Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Supertyfoon Nanmadol aan land gekomen in Japan

Supertyfoon Nanmadol aan land gekomen in Japan

TOKIO (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De supertyfoon Nanmadol is zondagavond (lokale tijd) aan land gekomen in Japan. "Het oog van de tyfoon is rond 19.00 uur aan land gekomen nabij de stad Kagoshima", zegt het Japanse weerbureau in een korte verklaring.

De supertyfoon trekt tot woensdag in noordoostelijke richting over het hoofdeiland van Japan. Mogelijk valt in het zuiden van Kyushu tot 500 millimeter regen. Windstoten kunnen oplopen tot 250 kilometer per uur.

De autoriteiten in het zuidwesten van Japan hebben de afgelopen dagen ruim 4 miljoen inwoners opgeroepen tot evacuatie vanwege de supertyfoon. Tienduizenden inwoners zijn inmiddels al naar schuilplaatsen gevlucht.

Recordhoeveelheid regen

Het Japanse weerbureau heeft een zeldzame "speciale waarschuwing" uitgegeven voor de regio's Kagoshima en Miyazaki op het eiland Kyushu. Het gaat om een waarschuwing die alleen wordt uitgegeven als er weeromstandigheden worden verwacht die zich doorgaans slechts één keer in meerdere decennia tijd voordoen.

Volgens de weerdienst is er een kans op "ongeëvenaard" gevaar door de harde wind, stormvloeden en stortregens. De weerdienst waarschuwt voor een recordhoeveelheid regen, waardoor rivieren mogelijk overstromen en aardverschuivingen kunnen ontstaan.

100.000 inwoners zonder stroom

Zondagochtend (lokale tijd) had een deel van het land al te maken met hevige regen en winstoten. In de steden Kagoshima, Kumamoto, Nagasaki en Miyazaki zaten al ongeveer 100.000 inwoners zonder stroom. Treinreizen, vluchten en overtochten per veerboot zijn geannuleerd en veel winkels, waaronder supermarkten, hebben hun deuren gesloten.

"Blijf alstublieft weg van gevaarlijke plekken en ga over tot evacuatie als u ook maar enigszins het idee heeft dat u gevaar loopt", zei de Japanse premier Fumio Kishida op Twitter, na noodoverleg met zijn regering. "Het zal gevaarlijk zijn om 's nachts te evacueren. Verplaats u alstublieft naar een veilige locatie wanneer het nog licht is buiten."

Evacueren is niet verplicht. In het verleden hebben de Japanse autoriteiten bij noodweer veel moeite gehad om inwoners te overtuigen tijdig een veilige schuilplek op te zoeken.

Meer uit Buitenland

Axios: Iran en VS bijna akkoord over verlenging bestand

WASHINGTON (ANP) - Onderhandelaars van Iran en de Verenigde Staten zijn het eens over een verlenging van het bestand en het starten van onderhandelingen over het nucleaire programma van Iran, meldt Axios op basis van Amerikaanse bronnen. Volgens de nieuwssite moet het akkoord nog wel worden ondertekend door zowel de Amerikaanse president Donald Trump als de Iraanse leiders.

2 uur geleden
VS blokkeren toegang Iraanse luchtvaartmaatschappijen

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan de toegang van Iraanse luchtvaartmaatschappijen tot landingsplaatsen, tankstations en ticketverkopen blokkeren. Dat meldt de Amerikaanse financiënminister Scott Bessent op X, zonder verder in detail te treden. Volgens Bessent storten de Iraanse economie en munt in door de economische campagne tegen het land.

3 uur geleden
Kallas: EU zal nooit neutrale bemiddelaar Rusland-Oekraïne zijn

LIMASSOL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal Europa nooit een neutrale bemiddelaar zijn tussen Rusland en Oekraïne, "omdat we aan de kant van Oekraïne staan ​​en onze eigen fundamentele veiligheidsbelangen verdedigen". Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie na een informele vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.

4 uur geleden
Amerikaan claimt recordsnelle beklimming van Mount Everest

KATHMANDU (ANP/AFP) - De Amerikaan Tyler Andrews claimt in recordtijd de top van de Mount Everest te hebben bereikt. De beklimming van de bijna 8849 meter hoge berg duurde slechts 9 uur en 55 minuten, aldus zijn team.

5 uur geleden
Krant: medewerkers drongen aan op 250 dollarbiljet met Trump erop

WASHINGTON (ANP) - Achter de schermen is binnen de Amerikaanse overheid druk uitgeoefend om een bankbiljet van 250 dollar te laten ontwerpen waarop president Trump staat. Dat schrijft de krant The Washington Post, die ook meldt dat een topmedewerker die daar niets in zag, is overgeplaatst.

5 uur geleden
Bultrug Timmy krijgt autopsie op Deens strand

ANHOLT (ANP/DPA) - Het lichaam van bultrug Timmy wordt naar verwachting dit weekend aan land gebracht. Op het strand van het Deense eiland Anholt wordt dan ter plekke een autopsie uitgevoerd, meldden de lokale autoriteiten.

5 uur geleden
VS: aanval van Iran op Koeweit is schending staakt-het-vuren

BANDAR ABBAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zeggen dat Iran in de nacht van woensdag op donderdag een raket heeft afgevuurd richting Koeweit, die werd onderschept door de krijgsmacht van dat land. Iran lanceerde ook vijf drones die "een dreiging vormden" in en rond de Straat van Hormuz, wat volgens de VS neerkomt op een schending van een eerder afgesproken staakt-het-vuren.

5 uur geleden