Supers overtuigd dat statiegeldplan mogelijke dwangsom voorkomt
UTRECHT (ANP) - Supermarkten en andere betrokken bedrijven zijn ervan overtuigd dat hun verbeterplan om voldoende statiegeldverpakkingen in te zamelen, goed genoeg is om een mogelijke dwangsom van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) te voorkomen. Dit zegt directeur Hester Klein Lankhorst van Verpact, de organisatie die namens het bedrijfsleven verantwoordelijk is voor het inzamelen en recyclen van verpakkingen.
In het plan staat onder meer dat er tot eind 2026 meer statiegeldapparaten moeten komen. Zo moeten in en bij supermarkten 800 extra apparaten komen en 4600 innamemachines op andere plekken waar veel mensen komen, zoals stations, scholen en festivals. Het bedrijfsleven wil mensen zo meer motiveren lege flesjes en blikjes met statiegeld in te leveren en niet weg te gooien. Klein Lankhorst zegt over de verbeterplannen dat die "heel grondig" zijn gemaakt.
Elk jaar moet 90 procent van de statiegeldverpakkingen worden ingeleverd, maar Verpact heeft dit nooit gehaald. De ILT dreigde het toenmalige Afvalfonds Verpakkingen, dat inmiddels Verpact heet, in september met een mogelijke last onder dwangsom om het niet halen van dit doel voor plastic flessen. Als het bedrijfsleven eind 2025 niet minstens 2800 nieuwe innamepunten heeft laten plaatsen, kan Verpact een dwangsom van de ILT krijgen. Volgens het plan zijn er dan ruim 3700 bijgekomen.
Telcentrum
"We zijn nu driekwart jaar op weg en we zien nu dat het heel goed loopt", zegt de directeur van Verpact tijdens een update over de voortgang in het telcentrum in Utrecht. Zo werden in het eerste kwartaal drie op de vier statiegeldblikjes ingeleverd volgens Verpact, in het kwartaal daarvoor was dit nog 65 procent.
De inspectie wil ook dat het statiegeld wordt verhoogd naar 50 cent. Klein Lankhorst zegt dat Verpact hierover in gesprek is met de ILT. Over het dreigement van een last onder dwangsom zegt ze: "We weten niet waar ze mee komen. Zij hebben hun eigen rol hierin, maar we kunnen nog wel goed met elkaar in overleg gaan."
Verplichting
Andere maatregelen om het inzamelpercentage op te krikken, zoals een verplichting voor organisaties om een statiegeldapparaat neer te zetten, ziet de directeur van Verpact niet zitten. "Dat is aan de regelgever."
Verder stelt ze dat Verpact er alles aan doet om de inzameldoelen zo snel mogelijk te halen, maar dat zou niet voor 2026 kunnen. "We balen ervan dat we nog geen 90 procent halen. We zijn er keihard mee bezig, maar het kan niet sneller dan we nu gaan." Verpact zegt dat consumenten ook nog aan het inleveren moeten wennen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.
5 uur geledenREDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De almaar stijgende energie- en brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten zijn zorgwekkend. Dat heeft bestuurder Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) maandag gezegd op een evenement in Berlijn. Door die stijgende prijzen kan de inflatie nog verder aangewakkerd worden.
8 uur geleden