Supermarkten schatten schade blokkades op 30 tot 45 miljoen euro
ZOETERMEER (ANP) - Supermarkten hebben door boerenblokkades de afgelopen weken tussen de 30 en 45 miljoen euro financiële schade geleden. Dat is de inschatting van koepelorganisatie Centraal Bureau Levensmiddelenhandel, bevestigt directeur Marc Jansen na berichtgeving van NU.nl. Volgens hem zijn er zeker "tonnen aan voedsel" verspild door de versperringen voor meerdere distributiecentra.
Jansen legt uit dat versproducten, zoals brood, vlees, groente en zuivel, onmogelijk een dag langer in het distributiecentrum kunnen blijven liggen om later nog verkocht te worden. "Normaal heb je bij die versproducten relatief weinig verspilling vanwege de hoge omloopsnelheid, maar als je één dag hebt dat je het niet kunt bezorgen kun je het niet meer verkopen", zegt Jansen. Dat zorgt volgens zijn ramingen voor het wegvallen van de helft van de dagomzet van getroffen supermarkten.
"Maar los van de financiële schade is het eigenlijk ook immoreel dat boeren, om de redenen die zij kiezen, voedselverspilling veroorzaken", zegt Jansen. Hij pleit ook voor een wettelijk verbod op het blokkeren van de voedselvoorziening. "Het recht om te demonstreren is heel belangrijk, dat zien wij ook. Maar je ziet ook een trackrecord waarbij demonstraties steevast uitlopen op blokkades", aldus Jansen. "Daarom zeggen we: loop niet via noodverordeningen achter de feiten aan en kom met een landelijk verbod."
Schade verhalen
Het verhalen van de schade op de veroorzakers via de rechter is ook een optie voor supermarkten, maar kan lastig worden. Actiegroepen ontkennen direct betrokken te zijn bij de acties, dus zouden individuele boeren aangeklaagd kunnen worden. Maar daar zijn dan wel hun gegevens voor nodig.
Boeren en sympathisanten voeren al wekenlang acties uit woede over de stikstofplannen van het kabinet, waaronder de blokkades van distributiecentra. De neerslag van stikstof moet vooral in de buurt van natuurgebieden sterk omlaag. Omdat veel stikstof van de veeteelt komt, vrezen veehouders in die regio's voor het voortbestaan van hun bedrijf.
Volgens Jansen zijn supermarkten zeker bereid om met boeren die hun leveranciers zijn het gesprek aan te gaan over stikstof en eventuele verdere investeringen die ze moeten doen in verduurzaming. "Dit is een conflict tussen boeren het kabinet, daar zijn wij geen partij in. Maar we maken tegelijkertijd wel deel uit van de voedselketen."
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft maar een beperkte impact op de resultaten van scheepvaartconcern A.P. Møller-Mærsk. Volgens het Deense bedrijf zijn de vooruitzichten voor de wereldwijde containervraag in 2026 nu wel "zeer onzeker" door de gestegen energieprijzen en de beperkingen voor de scheepvaart in de wateren rondom Iran.
19 minuten geledenLONDEN (ANP) - Shell heeft in het eerste kwartaal flink meer winst behaald, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam uit op 6,9 miljard dollar, tegen bijna 3,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. Shell had eerder al gezegd dat de resultaten uit de oliehandel aanzienlijk hoger zouden uitvallen door de onrust op de energiemarkt.
43 minuten geledenLOCHEM (ANP) - Veevoerbedrijf ForFarmers heeft een "sterk" eerste kwartaal achter de rug, ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Hoewel de huidige geopolitieke ontwikkelingen zorgen voor onzekerheid en hogere prijzen van grondstoffen en energie, kan het bedrijf uit Lochem naar eigen zeggen het veevoer "tegen scherpe prijzen" blijven aanbieden aan zijn klanten.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De economische groei in Nederland moet in de komende decennia vooral komen van productiviteitsgroei. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in een nieuwe analyse. De groei komt niet meer uit arbeid, omdat door de vergrijzing het aanbod daarvan afneemt.
52 minuten geledenBUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM denkt mee te kunnen profiteren van de energietransitie en toenemende defensie-uitgaven van de overheid. Topman Ruud Joosten benadrukt in een toelichting op het kwartaalbericht van Nederlands grootste bouwer mede hierdoor "sterke marktkansen" te zien. Afgelopen kwartaal lukte het BAM al om een nieuwe klus voor Defensie in de wacht te slepen. Ook kreeg het concern een nieuwe opdracht van hoogspanningsnetbeheerder TenneT.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan ging donderdag hard omhoog door de hoop op een spoedig einde aan de Iranoorlog. De Nikkei in Tokio steeg bijna 6 procent en bereikte een nieuw recordniveau van meer dan 63.000 punten. De Japanse beurs maakte daarmee een inhaalslag na de sterke koerswinsten op de beurzen wereldwijd eerder deze week. De financiële markten in Tokio waren toen dicht door een lange vakantieperiode in het land.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor benzine en diesel zijn donderdag licht gedaald. Dat komt na een sterke daling van de olieprijzen door hoop op de oliemarkt op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zakte de adviesprijs voor een liter Euro95 naar 2,630 euro, van 2,646 euro een dag eerder. Die voor diesel daalde naar 2,561 euro, van 2,587 euro op woensdag.
2 uur geleden