Supermarkten roepen politiek op wat te doen aan dure boodschappen
LEIDSCHENDAM (ANP) - Supermarkten roepen de politiek op om iets te doen tegen de dure boodschappen. Uit onderzoek van de Consumentenbond kwam dinsdag naar voren dat consumenten over de grens vaak voordeliger uit zijn dan in Nederland. De supermarkten merken op dat prijsverschillen mede worden veroorzaakt door hogere belastingen en andere regels in Nederland.
Supermarktkoepel Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) stelt dat de politiek een grote rol heeft. In Nederland ligt het btw-tarief hoger dan in België en Duitsland, aldus de organisatie.
Daarnaast kunnen de supermarkten volgens het CBL vaak niet goedkoper inkopen in andere Europese landen. De organisatie pleit daarom voor een Europees verbod op deze inkoopmuren.
Verder wijst de koepel op de geplande verhoging van het minimumjeugdloon in 2027. Dit zou de loonkosten opnieuw flink verhogen. "Door de kleine marges kunnen supermarkten deze extra kosten niet volledig opvangen."
'Gemeenschappelijke verantwoordelijkheid'
Met het oog op de komende parlementsverkiezingen stelt het CBL dat de politiek "aan zet" is. "Het betaalbaar houden van boodschappen is een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid. Het CBL blijft bereid voor dialoog met alle betrokken partijen en roept de Consumentenbond op om zich samen hard te maken voor de betaalbaarheid van het Nederlandse boodschappenmandje."
Eerder dit jaar bracht toenmalig NSC-Kamerlid Pieter Omtzigt de discussie over dure boodschappen opnieuw onder de aandacht, door te wijzen op het prijsverschil van appelmoes bij Albert Heijn in Nederland en België. Volgens de Consumentenbond zijn boodschappen in België gemiddeld 12 procent goedkoper dan in Nederland, in Duitsland 15 procent en in Frankrijk zelfs 20 procent. Vooral op A-merken zou over de grens veel te besparen zijn.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet vrijdag weinig verandering zien. Beleggers deden het rustiger aan na de flinke winsten donderdag. De Europese Centrale Bank (ECB) kwam die dag met een rentebesluit en hield de rente in de eurozone voor de vierde keer op rij onveranderd op 2 procent.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL wil een rechtszaak aanspannen vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om het bedrijf geen subsidie te geven. Het kabinet besloot vrijdag dat het bezorgbedrijf vanaf 1 juli 2026 twee dagen mag doen over het bezorgen van de post die onder de zogeheten universele postdienst (UPD) valt en vanaf juli 2027 drie dagen. Maar door de lange bezorgtijd is de overheidssubsidie volgens het kabinet niet nodig.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft een boete gekregen van 1,5 miljoen euro om blikjes zonder statiegeld. Volgens het Openbaar Ministerie vulde de bierbrouwer tussen 1 en 11 april 2023 nog ruim 7,2 miljoen blikjes bier zonder statiegeld. Deze blikjes zijn vervolgens op de markt gebracht, ondanks dat statiegeld op blik toen al verplicht was.
7 uur geleden