Supermarkten vragen kabinet eruit te komen met actievoerende boeren
LEIDSCHENDAM (ANP) - Supermarkten roepen het kabinet op om tot een oplossing te komen in hun conflict met de boze boeren. Inmiddels dreigen boeren ook met blokkades bij distributiecentra van de supers. Directeur Marc Jansen van supermarktkoepel CBL vindt dat "onacceptabel", zeker omdat de supermarkten helemaal geen partij zijn in het conflict.
De branchevoorman wijst erop dat boeren vorig jaar al eens distributiecentra probeerden plat te leggen. "Het kan niet weer gebeuren dat de voedselvoorziening zo in gevaar wordt gebracht", zegt hij. "Alle mensen in Nederland zouden dan worden gedupeerd en voor de supermarkten zou er dan enorme schade zijn."
Jansen vindt het vreemd dat een "radicale groep" boeren de supers nu "in één adem noemt" met bijvoorbeeld Schiphol of de Rotterdamse haven. "Dit is een discussie tussen de boeren en het kabinet. Wij zijn daar helemaal geen partij in." Op de vraag wat de supers vinden van de manier waarop de boeren de afgelopen dagen actievoeren, wil Jansen geen antwoord geven.
Afspraken met politie
De CBL-directeur zegt ook ervan uit te gaan dat de politie daadkrachtig zal optreden als er straks inderdaad actievoerders zijn die distributiecentra proberen te blokkeren. Op communicatiekanalen van de boeren gaat rond dat dit mogelijk maandag gaat gebeuren. Vorig jaar is volgens Jansen al met de politie afgesproken dat blokkades in zo'n situatie meteen door de autoriteiten worden opgeruimd.
Het Havenbedrijf Rotterdam laat na de dreigementen van de boeren weten de ontwikkelingen in de gaten te houden. Maar een woordvoerder verwijst verder door naar de politie, die verantwoordelijk is voor de handhaving van de orde.
Een goed ingevoerde bron in de haven weet te vertellen dat men in het havengebied absoluut niet op boerenacties zit te wachten. Daarbij zou meespelen dat de haven afgelopen jaren met corona en de stremming van het Suezkanaal al de nodige tegenslagen heeft gehad. Voor vreedzame demonstraties heeft men er wel begrip, maar als toegangswegen van de haven geblokkeerd zouden worden en er sprake zou zijn van gewelddadige acties dan is dat begrip volgens de ingewijde snel weg.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Basisschoolleerlingen mogen geen generatieve AI gebruiken, vindt de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid steunt een motie van Volt en CDA die het kabinet vraagt om een verbod te regelen. Volt-leider Laurens Dassen dient de motie donderdag in tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Kamerleden van PRO, D66, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS, SP, ChristenUnie en JA21 hebben hun namen er ook onder gezet.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het minimumuurloon gaat vanaf 1 januari 2027 omhoog naar 15,29 euro. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) in een brief aan de Tweede Kamer.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen vond het renteplafond voor studieleningen kort nadat dit in het coalitieakkoord was afgesproken al te duur. In documenten van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap die op verzoek van de Tweede Kamer openbaar zijn gemaakt, schrijven ambtenaren dat de VVD-minister een vast renteplafond van 2,5 procent een te groot risico vindt.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet komt donderdag weer bijeen om te overleggen hoe een parlementaire meerderheid moet worden gevonden voor het belastingplan voor volgend jaar. Dat melden Haagse bronnen. Premier Rob Jetten, de vicepremiers Bart van den Brink en Dilan Yeşilgöz, minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bespreken dan de uitkomsten van hun gesprekken met de oppositie.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet dat er nog "werk te doen is" bij het tegengaan van racisme en discriminatie in Nederland. Dat heeft hij gezegd in zijn openingsspeech op de vijfde wereldtop van UNESCO over racisme en discriminatie in Den Haag.
21 uur geleden