Supermarkten schatten schade blokkades op 30 tot 45 miljoen euro
ZOETERMEER (ANP) - Supermarkten hebben door boerenblokkades de afgelopen weken tussen de 30 en 45 miljoen euro financiële schade geleden. Dat is de inschatting van koepelorganisatie Centraal Bureau Levensmiddelenhandel, bevestigt directeur Marc Jansen na berichtgeving van NU.nl. Volgens hem zijn er zeker "tonnen aan voedsel" verspild door de versperringen voor meerdere distributiecentra.
Jansen legt uit dat versproducten, zoals brood, vlees, groente en zuivel, onmogelijk een dag langer in het distributiecentrum kunnen blijven liggen om later nog verkocht te worden. "Normaal heb je bij die versproducten relatief weinig verspilling vanwege de hoge omloopsnelheid, maar als je één dag hebt dat je het niet kunt bezorgen kun je het niet meer verkopen", zegt Jansen. Dat zorgt volgens zijn ramingen voor het wegvallen van de helft van de dagomzet van getroffen supermarkten.
"Maar los van de financiële schade is het eigenlijk ook immoreel dat boeren, om de redenen die zij kiezen, voedselverspilling veroorzaken", zegt Jansen. Hij pleit ook voor een wettelijk verbod op het blokkeren van de voedselvoorziening. "Het recht om te demonstreren is heel belangrijk, dat zien wij ook. Maar je ziet ook een trackrecord waarbij demonstraties steevast uitlopen op blokkades", aldus Jansen. "Daarom zeggen we: loop niet via noodverordeningen achter de feiten aan en kom met een landelijk verbod."
Schade verhalen
Het verhalen van de schade op de veroorzakers via de rechter is ook een optie voor supermarkten, maar kan lastig worden. Actiegroepen ontkennen direct betrokken te zijn bij de acties, dus zouden individuele boeren aangeklaagd kunnen worden. Maar daar zijn dan wel hun gegevens voor nodig.
Boeren en sympathisanten voeren al wekenlang acties uit woede over de stikstofplannen van het kabinet, waaronder de blokkades van distributiecentra. De neerslag van stikstof moet vooral in de buurt van natuurgebieden sterk omlaag. Omdat veel stikstof van de veeteelt komt, vrezen veehouders in die regio's voor het voortbestaan van hun bedrijf.
Volgens Jansen zijn supermarkten zeker bereid om met boeren die hun leveranciers zijn het gesprek aan te gaan over stikstof en eventuele verdere investeringen die ze moeten doen in verduurzaming. "Dit is een conflict tussen boeren het kabinet, daar zijn wij geen partij in. Maar we maken tegelijkertijd wel deel uit van de voedselketen."
Meer uit Financieel
HOOFDDORP (ANP) - Fitnessketen Basic-Fit is getroffen door een grote hack. In meerdere landen zijn de gegevens van leden gelekt die bij de keten sporten. In Nederland betreft het volgens Basic-Fit data van ongeveer 200.000 mensen.
12 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Door een tweedaagse pilotenstaking bij de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zijn in Duitsland honderden vluchten geschrapt. Ook de Lufthansa-vluchten die maandag en dinsdag zouden vertrekken vanaf Schiphol zijn volgens de website van Schiphol bijna allemaal geannuleerd.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De wachttijden voor een eerste keuring voor de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA zijn verder opgelopen. Dat bevestigt het UWV na berichtgeving van AD en EenVandaag. Het kan tot vijftien maanden duren, terwijl de termijn voor beoordeling zestien weken is.
35 minuten geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse regering trekt nog eens een half miljard euro uit om de belasting op brandstof verder te verlagen. Dat werd zondagavond bekendgemaakt. Daardoor kunnen de prijzen aan de pomp met 10 cent per liter omlaag.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen stegen maandag weer tot boven de 100 dollar per vat. De stijging volgde op het mislukken van de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran in het Pakistaanse Islamabad, afgelopen weekend. Het stuklopen van de gesprekken brengt het fragiele staakt-het-vuren, dat vorige week voor een periode van twee weken werd ingesteld, in gevaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in maart op jaarbasis toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 301 bedrijven failliet. Dat zijn 32 faillissementen meer dan in dezelfde maand een jaar eerder, een stijging van 12 procent. Ten opzichte van februari daalde het aantal faillissementen wel, met 3 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in februari verder gestegen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vooral meer machines, delfstoffen en transportmiddelen uitgevoerd. De uitvoer van voedings- en genotmiddelen was echter lager. De exportgroei kwam uit op 1,6 procent.
2 uur geleden