dat gewijd is aan zijn katholieke geloof. Communion: Finding My Way Back to Faith is vanaf 16 juni verkrijgbaar in de Verenigde Staten.
1 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP/RTR) - Een Iraanse droneaanval heeft brandstoftanks op de internationale luchthaven van Koeweit getroffen. De aanval veroorzaakte een enorme brand, maar eiste geen slachtoffers, meldde het Koeweitse staatspersbureau KUNA.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een persconferentie in het Witte Huis gezegd dat hij verwacht dat de Verenigde Staten "de klus zullen klaren" in Iran. Gevraagd wanneer de VS klaar zijn met de oorlog, antwoordde Trump: "Ik denk binnen twee of drie weken."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat woensdag mogelijk persoonlijk naar het Hooggerechtshof voor een zaak betreffende burgerschap op basis van geboorteplaats. "Dat denk ik wel," zei Trump toen hem werd gevraagd of hij woensdag naar het hof zou gaan.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een uitvoerend bevel ondertekend waarin hij zijn regering opdraagt de landelijke regels voor stemmen per post aan te scherpen. Trump stelt al jaren dat stemmen per post tot veel fraude heeft geleid aan Democratische zijde.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.
9 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - Een buitenlandse journalist is ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad door nog onbekende daders, meldt het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eén verdachte zou zijn gearresteerd. Volgens het ministerie wordt er alles aan gedaan om de journalist vrij te krijgen.
9 uur geleden